Reklama

W Gostyniu obeszli się smakiem, ale nie rezygnują. Na razie remont szkoły. Co później?

Opublikowano: sob, 6 lis 2021 14:27
Autor: | Zdjęcie: arch. portalu gostynska.pl

W Gostyniu obeszli się smakiem, ale nie rezygnują. Na razie remont szkoły. Co później? - Zdjęcie główne

Gostyń. Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu. Ucnziowie i nauczyciele mogą się cieszyć | foto arch. portalu gostynska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Szkoda, że się nie udało pozyskać tych środków rządowych, ale jeśli pojawi się drugi nabór, kolejna możliwość, na pewno złożymy wnioski na te ambitne i ważne dla rozwoju gminy inwestycje - komentuje Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia decyzję o przyznaniu gminie rządowych środków z Programu Inwestycji Strategicznych.

Reklama

Gostyński samorząd złożył wnioski o dofinansowanie trzech inwestycji z programu "Polski Ład". Otrzymał środki na realizację tylko jednego zadania - związanego z remontem Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. 

Gostyń cieszy się, ale...

- Cieszymy się, że gmina otrzymała kilka milionów złotych na remont szkoły. Przebudowa „piątki” jest potrzebna, wygląd szkoły się zmieni, poprawią się warunki pracy i nauki, ale chcielibyśmy więcej - przyznaje Jerzy Kulak,  burmistrz Gostynia.

Składane przez gminę wnioski o pozyskanie środków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład" dotyczyły dofinansowania inwestycji, które były planowane, o których mówiło się w samorządzie od lat, tak jak przebudowa „piątki”. Na kompleksowy remont placówki położonej na osiedlu Pożegowo do gminnego budżetu ma wpłynąć 4.675.000 zł. To duży zastrzyk finansowy dla budżetu. Osiedle, na którym ta szkoła jest położona, bardzo dynamicznie się rozwija.

Budynek niedostosowany do potrzeb XXI wieku

Włodarze zwracają uwagę, że placówka jest niedostosowana do potrzeb XXI wieku. Powstała po przebudowie biurowca i wymaga remontów. Gdyby nie środki z rządowego programu, jakie Gostyń może otrzymać, przebudowa musiałaby być rozplanowana na kilka lat. 

- Stan tej placówki wymaga remontu. Będzie on polegał na odnowieniu elewacji wraz z dociepleniem ścian zewnętrznych budynku, dociepleniem dachu, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wygładzeniu i wymalowaniu ścian, wymianie podłóg w salach lekcyjnych i korytarzach, a także inne prace związane z remontem instalacji wewnętrznych - wyjaśnia Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Gmina na przygotowanie niezbędnej dokumentacji i wyłonienie wykonawcy oraz podpisanie z nim umowy ma 6 miesięcy od momentu przyznania środków i dwa lata na realizację zadania.

- Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu - informuje naczelnik Konieczny.

Są inne ambitne projekty. Liczą na kolejne rozdanie w programie "Polski Ład"

Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak nie zamierza zrezygnować. Przypomina, jak ambitne projekty do dofinansowania z programu „Polski Ład” przygotowała gmina. Od lat dla samorządu ważny jest rozwój Strefy Gospodarczej w Czachorowie, stąd pomysł budowy alternatywnej drogi dojazdowej w kierunku Sikorzyna. Ta inwestycja miała być dofinansowana z programu „Polski Ład” w kategorii powyżej 30 mln zł. Gmina zakłada budowę łącznika o długości 1,4 km w Czachorowie - od odcinka zakończonej drogi (przy fermie fotowoltaicznej) aż do szosy powiatowej do Sikorzyna.

- Alternatywny wyjazd ze strefy gospodarczej na pewno doprowadziłby do jej rozwoju w większym stopniu. Obeszliśmy się smakiem. Kiedy dowiedziałem się, że możemy otrzymać środki na remont szkoły, byłem bardzo zadowolony. Ale z drugiej strony pomyślałem sobie: „jaka szkoda, że nie uda nam się zrealizować takiego projektu, który pomógłby w rozwoju gospodarczym nie tylko Gostyniowi”. Obszar działania strefy gospodarczej w Czachorowie jest dużo szerszy. Taka infrastruktura drogowa za kilkadziesiąt milionów i alternatywny wyjazd, w sytuacji, kiedy mamy problemy komunikacyjne w mieście, wpłynęłaby na „uruchomienie” do sprzedaży prywatnych działek, umożliwienie rozwoju istniejących tam firm - przyznaje Jerzy Kulak.

Trzeci wniosek (w kategorii do 30 mln zł) dotyczył modernizacji i rewitalizacji staromiejskiej części miasta, wraz z kamienicą. W pilotażowym rozdaniu dofinansowanie otrzymał najtańszy z nich.

- Szkoda, że nie otrzymaliśmy rządowego wsparcia na przełomowe projekty dotyczące remontu staromiejskiej części Gostynia czy budowy tak potrzebnej drogi w strefie gospodarczej w Czachorowie. Przygotujemy oczywiście wnioski do kolejnej edycji Polskiego Ładu i być może w kolejnym rozdaniu rządowych dofinansowań uda się pozyskać wsparcie dla większych projektów - wyraża nadzieję naczelnik wydziału inwestycji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy