reklama

Gmina Borek Wielkopolski

Opublikowano:
Autor:

Gmina Borek Wielkopolski - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości



Sanktuarium Maryjne w Borku Wielkopolskim na Zdzieżu
Obecny, wczesnobarokowy kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Pocieszenia zbudowano w latach 1635-55 z inicjatywy ówczesnego proboszcza Feliksa Durewicza. Jest budowlą bazylikową z późnobarokowym wyposażeniem wnętrza. W ołtarzu głównym słynący cudami obraz Matki Bożej Pocieszenia, koronowany i uhonorowany papieską różą. Obraz jest celem licznych pielgrzymek. Główne uroczystości odpustowe odbywają się 2 lipca.

Parafia pw. Pocieszenia NMP w Borku Wlkp.
ul. Zdzież 1, 63-810 Borek Wlkp.
tel. (065) 57 16 540
email: nmpborek@archpoznan.org.pl
www.parafia-borek.archpoznan.org.pl

Kościół farny pw. św. Stanisława bpa w Borku Wielkopolskim
Pierwotnie gotycki, kilkakrotnie przebudowywany, jednonawowy. Wejście na teren kościelny od ulicy Powstańców Wielkopolskich.

Ratusz w Borku Wielkopolskim
Wybudowany w 1855 roku; piętrowy, na planie kwadratu; w centralnej części rynku. Ratusz jest siedzibą Urzędu Miejskiego w Borku Wielkopolskim. Na południowej fasadzie tablice ku czci Jana Pawła II, powstańców wielkopolskich oraz ofiar II wojny światowej. Obok głaz upamiętniający nadanie praw miejskich (1392), postawiony w roku obchodów 600-lecia Borku.


Rokokowa figura Matki Boskiej
z piaskowca na dwukondygnacyjnym cokole; usytuowana w południowej części boreckiego rynku; na kartuszu data: 1776.

Pałac w Karolewie
Wybudowany w XIX wieku dla Karola Graeve; odbudowany po pożarze w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Pałac jest obecnie siedzibą Gospodarstwa Rolnego „Karolew”.

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Jeżewie
Wzniesiony w 1740 roku; drewniany z gontowym pokryciem dachu; w ołtarzu głównym barokowy obraz Wojciecha Budzyńskiego. Obok kościoła drewniana dzwonnica z pierwszej połowy XIX wieku. Przyrodniczą atrakcją okolicy są głazy narzutowe; największe przy drodze Jawory – Jeżewo.

Dwór barokowy w Siedmiorogowie Drugim
zbudowany dla ówczesnego właściciela wsi Jana Tworzyjańskiego (na belce stropowej w sieni data: 1732); parterowy z użytkowym poddaszem, kryty łamanym dachem polskim. Częściowo przebudowany przez Mycielskich w drugiej połowie XIX i w pierwszej części XX wieku. Pustostan wymagający gruntownego remontu, otoczony zaniedbanym parkiem krajobrazowym z osiemnastowieczną kapliczką. Dojście drogą polną od szosy Cielmice – Siedmiorogów. W sąsiedztwie interesujące, aczkolwiek mocno zniszczone budynki dawnego folwarku: spichlerz i kuźnia (XIX w.)

Pałac w Zimnowodzie
Zbudowany w 1864 roku dla Teodora Mycielskiego, według projektu Stanisława Hebanowskiego. Pałac jest obecnie siedzibą Domu Pomocy Społecznej w Zimnowodzie. Otoczony parkiem, w większej części krajobrazowym. W bliskim sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego budynki dawnego gospodarstwa: spichlerz i stodoła z drugiej połowy XIX wieku. Interesujące są również inne zabytki Zimnowody, która jest rzadkim w skali regionu przykładem zachowania zabudowy wsi folwarcznej.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze i najciekawsze wiadomości z Gostynia, gminy i powiatu gostyńskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Gostyniu. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ