reklama
reklama

Matury 2022 w Gostyniu. Większość stawiała na „Dziady” Adama Mickiewicza. Nie obyło się bez ostrzeżeń o podłożonych bombach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 330 absolwentów przystąpiło do egzaminu maturalnego w szkołach średnich powiatu gostyńskiego, w tym 318 maturzystów uczyło się w placówkach, będących w zarządzaniu samorządu powiatowego. Dziś, 4 maja 2022r. w szkołach średnich rozpoczęła się sesja egzaminów pisemnych, która potrwa do 23 maja. Nie obyło się bez alarmów o podłożonych ładunkach wybuchowych. Na szczęście żadne z ostrzeżeń się nie sprawdziło.
reklama

Pisemne egzaminy maturalne są  organizowane w dwóch sesjach – o godz. 9.00 i 14.00. 4 maja rano maturzyści przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, po południu będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Na czwartek (5 maja) rano zaplanowano egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z historii muzyki.

W tym roku nie obowiązują specjalne wytyczne sanitarne, takie jak w latach poprzednich  - w 2020 i 2021r. - ale w szkołach przestrzegane są ogólne zasady higieny: mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikacie dotykania oczu, nosa i ust, a także niedzielenie się zaczętym jedzeniem.

Za to rocznik jest wyjątkowy. Przez cały czas nauki w szkole średniej uczniwoie ci mieli "pod górkę". Tegoroczni maturzyści to uczniowie z ostatniego rocznika gimnazjum, spędzili połowę liceum na nauce w trybie zdalnym, nie było czasu na zawieranie trwałych przyjaźni w liceum.

Maturalne statystyki ze szkół średnich powiatu gostyńskiego

Szkoły średnie, którymi zarządza samorząd powiatu gostyńskiego ukończyło 342 uczniów, z tego 24 absolwentów nie przystąpiło do egzaminu maturalnego. W ZSOiZ w Pogorzeli, która jest placówką gminną wszyscy absolwenci, a jest ich 12, starają się o uzyskanie świadectwa dojrzałości.

  • W ZSO w Gostyniu jest 75 absolwentów i tylu przystąpiło do matury;
  • w ZSOiZ w Krobi liceum i technikum w sumie ukończyło 93 uczniów, do matury przystąpiło 80 z nich;
  • ZSR w Grabonogu ukończyło 42 uczniów, egzamin maturalny zdaje 31; 
  • ZSZ w Gostyniu - technikum ukończyło 132 absolwentów, a do matury przystąpiło 130;
  • ZSOiZ w Pogorzeli (szkoła gminna) na 12 absolwentów wszyscy przystąpili do egzaminu maturalnego.
 

W sali egzaminacyjnej ZSZ w Gostyniu spokój

Życzenia rodziców i najbliższych "powodzenia na maturze", a także dobre rady w stylu: "strzelaj "B", "nie stresuj się" uspokajały w domu, za to w szkole część maturzystów zaczęła odczuwać stres. Uczennice kl. IV przyznały, że chciałyby wylosować stolik z tyłu lub pośrodku. 

Numerki ławek wylosowane, zakaz używania telefonów komórkowych, długopisy na stole, ręce również. Wyjście do toalety tylko w wyjątkowych sytuacjach.

- Komu rusza się stolik, kto ma niekomfortowe warunki, tutaj są kartki, można podłożyć - po wejściu do auli lub sali egzaminacyjnej, uczniowie usłyszeli ostatnie wskazówki nauczycieli przed egzaminem maturalnym.

Koperta z arkuszami zadań i instrukcjami leży na stoliku, a kiedy wybiła godz. 9.00 komisja egzaminacyjna rozpoczęła jej otwieranie. Jednym z zadań jest napisanie wypracowania na jeden ze wskazanych tematów. Jakie tematy prac obstawiali absolwenci gostyńskich szkół, zanim zasiedli w maturalnych ławkach? Większość z nich wśród tematów z języka polskiego widziała dzieła Adama Mickiewicza: „Dziady” lub ”Pana Tadeusza”.

- "Lalki" Prusa raczej nie będzie, bo była w ubiegłym roku - wyjaśniali maturzyści swoje kalkulacje.

- "Dziady" będą, tak myślę. Taki nasz rocznik. Ale szczerze mówiąc mam nadzieję, że te przewidywania się ne sprawdzą, bo ich nie umiem - powiedziała Agnieszka z kl. IV "ekonomistów" z ZSZ w Gostyniu.

- Raczej "Pana Tadeusza" Mickiewicza bardziej obstawiam - przyznały jej koleżanki. 

Absolwenci szkoły, którzy wylosowali miejsca w pierwszych rzędach nie narzekali.

- Bardzo dobrze, że tutaj siedzę. Zegar będę widziała. Pasuje mi. Mam nadzieję, że będzie temat z "Dziadów". Najwięcej dały nam próbne matury. To takie sprawdzenie naszej wiedzy. Dobrze wypadłam, więc mam nadzieję, że teraz też tak będzie i na to liczę - przyznała Natalia z kl. IV technikum ekonmicznego. 

Bartek siedział spokojnie przy stoliku w ostatnim rzędzie.

- Dla mnie miejsce było obojętne. Tak czy tak dobrze napiszę, więc bez różnicy. Z próbnego egzaminu jestem zadowolony. Mam nadzieję, że będzie teraz lepiej. Ale czuję, że dziś, z języka polskiego, będzie najgorzej, „Lalka” byłaby mi na rękę, bo bardziej pamiętam. Ale wszyscy mówią o "Dziadach" - powiedział Bartek, który zamierzał na egzaminie dojrzałości postąpić tak, jak przykazali rodzice: „nie stresuj się, weź głęboki oddech, pomyśl i wszystko będzie dobrze".

Lekki stres - na pół godziny przed maturą w ZSO w Gostyniu

- Każdy mówi, że będą „Dziady", też tak obstawiam i mam nadzieję. Tak przypada w kolejce, według naszych kalkulacji, wyliczeń - powiedziała Małgorzata z kl. III ZSO w Gostyniu. - Rano było w porządku, teraz stres czuję. Zdalna forma nauczania, jaką mieliśmy przez kilka tygodni utrudniała nam przygotowania. Więcej wiadomości ze szkoły się wyniesie - dodała mówiąc, że w matematyce czuję się pewniej, więc jutro - ma nadzieję - będzie łatwiej.

- Szczerze mówiąc stresowałam się przez 12 ostatnich lat, bo cały czas w „podstawówce” i szkole średniej do matury jesteśmy przygotowani. Teraz to jakoś tak już wszystko schodzi. Będzie, jak będzie - powiedziała Zuzia z kl. III a ZSO w Gostyniu, która przyznała, że egzaminu z matematyki boi się zdecydowanie bardziej. - Wiem, że na języku polskim coś napiszę, ale cały czas do matematyki się przygotowuję, mimo że nie wiążę z tym przedmiotem żadnej przyszłości - dodała.

Absolwentki gostyńskiego "ogólniaka" nie ukrywały, że kopniaka w tyłek na szczęście dostały. Najwięcej od rodziców.

- Tyle, że nie będę mogła usiąść - przyznała Zuzia.

Od rodziców spływały też dobre rady: nie denerwować się, „bo to jest tylko język polski i poradzicie sobie", "bo pani Mendyka was uczyła, więc wszystko pójdzie dobrze”, do egzaminów podchodzić „na luzie”, "co będzie to będzie, nie przejmuj się".

- Nie denerwuję się, myślałam, że stres będzie większy. Chyba jeszcze nie doszło do mnie, co się dzieje. Zdecydowanie bardziej boję się egzaminu rozszerzonego - przyznała Julka z kl. III a ZSO w Gostyniu.

 

Ładunki wybuchowe w ZSR w Grabonogu i ZSO w Gostyniu

Ostrzeżenia o podłożonych bombach w budynkach szkolnych podczas tegorocznych matur w powiecie gostyńskim otrzymały dwie placówki: dwa alarmy były w ZSR w Grabonogu, jeden w liceum w Gostyniu.

- Od dyrektorów z pozostałych szkół monitów nie miałem. Dyrektorzy postępują zgodnie z przewidywaną procedurą - zgłaszają te sytuacjie policji, a funkcjonariusze przystępują do swoich działań i przeszukują budynki - poinformował Marek Smektała, naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Gostyniu. 

Co zrobić, żeby zdać maturę?

W czwartek, 5 maja maturzyści zmierzą się z matematyką, a w piątek - z jednym wybranym językiem obcym nowożytnym (godz. 9.00 - język angielski lub godz. 14.00 - języki: niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski).

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Kto z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w maju, będzie mógł to uczynić w sesji dodatkowej. Została ona zaplanowana w dniach 1-15 czerwca. Z kolei egzamin w trybie poprawkowym - dla tych, którzy nie zdali jednego przedmiotu obowiązkowego w formie pisemnej - odbędzie się 23 sierpnia. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama