Reklama lokalna
reklama

Gostyń przyszłości - miasto wykorzystujące odnawialne źródła energii. Na razie z klocków Lego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUczniowie z najmłodszych klas szkół podstawowych zamienili się w małych projektantów i inżynierów budowlanych. Ta branża nie jest im obca, zwłaszcza kiedy pracują z klockami Lego. Swoje umiejętności mieli okazję przedstawić 6 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Gostyniu, podczas festiwalu regionalnego First Lego League Polska. 
reklama

Ponownie klocki Lego w Gostyniu. Mnóstwo klocków, ciekawe rozwiązania i pomysły na wykorzystanie energii odnawialnej. Kreatywność dzieci - niezwykła, wskazywały na to przedstawiane na matach konstrukcje.

reklama

Co to jest First Lego League?

W hali sportowej gostyńskiej „Jedynki” pojawiło się 9 drużyn z regionu (złożonych z uczniów w wieku 6-10 lat, niekoniecznie uczniów jednej szkoły), które zdecydowały się wziąć udział w projekcie FIRST LEGO League, zachęcającego dzieci do odkrywania nauki. Wyzwanie sezonu 2022/2023 należało realizować w temacie Superpowerred. Na wystawie przeważały drużyny ze szkół gminy Gostyń (SP nr 1, SP nr 2, szkoły z Goli, Sikorzyna i Daleszyna, dojechali także uczniowie z Żar).

reklama

Jak wykorzystujemy energię? Jak magazynujemy energię?

Drużyna od początku roku szkolnego, wraz z trenerami odkrywała i zgłębiała istniejący problem - w tym sezonie były to źródła energii. Większość z nas przyjmuje za pewnik, że możemy „doładować energią” urządzenia zawsze i wszędzie. Podczas realizacji projektu drużyny miały okazję dowiedzieć się w jaki sposób nasza energia jest faktycznie wytwarzana, magazynowana, dystrybuowana i zużywana. Czy zawsze będziemy mieli dostęp do wystarczającej ilości energii? Jak może wyglądać przyszłość produkcji i konsumpcji energii? 

- Zajmowaliśmy się szeroko pojętą energią - odnawialną i nieodnawialną. Dzieci miały za zadanie, poprzez pracę w grupie, podjąć się rozwiązania problemu, znaleźć swój pomysł na użycie energii odnawialnej, znaleźć źródła energii i przedstawić je na swojej macie - wyjaśniała Magdalena Kusz, trener drużyny reprezentującej gostyńską „Jedynkę”. 

reklama

Zwiedzanie, oglądanie filmów, projektowanie

Podczas 12 spotkań przy pracy nad projektem, dzieci miały okazję poznawać różne miejsca, w których wykorzystywana jest energia, gdzie prowadzone są działania ekologiczne związane z energią odnawialną. Dzieci zgłębiały temat rozwiązywały różnego rodzaju zadania, oglądały filmy, mogły pójść na ciekawe spotkania.

- Forma przygotowania i realizacji projektu zależała do trenera, od jego kreatywności i pomysłów. Najważniejsze było, by zainspirować dzieci do podjęcia wyzwania i pracy nad projektem. A one miały podążać za trenerem. Dzieci dzięki temu dowiadywały się czym jest źródło energii, przechowywanie, na czym polega dystrybucja - tłumaczyła Magdalena Kusz, trener "Jedyneczek”, czyli zespołu reprezentującego Szkołę Podstawową nr 1 w Gostyniu.

Gostyń z energią odnawialną

Podczas zajęć drużyny miały okazję doświadczyć inżynierskiego procesu projektowania i budowania. Musiały zidentyfikować problem, znaleźć rozwiązanie, które podczas spotkań przygotowujących mogły wielokrotnie ulepszać. Drużyna prezentująca szkołę nr 1 w Gostyniu wymyśliła „Gostyń przyszłości” i ten model miasta - z poruszającymi się elementami - zbudowali z klocków Lego na macie. 

- Powstał park rozrywki, który mógłby znaleźć się w naszym mieście. Żeby mógł funkcjonować, musiałby korzystać z energii odnawialnej. Uczniowie wykonali turbiny wiatrowe, panele słoneczne na różnych budynkach, a także ogród wykorzystujący energię słoneczną - wyjaśniała Magdalena Kusz.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu również chętnie podzieliły się informacjami na temat swojego pomysłu.

- Zbudowaliśmy elektrownię wodną, która wytwarza prąd i prowadzi go do banku energii. Tam prąd jest przechowywany i jak jest potrzebny, jest wysyłany. Zasila deskorolkę elektryczną, huśtawki na placu zabaw. Mamy tutaj też turbinę, która zasilana jest wiatrem. Przesyła prąd do naszej karuzeli, do lamp oświetlających boisko i do koszykówki dla niepełnosprawnych - opowiadali uczniowie ze szkoły nr 2 w Gostyniu.

First Lego League w Gostyniu. Na macie i na plakacie

Oprócz konstrukcji z klocków Lego na macie, dzieci miały za zadanie stworzyć tzw. „Pokaż mi” czyli plakat, który prezentował drużynę podczas pracy nad projektem i ich odkrycia. Plakat miał pokazać również, że realizowane projekty odbywały się z wykorzystaniem podstawowych wartości FIRST czyli zasad, którymi powinny kierować się zespoły i wszystkie osoby zaangażowane w realizację programów First Lego League (współpraca, innowacje, wspólnota, zabawa, odkrycie i wpływ).

- Uczestnicy mieli przedstawić na czym polegała współpraca, innowacyjność, kreatywność. Plakat szkoły nr 1 w Gostyniu nawiązywał do kart piłkarskich, które uczniowie lubią dziś zbierać. Zamiast piłkarzy na kartach pojawili się uczniowie. Znaleźli oni swoje zalety, które były wykorzystywane podczas pracy nad projektem w grupie. Każdy miał mocną cechę, która była bardzo ważna podczas pracy w zespole. Te cechy przedstawili dziś podczas rozmowy z komisją - tłumaczyła Magdalena Kusz. 

Organizatorzy festiwalu  FIRST LEGO League, podkreślali, że miał on charakter wystawy i zabawy, a nie rywalizacji. Projekty nie były oceniane. Komisja po wysłuchaniu informacji "małych inżynierów i budowniczych", nadawała nazwę.

- Wasza drużyna jest częścią międzynarodowej społeczności FIRST LEGO League. Jest nas ponad 67 tysięcy drużyn z ponad 110 różnych krajów! - poinformowali organizatorzy wystawy na platformie internetowej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama