Rewelacyjna sytuacja finansowa i... tylko Pożegowo?
Dobre informacje włodarz gminy Gostyń przekazał 14 lipca na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, a dotyczą one gminnego budżetu.
- Chcę, abyście państwo wiedzieli, że w lipcu 2022 roku stan finansów gminy Gostyń jest tak dobry, jak nie był na przestrzeni co najmniej kilkunastu ostatnich lat, a prawdopodobnie jeszcze nigdy w historii - mówił zadowolony Jerzy Kulak.
Chwilę później z dumną przedstawił „Raport o stanie gminy Gostyń za rok 2021”. Analizując dokument i zawarte w nim tabele i zestawienia, obrazujące aktualną sytuację we wszystkich sferach, za które odpowiada lokalny samorząd, burmistrz przybliżył również wybrane zadania inwestycyjne realizowane w 2021 roku w gminie Gostyń. Wśród nich znalazły się główne inwestycje drogowe.
- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy największą w historii inwestycję drogową - budowę łącznika pomiędzy ul. Leszczyńską a ul. Górną oraz remont ul. Podgórnej. Na realizację tego zadania pozyskaliśmy wielomilionowe rządowe dofinansowanie. W 2021 roku zbudowaliśmy również ulicę Letnią, na co mieliśmy dofinansowanie z zewnątrz - mówił Jerzy Kulak.
Wynika z tego, że gmina - przebudowując drogi - inwestuje nie tylko w osiedle Pożegowo. A takie właśnie są zarzuty niektórych internautów wobec samorządowców, przekazywane w komentarzach pod informacjami dotyczącymi realizacji remontu lub budowy kolejnej ulicy: „Wciąż tylko Pożegowo, Pożegowo, a gdzie pozostałe rejony Gostynia?”.
Jakie są plany co do pozostałych rejonów Gostynia?
Ostatnio władze doszły do porozumienia z Gostyńską Spółdzielnią Mieszkaniową i za ponad pół miliona gmina odzyska swój teren w sąsiedztwie os. Konstystucji 3 Maja - CZYTAJ TUTAJ. Dopytując, w jakim celu od prawie 2 lat samorządowcy dążyli do pozyskania niezabudowanych gruntów od GSM, dowiedzieliśmy się, że władze Gostynia mają pewne wizje, związane z rozbudową miasta w kierunku południowym i południowo-zachodnim. Planują rozwój miasta i gminy z kilkuletnią perspektywą. Nie ma w tym nic dziwnego. Burmistrz Kulak zapewnia, że "stan finansów gminy jest tak dobry, jak nie był na przestrzeni co najmniej kilkunastu lat, a prawdopodobnie jeszcze nigdy w historii", do tego szykuje się rewolucja w infrastrukturze drogowej dookoła miasta. To może tylko motywować.
Grunt odzyskany od GSM jest nam potrzebny, gdyż uchwalimy tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - powiedział Jerzy Kulak podkreślając, że miejscowy plan nie będzie dotyczył tylko terenu odzyskanego od GSM, ponieważ gmina ma też ziemię obok świetlicy na osiedlu Konstytucji 3 Maja.
Burmistrz zdradza szczegóły planu
Jak przekazał Jerzy Kulak, już w czasie, kiedy planowano przebieg największej gminnej inwestycji drogowej, czyli budowę łącznika ul. Leszczyńskiej z ul. Podgórną, zaprojektowano zjazdy z tej drogi tak, by w kolejnym kroku mieć możliwość rozwoju tej części miasta.
- Kolejnym etapem jest odzyskanie gruntów od GSM, co właśnie realizujemy. Następnie przystąpimy do przygotowania dla tego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zaplanujemy w tym miejscu modelowe osiedle z terenami pod zabudowę, myślę, że głównie wielorodzinną - poinformował gostyński włodarz.
Kwitnące osiedle
Nowa szosa, która jest w budowie, wytyczy umowne granice miasta. Samorządowcy chcą, by w okolicach ul. Górnej i istniejących tam osiedli powstały nowe tereny zielone, miejsca spacerowe.
- Zaprojektujemy także przebieg nowych dróg w tej części miasta, nie zapomnimy o tak potrzebnych wszędzie nowych miejscach postojowych. Później przejdziemy z etapu planowania do etapu realizacji - mówi Jerzy Kulak. Należy się spodziewać, że wtedy pewnie większa część samorządowych inwestycji skupi się właśnie na południowo-zachodniej części miasta. - Cały ten plan to oczywiście praca na lata, nie perspektywa roku czy dwóch, bardziej kilku lat, a wszystko i tak zależeć będzie od sytuacji gospodarczej w kraju. Niezależnie jednak od tego będziemy mieli gotowy plan dla tej części miasta - zaznacza Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia
Kiedy powstanie obwodnica Gostynia, znikną samochody z centrum. Jak to wykorzystają władze gminy?
Dwa miesiące temu odbyła się konferencja prasowa w związku z budową obwodnicy DW 434 dla Gostynia, na której przedstawiono postępy prac i dalsze plany związane z inwestycją. Wiadomo, że podstawowym celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu samochodowego (zwłaszcza tranzytowego) ze zwartej zabudowy miasta i likwidacja tzw. wąskiego gardła w układzie komunikacyjnym województwa.Inwestycja ma się przyczynić m.in.do poprawy komfortu życia mieszkańców Gostynia oraz rozwoju komunikacyjnego i inwestycyjnego regionu. Burmistrz Kulak zamierza to wykorzystać. Już w maju wspominał o nowych ścieżkach rowerowych w centrum miasta, pomysłowym wykorzystaniu sieci jednokierunkowych dróg i ulic, jakimi obecnie poruszają się pojazdy, przejeżdżające przez Gostyń (po budowie obwodnicy będzie ich w centrum mniej, wszyscy mają taką nadzieję). Jerzy Kulak mówił też o nowych parkingach w mieście (wciąż jest ich za mało, a na utworzenie nowych nie ma miejsca). Co w tej kwestii planuje samorząd? Czy bierze również pod uwagę budowę obwodnicy DK 12 dla Gostynia, która wkrótce ma się rozpocząć?
Dowiedzieliśmy się, że po wybudowaniu obu obwodnic Gostynia, ruch uliczny w mieście zostanie zorganizowany na nowo.
Do tego celu wykorzystamy funkcjonujący już system ulic dwukierunkowych. W ten sposób powstaną bezpieczne ścieżki rowerowe, które zdecydowanie lepiej skomunikują rowerowo nasze miasto - przyznaje Jerzy Kulak.
Jaki będzie gostyński rynek po metamorfozie?
Władze gminy planują także zmiany na gostyńskim rynku, by w ciągu biegnącej teraz przez główny plac miasta drogi krajowej nr 12, powstał jeden pas ruchu zaprojektowany z naturalnymi zwolnieniami prędkości.
Po wydzieleniu jednego pasa ruchu, powinno nam się udać wyznaczyć dodatkowe miejsca postojowe przy płycie rynku. Nie zabraknie drogi rowerowej. Takich miejsc w Gostyniu będzie zdecydowanie więcej, ale prace nad całym nowym systemem jeszcze trwają. Jedno jest pewne - obwodnice wyprowadzą z miasta ruch tranzytowy, a my postaramy się, by dzięki nowemu zaprojektowaniu komunikacyjnemu miasta, mieszkańcom Gostynia żyło się lepiej - deklaruje burmistrz Kulak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.