Choć czołowe gostyńskie przedsiębiorstwa nie potrzebują dużej ilości nowych pracowników, to ofert na rynku pracy jest sporo.
Bezrobocie trochę nam spada, choć nie w takim tempie, jak byśmy chcieli. Mimo że średnio 300 osób miesięcznie podejmuje prace to podobna liczba bezrobotnych rejestruje się - mówi Justyna Krzyżostaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu.
Gdzie więc szukać zatrudnienia?
- Ofert na pewno mamy więcej w ostatnim czasie, ale jakiegoś specjalnego ruchu, jeśli chodzi o nasze zakłady, nie ma. Zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają firmy spoza powiatu, a nawet spoza województwa - zaznacza Justyna Krzyżostaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu. - Praca jest i jak ktoś chce, to ją znajdzie. W porównaniu do analogicznego miesiąca w ubiegłym roku, jest lepiej. Mamy pond 400 mniej bezrobotnych. Na koniec czerwca było ich 3.384, a w ubiegłym roku było ich 3.838. W porównaniu do miesiąca maja też jest spadek o 5145osób. Jak informuje dyrektor, w ciągu całego minionego roku, PUP dysponował 1.746 ofertami pracy, a już teraz, tylko do półrocza, ma ich 1.200. - Jeżeli się to tempo utrzyma, to przekroczymy liczbę 2.000 miejsc pracy rocznie, a takiej sytuacji nie mieliśmy od 2006 roku - mówi.
Z czego to wynika? Jak twierdzi Justyna Krzyżostaniak, widać wyraźne ożywienie w działalności średnich i małych przedsiębiorstw na obszarze powiatu. Zatrudniać gostynian chcą także firmy spoza tego terenu. Powiatowy Urząd Pracy dysponuje ofertami, m.in. dla kierowców, mechaników, blacharzy, ślusarzy, szlifierzy, cukierników, pracowników ogólnobudowlanych. - Zatrudnienie znajdą ci, którzy mają konkretny zawód lub doświadczenie w nim. Pracę w naszym powiecie lub w okolicy Leszna czy Poznania znajdą też absolwenci studiów wyższych o kierunkach technicznych, czy budowlanych - mówi dyrektor PUP. Jak twierdzi, najtrudniej mają bezrobotni z wykształceniem humanistycznym. Problemy ze znalezieniem pracy zawsze mieli bezrobotni w wieku powyżej 50 lat, ale od pewnego czasu jeszcze trudniej jest osobom młodym. Bezrobotni do 25 roku życia stanowią obecnie aż 22% ogółu zarejestrowanych.
Mieć znajomości albo biegać z podaniami
Jak znaleźć pracę? Samo oczekiwanie na telefon z “pośredniaka” nie wystarczy. Najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować samemu znaleźć zatrudnienie. Zwłaszcza, że jeśli się powiedzie, możemy dostawać dodatkowe pieniądze z PUP-u. Najłatwiej dostać angaż przez polecenie. W wielu firmach w przypadku zapotrzebowania na dodatkowych ludzi, najpierw wypytuje się obecnych pracowników, czy nie chcą kogoś rekomendować. Jeśli nie ma się takich “pleców”, trzeba przygotować kilka podań i zanieść je - najlepiej do największych firm w okolicy. Im więcej pracowników w zakładzie, tym większa rotacja, a co za tym idzie - możliwość “wskoczenia” na wolne miejsce. Największe szanse na prace od zaraz mają kierowcy samochodów ciężarowych - obecnie 7 firm z powiatu gostyńskiego poszukuje pracowników z takim wykształceniem. Jak zawsze w okresie letnim wiele firm budowlanych odczuwa brak rąk do pracy. Jeśli więc jesteś murarzem, dekarzem, cieśla, malarzem budowlanym, brukarzem, monterem instalacji i urządzeń sanitarnych lub też operatorem sprzętu ciężkiego nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy. PUP w Gostyniu dysponuje kilkunastoma ofertami w tej branży.
Potrzebni pracownicy do Volkswagena, Amazon, Bridgestone i Heesung Electronics
Jeśli poszukujący pracy jest skłonny dojeżdżać do niej codziennie kilkadziesiąt kilometrów, raczej niedługo pozostaną na bezrobociu. - Większość gostynian pracuje na miejscu, ale jest spora liczba, której dojazd nie przeszkadza, tym bardziej, że czas przejazdu coraz bardziej się skraca - zaznacza Justyna Krzyżostaniak. - Powoli powstają obwodnice, sam przejazd przez Śrem i Kurnik jest już dużo łatwiejszy i szybciej dociera się do Poznania.
Spośród ościennych powiatów, zdecydowanie wyróżnia się Krotoszyn. W niedługim czasie zatrudnienie znajdzie tam ponad 700 osób! W Zdunach trwa budowa zakładu produkcji kebabu, w związku z czym spółka Euro Döner zatrudni około 350 pracowników - od ekonomistów po sprzątaczki. Rozbudowuje się też sieć Dino, która niebawem uruchomi w Krotoszynie halę chłodniczą, gdzie pracę może znaleźć 250 osób, głównie rzeźników, magazynierów i logistyków. Na przeciwległym krańcu Krotoszyna powstaje market sieci Kaufland, który werbuje 70-osobową załogę. Podobna ilość wakatów pojawi się pod Kobylinem - tam swój zakład produkujący świece powiększa firma Bolsius. Na pracę w tych miejscowościach starają się często pogorzelanie, a do Zalesia i Kobylina dojeżdża też wielu pepowian.
We Wrześni natomiast jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa fabryki Volkswagena. Można się już zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.volkswagen-poznan.pl. We Wrześni będzie produkowany dostawczy vw crafter. W ogromnym zakładzie zatrudnienie znajdzie prawie 2.500 osób.
Inny kolos już rekrutuje ludzi. Największy na świecie sklep internetowy - Amazon - buduje wielkie centrum logistyczne w podpoznańskich Sadach oraz pod Wrocławiem. Przeprowadzono już nabór do kadry kierowniczej, obecnie poszukiwanych jest 200 liderów zespołów. W lipcu powinna się rozpocząć rekrutacja pozostałej części załogi. Łącznie będzie tam pracować ponad 2.000 ludzi, a drugie tyle załapie się do pomocy, np. przed świętami. CV można wysyłać na adres careers-in-poland@amazon.lu.
Komu się spieszy, może spróbować w Bridgestonie. Fabryka opon w tej chwili potrzebuje dodatkowo co najmniej dziesięciu pomocników operatorów maszyn, a w październiku ogłosi nabór na kolejne kilkadziesiąt stanowisk. Wymaganie nie są wyśrubowane - wystarczy gotowość do pracy w systemie trzyzmianowym czterobrygadowym. Już na starcie można tam zarobić 3 tys. zł.
Firmy spoza powiatu gostyńskiego często szukają opiekunek osób starszych. Praca wiąże się najczęściej z wyjazdem za granicę, zwłaszcza do Niemiec, ale też w kraju jest to szybko rozwijająca się gałąź usług. W Gostyniu funkcjonuje nawet spółdzielnia socjalna specjalizująca się w tej dziedzinie.
Pracowników do produkcji poszukuje także firma Heesung Electronisc Poland z Biskupic Podgórnych pod Wrocławiem. Jak czytamy w ogłoszeniu, którym dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Rawiczu, pracodawca zapewnia dojazd do pracy, gwarantuje zatrudnienie na umowę o pracę, a każdy pracownik może skorzystać z aktualnego pakietu socjalnego (m.in. “wczasów pod gruszą”, świątecznych kart podarunkowych, dofinansowań do kolonii dla dzieci oraz zapomóg w ciężkich wypadkach losowych). Osoby zainteresowane zatrudnieniem mogą się skontaktować z pracodawcą za pośrednictwem rawickiego PUP-u.
(Piotr Ignasiak, JM)
ONI SZUKAJĄ PRACOWNIKÓW:
- Euro Döner (Zduny) - 350 osób na różne stanowiska
- Dino (Krotoszyn) - 250 pracowników do hali chłodniczej
- Kaufland (Krotoszyn) - 70 osób do nowego marketu
- Amazon (Sady pod Poznaniem) - ok. 2.500 osób na różne stanowiska
- Bridgestone (Poznań) - 10 osób do pracy przy produkcji, w październiku kolejne kilkadziesiąt
- Firma ochroniarska (Plewiska) - 100 osób do ochrony imprez masowych
- Bolsius (Zalesie Małe k. Kobylina) - 60 osób do fabryki świec
- Euro_Comfort Sp z o.o. Leszno - 20 pracowników produkcyjnych, 20 szwaczek, 20 tapicerów, firma zapewnia dowóz
- Łagrom Sp. z o.o. Pogorzela - 10 pracowników fizycznych
- Top Farms Agro Czachorowo - 10 pracowników fizycznych
- KLT Logistic Sp. z o.o. Czachorowo - 10 kierowców kat. C+E
11,1% to stopa bezrobocia w powiecie gostyńskim na koniec czerwca.