Reklama

KGW Ziółkowo. Rozkręca się akcja „Poznaj moją organizację”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

KGW Ziółkowo. Rozkręca się akcja „Poznaj moją organizację” - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ciąg dalszy akcji „Poznaj moją organizację”, którą zainicjował gostyński samorząd wspólnie z KGW Krajewiczanki. Tym razem prezentujemy Koło Gospodyń Wiejskich z Ziółkowa.

Celem akcji jest zaprezentowanie szerokiego grona organizacji pozarządowych, które działają w gminie i są otwarte dla mieszkańców Gostynia oraz okolic. Akcja ma przybliżyć profil działalności prezentowanych organizacji pozarządowych, być okazją do wzajemnego poznania się, ale również zachętą dla osób chcących włączyć się w działania sektora NGO.

KGW w Ziółkowie - 38 aktywnych kobiet

W ramach pierwszej odsłony, podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, zaprezentowało się KGW Krajewiczanki - CZYTAJ TUTAJ.

W drugiej odsłonie przedstawiamy następny aktywny podmiot III sektora - działające nieprzerwanie od 58 lat Koło Gospodyń Wiejskich w Ziółkowie. W ramach tej organizacji aktywnie działa 38 kobiet, które na swoim koncie mają przygotowanie wielu spotkań integracyjnych, festynów i zbiórek dla lokalnej społeczności.

- (...) Jesteśmy pomysłowe i gospodarne. Pracujemy nad poprawą jakości życia na terenie wiejskim. (...) Jesteśmy organizacją powołaną dla ludzi, staramy się skupiać na integracji społeczności w różnym przedziale wiekowym (...). Dbamy o tradycje lokalne: kontynuujemy naukę rękodzieła i wystawiamy prace na kiermaszach, chcąc podtrzymać zdobyte umiejętności - napisały o sobie panie z KGW Ziółkowo.

Chęć udziału w projekcie na terenie gminy Gostyń można zgłaszać w wydziale oświaty i spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Dotychczas do akcji  włączyło się 9 podmiotów, a wiemy że na terenie gminy Gostyń organizacji pozarządowych jest znacznie więcej. Zgłoszenia wciąż przyjmuje Katarzyna Bartlewicz (tel. 65 575 21 70, e-mail: kbartlewicz@um.gostyn.pl). 

Koła gospodyń wiejskich - trochę historii

Koła gospodyń wiejskich, jako element organizowania się mieszkańców terenów wiejskich mają w naszym kraju długą tradycję. Pierwsze organizacje zrzeszające gospodynie powstały w XIX wieku, jeszcze pod zaborami. W II Rzeczypospolitej w kraju działało kilka centrali zrzeszających różne formy związków kobiet mieszkających na terenach wiejskich, a organizacje te można było liczyć w kilku tysiącach. Po II wojnie światowej koła gospodyń wiejskich funkcjonowały równie licznie.

Po 1989 roku można było w ich działaniu zauważyć pewną stagnację, gdyż traktowane były często jako relikt przeszłości. Jednak spora część kół, mimo pewnych trudności dalej funkcjonowała. Część została organizacjami pozarządowymi i korzystała z możliwości pozyskiwania dofinansowań na swoją działalność. W 2018 roku, dzięki nowej ustawie, powstała możliwość powoływania kół gospodyń wiejskich mających osobowość prawną przez rejestrację w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z nowej możliwości skorzystało wiele KGW, w tym również prezentowane Koło Gospodyń Wiejskich w Ziółkowie.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy