Reklama

Zapłacili jak za zboże. Podwyżkę stawek grzywny odczuli już kierowcy. Gostyńscy policjanci czuwają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Zapłacili jak za zboże. Podwyżkę stawek grzywny odczuli już kierowcy. Gostyńscy policjanci czuwają - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy już kilkudziesięciu kierowców, którzy na własnej skórze przekonali się o zmianie przepisów wprowadzonych rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2021 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Gostyńska policja nałożyła podczas sylwestrowo-noworocznego weekendu 30 mandatów karnych. Wśród nich najwyższe opiewały na ponad 1000 złotych.

- Na zmianę taryfikatora był już najwyższy czas, biorąc pod uwagę fakt, że ostatni taryfikator i zmiany w nakładaniu kar grzywny były wprowadzane w 1997 roku. Mija 25 lat - w ten sposób Adrian Polerowicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Gostyniu komentuje zaostrzone kary.

Spokój w sylwestra

Czas sylwestra i Nowego Roku to okres wytężonej pracy wszystkich służb, w tym policji. Gostyńscy mundurowi, podobnie jak w okresie bożonarodzeniowym, czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu. Ostatni dzień roku minął spokojnie. Biorąc pod uwagę specyfikę tego czasu, nie odnotowano żadnych zdarzeń kryminalnych czy incydentów związanych z fajerwerkami. Dominowały interwencje domowe, a unkcjonariusze interweniowali głównie w związku z nieporozumieniami rodzinnymi. Większość z nich to nieporozumienia domowników znajdujących się pod działaniem alkoholu. Nie zabrakło nieodpowiedzialnych nietrzeźwych kierujących oraz wysokich mandatów karnych m.in. za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy.

 Podczas weekendu bezpiecznie było także w ruchu drogowym. Nie zabrakło jednak kierujących bez wyobraźni. Trzy osoby zdecydowały się na jazdę na „podwójnych gazie”, nie obyło się też bez zdarzeń drogowych i przekroczeń prędkości.

W noc sylwestrową około godziny 22.00 na ul. Poznańskiej w Gostyniu dwóch mieszkańców Gostynia udaremniło jazdę nietrzeźwemu kierującemu zabierając mu kluczyki. Podejrzenia mężczyzn wzbudził dziwny tor jazdy opla. Zdecydowali się zatrzymać kierowcę. Po otwarciu drzwi pojazdu wyczuli od mężczyzny woń alkoholi i odebrali mu kluczki od pojazdu, a następnie poinformowali o tym dzielnicowych, którzy akurat patrolowali ulicę Poznańską. Jask zakonczyło się postępowanie z 46-letnim obywatelem Gruzji? Ile promila alkoholu kierowca opla miał w organizmie? - WYJAŚNIAMY TUTAJ. 

Około 4.00 nad ranem w Nowy Rok dyżurny KPP w Gostyniu otrzymał zgłoszenie o pojeździe, który wjechał w ogrodzenie i uszkodził znaki przy ul. Fabrycznej w Gostyniu. Trwa ustalanie kierującego pojazdem oraz okoliczności zdarzenia - PISZEMY TUTAJ.

Tuż po rozpoczęciu Nowego roku - 1 i 2 stycznia policjanci wyeliminowali z dróg kolejnych dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich jechał rowerem ulicą Krobską w Pogorzeli mając sądowy zakaz kierowania pojazdami, a dodatkowo był nietrzeźwy. Miał 2,7 promila alkoholu w organizmie. Natomiast w niedzielę 02 stycznia, około godziny 23.00 na ul. Poznańskiej w Krobi policjanci zatrzymali kierującego VW, który miał 2,3 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Zarówno jeden jak i drugi z mężczyzn odpowie za swoje przewinienia przed sądem.

Gostyńska "drogówka" nałożyła kilkadziesiąt mandatów

W okresie sylwestrowo-noworocznym także gostyńska drogówka czuwała nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Mundurowi konsekwentnie reagowali na wszelkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa. Szczególną uwagę zwracali na nietrzeźwych kierujących oraz przekroczenia prędkości, które są główną przyczyną śmiertelnych wypadków drogowych.

Nie zabrakło kierujących, którzy na własnej skórze przekonali się o zmianie przepisów wprowadzonych Rozporządzeniem Prezesa rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

- Na zmianę taryfikatora był już najwyższy czas, biorąc pod uwagę fakt, że ostatni taryfikator i zmiany w nakładaniu kar grzywny były wprowadzane w 1997 roku. Mija 25 lat. Wówczas grzywna 500 zł faktycznie odstraszała, ale teraz nie jest już to tak znaczna kwota w porównaniu chociażby do zarobków. Mocno odbiegaliśmy od krajów Unii Europejskiej - najwięcej ofiar w ludziach jest na polskich drogach. W krajach, gdzie te grzywny są wyższe od kilku lat, bezpieczeństwo jest na znacznie lepszym poziomie - mówi Adrian Polerowicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Gostyniu.

W Nowy Rok około godziny 19.00 na drodze krajowej na 12 pomiędzy Borkiem Wlkp. a Koszkowem na łuku drogi kierujący Mercedesem wpadł w poślizg uderzył w barierę i dachował. Przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Zarówno kierującemu mercedesem obywatelowi Ukrainy, jak i jego pasażerowi nic się nie stało. 

- 22-letni sprawca został ukarany, zapłacił mandat w wysokości 1100 zł za stworzenie zagrożenia. Te przypadki świadczą o tym, że  podwyższenie wysokości kary grzywny odczuli już kierowcy w naszym powiecie i przez kilka tygodni na pewno będą odczuwać. A co dalej? Liczę na to, że kierowcy jednak mimo wszystko się przestraszą tych kwot i tego, co się dzieje i nogę z gazu będą zdejmować - dodaje naczelnik wydziału ruchu drogowego.

Podczas weekendu policjanci z „drogówki” KPP w Gostyniu nałożyli 30 mandatów karnych. Wśród tych trzydziestu najwyższe z nich to: 1000 złotych za przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy o 40 km/h w terenie zabudowanym. Kolejnych dwanaście to 800-złotowe mandaty za przekroczenia prędkości od 31 km/h. Jeden kierujący został ukarany za niedostosowanie się do znaku „stop” - otrzymał 300 złotych grzywny.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy