Specjalne buty ochronne, ze wzmocnionymi noskami i podeszwami, wchodzą w skład munduru bojowego strażaka PSP. Poza tym ubranie ochronne złożone jest z kurtki i spodni. Do kompletu jest także kominiarka chroniąca twarz oraz hełm (na wypadek spadających z góry płonących belek). Kombinezon jest ognioodporny, co sprzyja dłuższemu przebywaniu w niebezpiecznym obszarze.
- Z pewnością zakup butów specjalnych dla strażaków z KP PSP w Gostyniu, w znaczny sposób poprawi warunki pełnienia służby. Obuwie specjalne jest jednym z elementów środków ochrony indywidualnej każdego strażaka. Tego rodzaju buty, przeznaczone są do działań ratowniczo-gaśniczych - do akcji związanych z pożarami, wypadkami drogowymi i innymi zdarzeniami, w których biorą udział strażacy zawodowi, również z JRG - wyjaśnia komendant powiatowy PSP w Gostyniu.
Jedna para butów najnowszego modelu z wysokiej półki, kosztuje 1000 zł. Jak często strażak-ratownik, wymienia obuwie?
- Nie ma określonego czasookresu na te elementy strażackiej odzieży bojowej. Są strażacy, którzy biorą bezpośredni udział w akcji i oni szybciej zużywają między innymi obuwie. Są kierowcy wozów strażackich, dowódcy akcji, którym obuwie wystarcza na dłużej. Na pewno średnio co kilka lat odbywa się taka wymiana - wyjaśnia komendant powiatowy gostyńskiej jednostki straży pożarnej.
Zakup butów specjalnych o łącznej wartości 20 000 złotych (20 par), dofinansowany został przez:
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie 10 000 zł
- gminę Gostyń w kwocie 5 000 zł
- gminę Pogorzela w kwocie 5 000 zł
- Staramy się pozyskać kolejne obuwie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w sumie 40 par nowych butów specjalnych będziemy mogli przekazać tym strażakom, którzy bezpośrednio biorą udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Każdy dostanie nową parę. Myślę, że w tej kwestii na kilka lat będziemy mieć spokój, jeśli chodzi o wyposażenie - uzupełnia szef jednostki PSP w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.