Reklama

Pierwsza taka impreza i od razu „strzał w dziesiątkę”. Lego w roli głównej. Mikołajkowa Liga Robotyki Gostyń 2022

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Tłumy odwiedzających, „tony” klocków Lego i szczęśliwe dzieci w nich „zagrzebane”, roboty zbudowane przez uczniów gostyńskich szkół. Poza tym kartonowe stworki, karaoke i miniaturowy Gostyń w przyszłości. To wszystko podczas Mikołajkowej Ligi Robotyki w Gostyniu.

Reklama

Lego rozrzucone w hali gostyńskiej szkoły, mikołaje, renifery...

Warto było zarezerwować kilka popołudniowych godzin, by pojawić się w hali Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu. Bez dwóch zdań. Dzieci już przy drzwiach wejściowych mówiły „wow”, u rodziców też widać było błysk zachwytu w oczach... W dużej hali, w wydzielonych sektorach leżała ogromna ilość klocków Lego (Duplo, Lego System i Technics) z robotami. Było też stoisko GOK Hutnik pn. „Kartonowe inspiracje” z ogromną liczbą kartoników, gdzie dzieci i rodzice mogli wykazać się pomysłowością przy tworzeniu stworków z kartonowych pudełek. Nic, tylko bawić się.

Zimowy wystrój hali, drzewka choinkowe z ozdobami, mikołaje, renifery, śniegowe ozdoby, kiermasz z bożonarodzeniowymi gadżetami... to wszystko wprowadzało świąteczny klimat i sprawiło, że nawet tatusiowie, którzy wybrali się z pociechami na imprezę, zapomnieli na kilka godzin o trudnym mundialowym meczu polskiej reprezentacji. 

Jak poradzili sobie na gminnym etapie First Lego League w Gostyniu?

Jednym z ważniejszych i ciekawych punktów programu, którym szczególnie byli zainteresowani uczniowie szkół podstawowych gostyńskiej gminy były zmagania w Mikołajkowej Lidze Robotyki, czyli w gminnym First Lego League Explore. Młodzież miała okazję, by zaprezentować aktualny stan przygotowań do międzynarodowego Konkursu First Lego League.

- Konkurencja jest wstępem do regionalnego turnieju First Lego League Challenge, który odbędzie się w marcu 2023 roku w gostyńskiej „Jedynce”. Wówczas będzie rywalizowało 16 drużyn - wyjaśnia Mikołaj Jackowiak, nauczyciel informatyki i matematyki w SP nr 1 w Gostyniu, prowadzący zajęcia z robotyki.

Konkurencja odbywała się przy stołach, na których drużyny fanów robotyki z poszczególnych szkół, w wyścigach zaprezentowali swoje roboty zbudowane, z klocków Lego i zaprogramowane na wcześniejszych zajęciach z robotyki. Na miejscu przed startem można było poprawić tylko oprogramowanie ponieważ wcześniej młodzi konstruktorzy robotów Lego nie wiedzieli, jak linia będzie przebiegała. 

- Robot musiał być tak zaprogramowany, by jak najszybciej i jak najdokładniej pokonał drogę wyznaczoną czarną linią. Uczniowie przygotowywali się do tego konkursu podczas pozalekcyjnych zajęć z robotyki, które odbywają się w szkole podstawowej numer jeden. Rywalizowały uczniowskie drużyny ze wszystkich szkół gminnych - relcjonuje nauczyciel Mikołaj Jackowiak.

„Trzy dwa jeden, Legooo” i wystartowali... Ostatecznie wygrała drużyna z SP nr 1. Ich robot pokonał wyznaczoną drogę w 19 sekund. II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Siemowie. Na podium, na III miejscu znaleźli się młodzi konstruktorzy ze szkoły w Kunowie. 

Nie spodziewali się wygranej? Tacy skromni uczniowie z SP nr 1 w Gostyniu

Zwycięska ekipa fanów robotyki przyznała, że nie spodziewała się wygranej. 

- Po naszym pierwszym przejeździe myślałem, że to 28 sekund to jest dość dużo, okazało się, że to byłby chyba najlepszy czas. Ostateczne, po kilku próbach, osiągnęliśmy 19,39 sekund. Nie przygotowywaliśmy się do tego specjalnie, dość krótko to trwało - mówi Kuba z SP nr 1 w Gostyniu. 

Bardzo lubię robotykę. Dlaczego?

- Można wykazać się kreatywnością, nauczyć się programowania, jest to ciekawe. Pierwszy raz pojawiłem się na zajęciach, kiedy byłem w klasie III. Teraz uczęszczam do grupy obejmującej uczniów z klas VII-VIII  - przyznaje Kuba.

Nauczyciel, prowadzący zajęcia z robotyki w SP nr 1 w Gostyniu, Mikołaj Jackowiak zapewnia, że zainteresowanie warsztatami wśród młodzieży jest bardzo duże. 

- Ja tylko otwieram salę, daję podopiecznym sprzęt i klocki, a oni bawią się sami, programują sami. Dostają zadanie do rozwiązania i po prostu je rozwiązują - mówi Mikołaj Jackowiak.

Towarzyszącą konkurencją były zmagania First Lego League Explore - na poziomie klas I - III. Tu młodsze dzieci miały okazję do prezentacji swoich konstrukcji. 

Gostyń w przyszłości - puścili wodze fantacji

W ramach zabawy mikołajkowej z robotami, zaplanowano dla wszystkich przybyłych stacje samodzielnej, a raczej swobodnej budowy (Free Building) pt. “Gostyń przyszłości”. Dzieci poniżej 6. roku życia korzystały z klocków Lego Duplo, a osoby od lat 7 do 107 - z klocków Lego System i Technics.

Można było uruchomić wyobraźnię. Zadaniem było zbudowanie konstrukcji przedstawiającej Gostyń w przyszłości. Pomysłów nie brakowało, były szklane domy i wieżowce.

Dodatkowo na przedszkolaków czekały stanowiska pracy, przy których - pod okiem nauczycieli - prowadzono inspirujące zajęcia metodą 6 klocków Lego Duplo, układanych w odpowiedni sposób.

Wśród atrakcji można było znaleźć plastyczną strefę, gdzie królowało stoisko z kartonikowymi inspiracjami, przygotowane przez instruktorów sekcji  plastyki w GOK Hutnik. Przy tworzeniu stworków i innych przedmiotów z kartonowych opakowań świetnie bawiły się dzieci, ale rodzice również wykazali się kreatywnością.

Imprezę urozmaicił występ młodych artystów z gostyńskiej „jedynki”, która była gospodarzem warsztatów.

Zimowa sceneria ze świątecznie ozdobionymi drzewkami (Z wizytą u świętego Mikołaja) stanowiła świetną fotościankę do zdjęć ze świętym Mikołajem. Ten zjawił się Mikołajkowej Lidze Robotyki w czerwonym stroju i chętnie rozmawiał z dziećmi, pozował do zdjęć. Był wyjątkowo posłuszny, wyrozumiały i cierpliwy. Humoru też mu nie brakowało. Zastanawiające, gdyż w tej roli wystąpił burmistrz Gostynia - Jerzy Kulak.

Strefa karaoke również cieszyła się dużym powodzeniem. Wyzwanie w śpiewaniu bożonarodzeniowych utworów podejmowały zarówno dzieci, młodzież, ale też całe rodziny. Organizatorzy przygotowali też kiermasz bożonarodzeniowy, który odbywał się w tym czasie w „Jedynce”. 

Gmina Gostyń początkowo sceptycznie nastawiona... ale bardzo się udało

O zorganizowanie wydarzenia zadbała gmina Gostyń, angażując spółkę AKCES Edukacja, która od lat jest partnerem gostyńskiej gminy we wdrażaniu robotyki w szkołach i przedszkolach, wspierajac i szkoląc nauczycieli w prowadzeniu zajęć z robotyki. Gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu. Te trzy instytucje pierwszą taką imprezę w mieście przygotowały wspólnymi siłami. 

- Pomysł na dzisiejszą imprezę powstał przy okazji rozmów o tym, co można robić dalej? Stwierdziliśmy, że Mikołajkowa Liga Robotyki to będzie fajna okazja na rozpoczęcie tego „sprawdzianu”. O ile szkoły pracują na co dzień, dzieci uczą się robotyki, o tyle tutaj mogą się poznać, wykazać i rywalizować. To jest też sprawdzian przed wydarzeniem, do którego szkolne drużyny się przygotowują. Zaplanowano je na 18 marca 2023 roku - międzynarodowy program robotyczny First Lego League, który został wdrożony w gostyńskich szkołach. Te dzisiejsze zmagania można uznać za gminne eliminacje do turnieju, zwycięska drużyna przejdzie na poziom regionalny - opowiada Michał Śliwiński, manager ds. projektów rozwojowych spółki AKCES Edukacja.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy