Reklama

Gostyńskim maturzystom „arkusze przypasowały”. Są bardzo zadowoleni z wyników egzaminu dojrzałości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/Agata Fajczyk

Gostyńskim maturzystom „arkusze przypasowały”. Są bardzo zadowoleni z wyników egzaminu dojrzałości - Zdjęcie główne

Gostyń. Absolwenci ZSZ w Gostyniu podczas egzaminu dojrzałości w 2022 roku | foto arch. gostynska.pl/Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ogólnopolskie wyniki egzaminu dojrzałości ogłoszono 5 lipca 2022 r. podczas konferencji prasowej ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika. Jak na ich tle wypali gostyńscy maturzyści? Komu "stówka" wpadła?

Tegoroczni maturzyści - "rocznik, który wszystko kończy"

Przypomnijmy - do tegorocznej matury przystąpili uczniowie z rocznika, który ostatni raz podchodził do egzaminu szóstoklasisty, jako ostatni uczył się dalej w gimnazjum. To jest też taki rocznik, który w szkole ponadpodstawowej przez dwa lata uczył się  zdalnie. W zasadzie tryb nauczania przez całe trzyletnie liceum uzależniony był od nasilenia pandemii. To również ostatni rocznik, który zdawał maturę w tradycyjnej dotychczasowej formie, gdyż od przyszłego roku rozpoczyna się maturalna rewolucja KLIK. Egzamin ma być trudniejszy, będzie wymagał trochę innych kompetencji, na ustnym dwa zadania itp.

Matura 2022 - w cieniu pandemii także w powiecie gostyńskim

Matura 2022 jest kolejnym egzaminem w ciągu kilku ostatnich lat, który odbywał się w cieniu pandemii. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki sam rano przypomniał, że tegoroczne matury przebiegały według reguł ustanowionych 16 grudnia 2020 r., a te ograniczały zakres materiału koniecznego do zdania matury ze względu na pandemię koronawirusa i naukę zdalną.

- Z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu - skomentował.

Ze względu na pandemię w tym roku uczniowie nie musieli zdawać obowiązkowo egzaminu ustnego, co wydaje się usprawiedliwione, ponieważ przez zdalne nauczanie nie mieli zbyt wielu okazji, żeby ćwiczyć mówienie, zatem dodatkowego stresu można było im oszczędzić. Ustny egzamin wybierali głównie ci absolwenci, którzy swą dalsza edukację widzą na zagranicznych uczelniach. W Polsce uczelnie wyższe rzadko biorą pod uwagę wyniki matur ustnych.

Minister Czarnek podczas konferencji pogratulował wychowawcom i nauczycielom zaznaczając, że „jest się z czego cieszyć”. Szef MEiN stwierdził, że matura 2022 była spokojniejsza.

Tegoroczne egzaminy dojrzałości wypadły lepiej niż zeszłoroczne, ponieważ nauka odbywała się w trybie stacjonarnym, a uczniowie przygotowywali się do egzaminów ze swoimi nauczycielami - stwierdził P. Czarnek.

Przyznał on także, że spodziewał się lepszych wyników.

Wiemy, że poprzedni rok to był rok w większości w trybie zdalnym i siłą rzeczy, to przygotowywanie się do matur spoczywało głównie na samych uczniach i ewentualnie korepetytorach - powiedział.

W 2022 r. około 10 tys. uczniów więcej zdało maturę niż w zeszłym roku. 268 257 osób w sumie przystąpiło do matur, wśród nich były 34 osoby z Ukrainy.

Matura najlepiej wypadła w liceach - tu oblało ją jedynie 16 proc. absolwentów, gorzej w technikach, gdzie z egzaminami nie poradziło sobie 30,8 proc. absolwentów. Zdecydowanie najgorzej poszło jednak w szkołach branżowych drugiego stopnia (po reformie edukacji Anny Zalewskiej przypominają dawne technika uzupełniające, które uczniowie mogli wybrać po zawodówkach). W branżówkach świadectwo dojrzałości uzyskało zaledwie 20,5 proc. absolwentów. Tu jednak maturę zdawało niewiele osób - zaledwie 386 w skali całego kraju. Dla porównania w liceach było ich około 164 tysięcy, a w technikach około 103 tysięcy.

 

Indeks na studia ma już w kieszeni, ale nie na poznańską uczelnię

W tym roku, by uzyskać świadectwo dojrzałości, należało zdobyć 30 procent punków z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Absolwenci musieli też podejść do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale ten nie miał progu zdawalności i nie można było go oblać. Jakub Olejnik, absolwent klasy humanistycznej z ZSO w Gostyniu postawił na egzamin rozszerzony, bardzo mu zależało na tych wynikach ze względu na wybór dalszego kierunku edukacji - zamierza studiować prawo na UAM w Poznaniu. Były już uczeń gostyńskiego liceum chyba nie do końca wierzył w swoje możliwości.

Dziś, po godz. 8.30 można było już sprawdzić wyniki w systemie elektronicznym i wtedy Jakub bardzo się zdziwił.

- Jestem bardzo zadowolony z rozszerzonej matury. Poszło mi lepiej, niż się spodziewałem. Jestem zaskoczony zwłaszcza egzaminem z historii. Spodziewałem się zdobycia 75 proc. punktów, a wyszło ponad 90 proc. Bardzo mnie to cieszy. Z języka angielskiego popełniłem na egzaminie kilka bardzo głupich błędów, których mogłem uniknąć, ale mimo wszystko też jestem zadowolony. Z języka polskiego to samo - myślałem, że będzie gorszy wynik. przewidywałem około 60 procent, ale wyszło 80 procent - przyznał Jakub Olejnik - to zdolny uczeń z Gostynia, o którym PISALIŚMY TUTAJ.

Dziś absolwent gostyńskiego ogólniaka ocenia, że oprócz dobrego przygotowania, do sukcesu, jaki odniósł na egzaminie, bardzo przyczyniło się szczęście.

- Na historii widocznie arkusz musiał mi przypasować, leżeć - stwierdził Jakub.

Jak wynika z informacji, które przekazała CKE, egzamin dojrzałości w 2022 r. w kraju łącznie zdało 209 837 uczniów, co stanowi 78,2 proc. Prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego ma 41 587 osób (15,5 proc.). Z kolei matury z więcej niż z jednego przedmiotu nie zdało 16 833 (6,3 proc.). Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, z polską maturą poradziło sobie 52,9 proc. osób, które przystąpiły do egzaminu. 41,2 proc. ukraińskich uczniów będzie mieć prawo do poprawki, a dwie osoby będą musiały zaczekać do przyszłego roku.

Wyniki matur 2022 - przedmioty

Jeśli chodzi o przedmioty, podobnie jak w poprzednich latach, najczęściej oblewanym okazała się matematyka. Ogółem nie zdało jej 18 proc. absolwentów - w tym 14 proc. w liceach, 25 proc. w technikach oraz 71 proc. w szkołach branżowych drugiego stopnia. - Absolwenci szkół branżowych do matury podeszli po raz pierwszy - przypomniał Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Język polski oblało 5 proc. absolwentów - 4 proc. w liceach, 8 proc. w technikach oraz 32 proc. w branżówkach. Najpopularniejszego języka obcego - angielskiego - nie udało się zaliczyć 6 proc. uczniów - 4 proc. w liceach, 8 proc. w technikach oraz 29 proc. w branżówkach. Dla porównania egzamin z języka litewskiego, który był jednym z języków obcych do wyboru, zdali wszyscy, którzy do niego podeszli. Uczniom dobrze poszedł również język białoruski, gdzie zdało 99 proc., czy języki ukraiński i francuski, gdzie zdawalność wyniosła 98 proc. 

Jak, wg danych CKE, wypadły średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych? To 54 proc. z języka polskiego, 58 proc. z matematyki, 76 proc. z języka angielskiego.

Wyniki matur 2022 - Wielkopolska i pozostałe województwa

Przebieg egzaminu maturalnego monitorowało 1 604 obserwatorów. Najlepiej matura poszła w woj. mazowieckim oraz małopolskim, gdzie zdało ją 82 proc. uczniów. Z kolei najsłabiej z egzaminem dojrzałości poradzili sobie maturzyści z woj. dolnośląskiego – 75 proc. Doszło także do 244 przypadków unieważnienia matury, co było najniższym wynikiem od 10 lat. Z kolei z egzaminu dojrzałości zwolnionych było 1 259 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych.

W Wielkopolsce do egzaminu dojrzałości 2022 z wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 25 068 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących - 14 545 osób, techników - 10 464 uczniów oraz branżowych szkół II stopnia - 59 osób), a także 4 absolwentów z Ukrainy.

Absolwenci szkół ponadpodstawowych z naszego województwa poradzili sobie z egzaminem w miarę dobrze. Łącznie maturę 2022 zdało 19 504 uczniów, co stanowi 77,8 proc. Prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego ma 4 035 abiturientów (16,1 proc.). Z kolei egzaminu dojrzałości z więcej niż z jednego przedmiotu nie zdało 1529 uczniów (6,1 proc.). 

 

Wyniki matur 2022 w szkołach powiatu gostyńskiego

Jak już pisaliśmy, tegoroczną maturę w skali kraju zdało 78,2 proc. absolwentów szkół ponadpodstawowych, a w Wielkopolsce 77,8 proc. - patrząc na te wyniki, można śmiało stwierdzić, że bardzo dobrze poszło na egzaminie dojrzałości abiturientom ze szkół prowadzonych przez powiat gostyński (stawiali na Dziady z j. polskiego) - maturę zdało 87 proc. tegorocznych absolwentów z 317 przystępujących do egzaminu. Najlepiej nasi maturzyści poradzili sobie z językiem polskim. Zdawalność tego przedmiotu na poziomie podstawowym wyniosła 97 procent, natomiast z języka angielskiego 96 procent, z języka niemieckiego 86 procent, a z matematyki 83 procent.

Po wstępnych wynikach matur, 5 zdających ze szkół powiatu gostyńskiego nie ma możliwości poprawki, a w ubiegłym roku było ich 13. Najlepiej podczas tegorocznych matur poszło absolwentom ZSO w Gostyniu - egzamin zdało 93,5 proc. przystępujących, nieco gorzej było w ZSOiZ w Krobi - w sumie maturę zdało 90 proc. absolwentów.

Adam Szułczyński, uczył się na profilu matematyczno-fizycznym w ZSO w Gostyniu i tak komentuje sprawdzone dziś wyniki matur:

Dla mnie wyniki są naprawdę super - przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Angielskim byłem zaskoczony pozytywnie - 86 proc., a stawiałem, że zdobędę około 70 proc. Wszystkie te przedmioty ścisłe podliczyłem sobie, więc byłem przygotowany. Matematyka rozszerzona 96 proc. Podstawa „stówka” wpadła, a fizyka 83 proc. - więc, po podliczeniu punktów uważam, że powinny wystarczyć, bym dostał się na wybrany kierunek studiów. Przyznaję, że jedynym przedmiotem, z którym mogę mieć problem delikatny to język polski - podstawowy 76 proc. Trochę mnie boli, jestem wręcz nieusatysfakcjonowany, gdyż czuję, że maturę z fizyki mogłem napisać lepiej. Była taka możliwość, ale myślę, że stres wziął górę i czas już gonił. Z fizyki, uważam, egzamin był dosyć ciekawy. Nie był typowy, dosyć zrównoważony i faktycznie sprawdzał umiejętność kreatywnego myślenia, a nie tylko wykute zadania. Wybieram się na studia informatyczne na Politechnikę Poznańską, a wyniki matury z fizyki liczą się dokładnie tak samo, jak z informatyki. W liceum poziom z fizyki jest dla mnie wystarczający, co pokazują właśnie wyniki matury.

 

W Pogorzeli, do tegorocznej matury przystąpiło 11 uczniów. Wyniki egzaminów w placówce prowadzonej przez gminę są gorsze niż w ubiegłym roku. Zdawalność ukształtowała się na poziomie ok. 64 procent.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy