Reklama

Jak i gdzie uzyskać PESEL dla Ukraińca w gminie Gostyń?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Jak i gdzie uzyskać PESEL dla Ukraińca w gminie Gostyń?  - Zdjęcie główne

Gostyń. Po numer PESEL Ukraińcy powinni udać się do wydziału spraw obywatelskich w urzędzie miejskim przy ul. Wrocławskiej 256 w Gostyniu. | foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uchodźcom z Ukrainy w pełni skorzystać z pomocy oferowanej przez polski rząd czy jednostki samorządu terytorialnego pozwoli PESEL. Elektroniczny system nadawania numeru ruszył 16 marca. Sąsiedzi zza wschodniej granicy dzięki numerowi zyskają między innymi prawo do podjęcia legalnej pracy oraz bezpłatnej edukacji.

Konflikt zbrojny, który rozpoczęła pod koniec lutego 2022 r. Rosja na terytorium Ukrainy, sprawił, że do Polski zza wschodniej granicy przybyło mnóstwo osób poszukujących tymczasowego schronienia. Aby zapewnić uchodźcom bezpieczne funkcjonowanie na terenie naszego państwa oraz umożliwić im swobodne korzystanie ze świadczeń, rząd przyjął specjalną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy - CZYTAJ TUTAJ. Sprawdźcie, jak uzyskać PESEL dla Ukraińca i jakie dokumenty będą mu potrzebne.

Osoby, które chcą w pełni korzystać z oferowanego wsparcia, nie mogą jednak zapominać o konieczności dopełnienia kilku formalności. Jedną z nich jest możliwość wyrobienia numeru PESEL. Sposobność ta nie oznacza przymusu.

Czy Ukrainiec musi mieć PESEL? Jasne, że nie. Posiadanie go jednak znacznie ułatwi dalsze funkcjonowanie w Polsce oraz zapewni dostęp do świadczeń pieniężnych.

Po co więc PESEL dla Ukraińca? Polski rząd umożliwił uchodźcom ze Wschodu skorzystanie z wielu programów socjalnych i społecznych. Dzięki nowym przepisom nasi wschodni sąsiedzi mogą skorzystać m.in. z ochrony czasowej, podjąć legalną pracę czy kontynuować leczenie korzystając z polskiej opieki zdrowotnej. Ważny jest też dostęp do edukacji dla najmłodszych oraz ustanowienie opiekuna tymczasowego dla małoletniego, który pozostaje bez nadzoru.

Czy obywatel Ukrainy ma przydzielony PESEL automatycznie?

Niestety, samo przekroczenie granicy przez obywatela kraju objętego konfliktem zbrojnym na nie sprawi, że automatycznie zostanie mu nadany PESEL dla uchodźcy. Chcąc otrzymać numer, należy spełnić kilka warunków i trzymać się ustalonych procedur. Te zostały okrojone do absolutnego minimum po to, by PESEL dla obywatela Ukrainy mógł zostać wydany szybko i bez zbędnych formalności. 

Kiedy obywatel Ukrainy otrzymuje PESEL? Wystarczy, że złoży wniosek w dowolnym urzędzie gminy (w Gostyniu w wydz. spraw obywatelskich przy ul. Wrocławskiej) bez meldunku. Dzięki temu obywatele Ukrainy otrzymają:

  • mobilny dokument, który będzie wzorowany na polskim dowodzie osobistym,
  • numer PESEL,
  • dostęp do profilu zaufanego, który umożliwi załatwienie wielu spraw urzędowych przez internet.
16 marca ruszył elektroniczny system nadawania PESEL, który ma ułatwić cały proces. Obywatele Ukrainy, którzy 24 lutego i później przekroczyli granicę polsko-ukraińską, będą mogli w Urzędzie Miejskim w Gostyniu uzyskać numer PESEL. Powinni udać się do wydziału spraw obywatelskich w urzędzie miejskim przy ul. Wrocławskiej 256.

W środę, 16 marca, w czwartek 17 marca i w piątek 18 marca osoby ukraińskojęzyczne obsługiwane będą w budynku przy ul. Wrocławskiej, 256 w godzinach 8.00-12.00 (więcej informacji TUTAJ). 

W tych dniach urzędnicy proszą mieszkańców gminy Gostyń by swoje sprawy urzędowe w wydziale spraw obywatelskich (m.in. odbiór dowodu osobistego, meldunek) zaplanowali w miarę  możliwości w godzinach 12.00-15.30.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy