Pieniądze z dotacji zostaną spożytkowane na utworzenie gminnej pracowni komputerowej w strukturach ośrodka kultury „Hutnik”. Zajęcia prowadzone będą w wyremontowanym niedawno budynku przy ul. Willowej w Gostyniu, w którym obecnie funkcjonują sekcje artystyczne i zajęciowe - CZYTAJ TUTAJ.
Pracownia wyposażona zostanie w sprzęt komputerowy oraz zestawy do programowania robotów z klocków. Ze specjalnych zestawów będą mogli korzystać młodsi uczestnicy zajęć - w wieku od 7 do 9 lat. Jest to narzędzie do nauki przedmiotów STEAM, edukacji językowej, społecznej i emocjonalnej. Kolorowe klocki i intuicyjne oprogramowanie angażują w rozwiązywanie problemów algorytmicznych - wyjaśnia Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w gostyńskim magistracie.
Dla starszych uczestników warsztatów komputerowych (10-15 lat) przeznaczone będą zestawy LEGO Spike i dodatkowe komponenty robotyczne. Sprzęt, oprogramowanie i dostępne zestawy materiałów pomogą korzystającym z pracowni tworzyć funkcjonalne roboty oraz umożliwią udział w turniejach robotycznych.
Uzupełnieniem działu robotycznego w ośrodku będzie doposażenie pracowni w mikrokontrolery (do sterowania urządzeniami elektronicznymi).
- Zestawy konstrukcyjne z mikrokontrolerem mają możliwość połączenia się z zestawami LEGO. Tym samym, przeznaczone są do nauki podstaw sterowania wyświetlaczami, diodami, głośnikami i serwomechanizmami - za pomocą platformy Arduino - tłumaczy Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik.
Głównym celem zajęć prowadzonych z wykorzystaniem zestawów konstrukcyjnych będzie kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie oraz rozwijanie kreatywnego i logicznego myślenia.
Umiejętności te, w połączeniu z pasją do gier i fantastyki, realizowaną w ramach istniejącej już w strukturach GOK sekcji fantastyki „Kopuła Zapomnienia”, dadzą uczestnikom zajęć kompletne kompetencje, między innymi, w zakresie tworzenia gier - uzupełnia dyrektor gostyńskiego ośrodka kultury.
Pracownia informatyczna będzie urządzona w pomieszczeniu znajdującym się na parterze niedawno przebudowanego budynku przy ulicy Willowej 3a. Obecnie sala przeznaczona do zajęć komputerowych, służy sekcji szachowej, jednak to nie stanowi przeszkody w organizowaniu warsztatów.
Po przekazaniu pomieszczenia na nowe cele, sekcja szachowa nadal będzie funkcjonowała przy ul. Willowej. Kontynuacja zajęć jest możliwa w sali mieszczącej się na pierwszym piętrze tego budynku - mówi dyrektor GOK Hutnik.
Konkurs grantowy "miniPAKT - gminne pracownie komputerowe", który wchodzi w skład projektu Cyfrowa Gmina (CG), dedykowany był jednostkom samorządu terytorialnego. Z niego samorządy mogły pozyskać pieniądze na utworzenie lub doposażenie pozaszkolnych pracowni komputerowych, które mają służyć rozwijaniu nowych form wzmacniania kompetencji cyfrowych w kreatywnych przestrzeniach.
Gmina Gostyń skorzystała z naboru, ogłoszonego po wakacjach. Warto zaznaczyć, że przed wyznaczonym terminem wpłynęło aż 100 wniosków i szybko zamknięto nabór. Gostyński projekt został doceniony i przyznano na jego realizację grant w wysokości 200 tys. zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.