Reklama

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W gminie Gostyń startuje nowy projekt. Akcja zapoznawcza trwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W gminie Gostyń startuje nowy projekt. Akcja zapoznawcza trwa - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości „Międzynarodowy Dzień Wolontariusza” to święto wszystkich osób działających w trzecim sektorze, które przypada 5 grudnia. W Polsce działają dziesiątki tysięcy organizacji pozarządowych. Szacuje się, że w gminie Gostyń aktywnie działa kilkadziesiąt podmiotów typu NGO, m.in. stowarzyszenia, związki, kluby sportowe, OSP, koła gospodyń wiejskich, fundacje.

Trzeci sektor tworzą organizacje, które nie są nastawione na zysk (non-profit), ani nie stanowią elementu struktury państwa i w tym sensie są „pozarządowe” – stąd nazwa non-profit organizations (NGO)

Z okazji „Międzynarodowego Dnia Wolontariusza” Koło Gospodyń Wiejskich „Krajewiczanki” we współpracy z gostyńskim samorządem zainicjowało akcję „Poznaj moją organizację”. 

- Doszłam do wniosku, że w okolicy działa sporo organizacji pozarządowych, a tak naprawdę żadna z nas ich nie zna. Byliśmy na jednym ze szkoleń organizowanych przez centrum PISOP. Część z uczestników była z rejonu Gostynia, ale nie wiedzieliśmy nic o sobie nawzajem, czym się zajmujemy, co robimy. Podjęłam się wyzwania i przygotowaliśmy z urzędem miejskim projekt. Mamy nadzieję, że – począwszy do dzisiaj, od Dnia Wolontariusza - co tydzień uda nam się opisywać jedną z organizacji pozarządowych. Być może zaowocuje to w jakiejś wspólnej pracy – wyjaśnia Izabela Wojtkowiak, koordynatorka projektu i członek zarządu KGW Krajewiczanki. 

Celem  akcji jest zaprezentowanie szerokiego grona organizacji pozarządowych, które działają w naszej gminie, są otwarte dla mieszkańców Gostynia oraz okolic. Ma ona przybliżyć profil działalności prezentowanych organizacji pozarządowych, być okazją do wzajemnego poznania się, ale również zachętą dla osób chcących włączyć się w działania sektora NGO. 

- Trudno nam się zlokalizować nawzajem. Czasami prowadzimy warsztaty, w różnym zakresie, płacąc wynajętej firmie, a tak naprawdę mogłybyśmy skorzystać z usług innej organizacji, a one na przykład mogłyby skorzystać z tego, co my możemy zaoferować – tłumaczy Izabela Wojtkowiak.  – Chodzi o to, by uzupełniać się nawzajem i zaoszczędzić publiczne pieniądze – dodaje. 

Zatem nieprzypadkowo 5 grudnia nastąpiła inauguracja akcji „Poznaj moją organizację”, a kolejne będą prezentowane sukcesywnie w następnych tygodniach.

- Na razie w zamyśle jest prezentacja wszystkich organizacji w formie ulotki, umieszczanej na platformie internetowej gminy Gostyń. W przyszłym tygodniu kończy się termin zgłoszeń organizacji, które miałyby zostać przedstawione, ale być może przedłużymy, gdyż cały czas spływają do nas opisy, które wykorzystamy do ulotek – mówi Izabela Wojtkowiak.

Chęć udziału w projekcie można zgłaszać w Wydziale Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gostyniu. Zgłoszenia przyjmuje Katarzyna Bartlewicz (tel. 65 575 21 70, e-mail: kbartlewicz@um.gostyn.pl). 

Jako pierwszą do prezentacji wytypowano jedną z najmłodszych organizacji pozarządowych w gostyńskiej gminie – Koło Gospodyń Wiejskich "Krajewiczanki", które powstało w 2019 roku, działa aktywnie i z sukcesami pozyskuje zewnętrzne, nie tylko gminne, dofinansowania. Członkinie, przy udziale mieszkańców, zrealizowały do tej pory 7 projektów na łączną sumę przekraczającą 120 tys. zł. 

- Jesteśmy grupą aktywnych, gospodarnych kobiet tworzących niezależną organizację, kultywujących tradycję regionu -bogactwo, które zostało nam po naszych lokalnych pradziadach. Budujemy więzi społeczne, wzmacniamy poczucie wspólnoty, pomagamy tam, gdzie brakuje instytucji państwowych – przedstawiają się KGW "Krajewiczanki". 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy