Znamiennie, 13 kwietnia 2023 r. w 83. rocznicę zbrodni katyńskiej odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie apel i rozwiązanie konkursów historycznych związanych z pępowskimi katyńczykami oraz Marią Konopnicką.
- Wspólnym mianownikiem obu konkursów, o Katyniu oraz o Marii Konopnickiej jest jedno słowo: Ojczyzna - mówiła Mirosława Bigaj, pomysłodawczyni uroczystości, nauczycielka języka polskiego w pępowskiej szkole.
Konkurs wiedzy o Marii Konopnickiej
Już na początku marca w holu szkoły zainstalowana została wystawa „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch”, poświęcona jednej z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich pisarek, którą w uznaniu jej zasług Sejm RP ustanowił „Patronką roku 2022”.Wystawie towarzyszył opracowany w oparciu o prezentowane na niej materiały konkurs dla klas IV – VIII.
- Uczniowie zwiedzający ekspozycję poświęconą Marii Konopnickiej wypełniali kupony konkursowe, odpowiadając na pytania dotyczące życia i twórczości autorki „Roty”- wyjaśnia M. Bigaj.
W klasach IV – VII zwyciężyli ex aequo Kalina Stachowiak z kl. IV a i Wojciech Wyzujak z kl. VI a, (zdobywając 24,5 p. na 25 możliwych). Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymali:
- Natasza Brylewska z kl. VI a,
- Maksymilian Naskręt z kl. IV a
- Oliwia Ginter z kl. IV a
- Przemysław Dudka z kl. IV a
- Karolina Zielińska z kl. IV c.
- Maria Kordek z kl. VIII a
- Wiktoria Ratajewska,
- Oliwier Domański,
- Mateusz Rolnik,
- Maria Waszyńska, wszyscy z kl. VIII b.
- Laureatom gratulujemy, a wszystkich zainteresowanych wystawą „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch” zapraszamy do pępowskiego GOKSiAL-u, gdzie będzie ona dostępna do 4 maja - dodaje nauczycielka j. polskiego.
Pępowscy katyńczycy
Właśnie 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR.W konkursie historycznym "Pamiętajmy o pępowskich katyńczykach" (dla klas VIII) zadaniem było nakręcenie krótkiego filmiku ( maksymalnie 5 minut) ukazującego pępowskich katyńczyków i miejsca, w których zostali oni upamiętnieni na terenie wsi (3 dęby katyńskie i 2 tablice).
Zwyciężyła Magdalena Wierzyk, drugie miejsce zajęła Maja Roszak, a trzecie - Jakub Kubiczek.
Dyplomy, nagrody oraz zestawy gadżetów wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym wręczała dyrektor szkoły, Cyryla Krajka wraz z Mirosławą Bigaj.
Lokalna społeczność Pępowa może odetchnąć z ulgą, kościół ma już nowy dach [KLIKNIJ PONIŻEJ]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.