Reklama

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Gostyniu i okolicy? Sprawdziliśmy lokalne składy węgla

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Gostyniu i okolicy? Sprawdziliśmy lokalne składy węgla - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Węgiel stał się obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych dóbr konsumpcyjnych na rynku. Według wyników badań przeprowadzonych na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla ponad 1/4 Polaków opala swoje domy „czarnym złotem”. Sprawdzamy, czy w Gostyniu i okolicy jesteśmy w stanie kupić węgiel i w jakiej cenie?

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Gostyniu i okolicy? Dla niektórych dodatek, to jedyna szansa na zakup opału

Przed mniej więcej dwoma tygodniami ruszyła w gminach powiatu gostyńskiego możliwość składania wniosków o dodatek węglowy wysokości 3000 złotych dla gospodarstw domowych ogrzewających swoje domy węglem lub jego pochodnymi - TUTAJ znajdziesz potrzebne informacje. Zgodnie z przepisami, od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę pieniędzy.

Dla niektórych pieniądze te będą jednymi środkami finansowymi, które będą mogli przeznaczyć na zakup opału. Podstawowym pytaniem pozostaje jednak: czy węgla wystarczy dla wszystkich i będzie gdzie go kupić? Wiele słyszy się obecnie o setkach tysięcy ton opału sprzedanych klientom indywidualnym przez Polską Grupę Górniczą poprzez sklep internetowy. Jednakże co z tymi, głównie mówimy tutaj o osobach starszych, którzy nie mają dostępu do Internetu, nie mają przy sobie córki lub wnuczka, którzy dniami i nocami są w stanie czatować na stronie PGG i polować na węgiel z kopalnianych hałd odświeżając po raz tysięczny okno w komputerze czy smartfonie?

Dotychczas mogli oni korzystać m.in. autoryzowanych sprzedawców Polskiej Grupy Górniczej, którzy mieli węgiel w naprawdę atrakcyjnych cenach (w powiecie gostyńskim jeszcze kilka miesięcy temu taki status posiadały Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Krobi oraz Firma Handlowo - Usługowa J.K.H. Twardy GTG sp.j. Sprzedaż opału z Ponieca). Jednak to już melodia przeszłości.

- Umowy zostały rozwiązane przez Polską Grupę Górniczą, nie tylko u nas, ale ze wszystkimi w całym kraju, i nie będzie już takiej sprzedaży, jak była dotychczas. Nie ma już żadnych autoryzowanych sprzedawców, mają być tylko Kwalifikowani Dostawcy Węgla służący jako skład. A węgiel ma się kupować w sklepie internetowym PGG - mówi Kazimierz Kwaśniewski, prezes SKR Krobia.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ w OBRAZEK, żeby PRZECZYTAĆ TEKST

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Gostyniu i okolicy? W KDW "nie kupi nikt, kto przyjdzie z ulicy"

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez kierownictwo Polskiej Grupy Górniczej tzw. Kwalifikowani Dostawcy Węgla (KDW) mają przywozić węgiel z kopalń do swoich składów - będzie to węgiel kupiony przez klientów indywidulanych w e-sklepie PGG.

- W tej chwili polskich węgli, polskich ekogroszków nie mogę zaoferować, gdyż wszystko jest przeznaczone do sprzedaży internetowej. Dlatego opieramy się na węglach importowanych: Kazachstan, Indonezja, albo Kolumbia. Jako firma nie możemy polskiego węgla kupić ze sklepu internetowego PGG, gdyż na razie takiej sprzedaży dla nas nie ma. Składaliśmy papiery na KDW, ale nawet nie wiemy, czy jakiś dostawca jest wybrany w Wielkopolsce. Ale nawet Kwalifikowani Dostawcy Węgla będą zaledwie placami składowymi. To ma działać na zasadzie, że klient kupuje węgiel i w momencie zakupu może określić, że ten węgiel ma jechać powiedzmy do Jarocina czy do Ostrowa Wielkopolskiego i wybiera ten punkt. Węgiel przyjeżdża we wskazane miejsce, a klient się określa, czy mają mu przywieźć węgiel z tego punktu do domu czy odbierze we własnym zakresie - tłumaczy jeden z lokalnych przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą opału.

Tak to wygląda w teorii, gdyż od momentu poinformowania przez PGG (wtorek, 30 sierpnia) o nowej usłudze związanej z transportem i odbiorem zakupionego węgla funkcjonujące na terenie całej Polski punkty znajdujące się w sieci KDW można policzyć na palcach jednej ręki. 

- To ma być medialne, ale nam w niczym nie pomoże. Na pewno nie pomoże osobom starszym, które nie mają do czynienia z komputerem i Internetem, kupującym w bardzo małych ilościach, bo nawet tę bardzo małą ilość musieliby zakupić na tym e-sklepie, żeby później odebrać. Zostanie składem kwalifikowanym nie oznacza, że ma się węgiel dla wszystkich. Kwalifikowany Dostawca Węgla ma służyć PGG jako „taksówka” dla rozważenia węgla kupionego na e-sklepie. Chodzi o to, żeby klient nie musiał sam organizować transportu. Nie kupi nikt, nawet woreczka w składzie wybranym przez PGG, kto nie kupił na kopalni. A są klienci, którzy 3 dni przyjeżdżają po jeden woreczek. Nie tędy droga. Z drugiej strony tak naprawdę plac na składzie Kwalifikowanych Dostawców Węgla może być cały czas pusty. Bo załóżmy, że uzbiera się 25 ton, klienci kupią węgiel załóżmy w kopalni „Marcel”, kopalnia zgłosi: „Proszę odebrać i rozwieźdź” i KDW ma 72 godziny na rozwiezienie tego węgla - dopowiada inny gostyński przedsiębiorca działający w tej branży.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ w OBRAZEK, żeby PRZECZYTAĆ TEKST

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Gostyniu i okolicy? PGG zmniejszyło limity dla klientów

Oprócz likwidacji dotychczasowej sieci sprzedażowej opału w ramach Polskiej Grupy Górniczej zaszła w ostatnim czasie jeszcze jedna bardzo ważna zmiana: na jednego kupującego w sklepie internetowym nie przypada już 5 ton węgla, limity obniżono. Klient indywidualny może nabyć 3 tony węgla luzem albo jedną tonę ekogroszku. Władze PGG tłumaczą, że tym sposobem chcą zapewnić surowiec dla większej liczby odbiorców.

Z drugiej strony rząd zapowiada, że brakujące miliony ton węgla, które przestaliśmy sprowadzać po wprowadzeniu embarga na rosyjski surowiec jest w stanie zastąpić opałem sprowadzanym z innych części świata. Dlatego coraz częściej mówi się o „czarnym złocie” z Australii, Kolumbii, Indonezji czy Kazachstanu. Jak się okazuje, węgiel z tych kierunków można znaleźć już w składach węgla w powiecie gostyńskim.

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Gostyniu i okolicy? Polski się kończy, zaraz będzie tylko importowany

W naszych lokalnych składach w przeważającej większości znajdziemy węgiel. Jest jeszcze nawet surowiec pochodzący z polskich kopalń - są to głównie zapasy pozostałe firmom oczekującym na klientów w miesiącach letnich, którzy nie kupowali, gdyż liczyli na obniżkę, a przede wszystkim na tani węgiel po obiecanej przez rząd cenie gwarantowanej - 996 zł/t.

- Mamy jeszcze węgiel polski, ale już w mniejszej ilości. Zaczynamy bazować na węglu importowanym. Ale to jest naprawdę końcówka, mieliśmy duże zapasy, jeżeli chodzi o czerwiec, lipiec, ale w tej chwili jesteśmy odcięci od polskich dostaw, kopalnie nie chcą nam sprzedawać polskiego węgla, więc zostaje tylko import - zdradza właściciel jednego z lokalnych składów węgla.

-  Generalnie mamy wszystko importowane, gdyż nasz polski węgiel idzie na autoryzowane sklepy Polskiej Grupy Górniczej. Na każdy sort jest świadectwo jakości i pochodzenia, to jest obligatoryjne i każdy klient dostaje taki dokument - słyszymy w Firmie Handlowej Józef Polaszek z Ponieca.

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Gostyniu i okolicy? Ceny węgla i opału w Gostyniu i okolicach

Składy węgla Fechner Gostyń, ul. Polna 61A, 63-800 Gostyń

 • węgiel orzech gruby (kraj pochodzenia: Polskaj - KWK „Brzeszcze”) - 3390 zł
 • węgiel orzech drobny (kraj pochodzenia: Kolumbia) - 3090 zł/t
 • ekogroszek luzem (kraj pochodzenia: Kazachstan) - 3380 zł/t
 • ekogroszek workowany (oryginalnie w foliowych workach, pakowane przez polską firmę konfekcjonującą ekogroszki) - 3390 zł/t (worki - 25 kg)
 

GTG sp.j. Sprzedaż opału, Wrocławska 150, 63-800 Gostyń

 • węgiel (kraj pochodzenia: Rosja) - 3100 zł/t
 • ekogroszek (kraj pochodzenia: Austria) - 3300 zł/t luzem
 • ekogroszek (kraj pochodzenia: Austria) - 3400 zł workowany (worki 25 kg)
 

EKO-AGRO Środki Ochrony Roślin, ul. Poznańska 40A, 63-840 Krobia

 • węgiel kostka (kraj pochodzenia: Polska) - 3400 zł/t
 • węgiel orzech (kraj pochodzenia) - 3400 zł/t
 • ekogroszek (kraj pochodzenia) - 3400 zł/t
 

Skup i Sprzedaż Pasz i Opału Usługi Transportowe Tomasz Pautrzak, ul. Zachodnia 2, 63-840 Krobia

 • węgiel orzech I (kraj pochodzenia: Kazachstan) - 3400 zł (kaloryczność około 26 MJ/kg)
 • brykiety - 2200 zł/t
 

Firma Handlowa Józef Polaszek, ul. Krobska 24, 64-125 Poniec

 • węgiel kostka - 3350 zł/t
 • węgiel orzech - 3250 zł/t
 • brykiet torfowy - 1370/t zł 
 

Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, ul. Powstańców Wielkopolskich 26, 63-830 Pępowo

 • węgiel orzech (osiany) - 3150 - 3200 zł/t
 • ekogroszek - 3200 zł/t
 • ekomiał - 2180 - 2200 zł/t
 • miałowęgiel lub węgiel z miałem - 2480 - 2500 zł/t
 

Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Borku Wielkopolskim, ul. Jeżewska 5, 63-810 Borek Wlkp.

 • węgiel kostka - 3140 zł/t (kraj pochodzenia: Polska - KWK ROW Ruch Marcel)
 • węgiel orzech - 2990 zł/t
 • ekogroszek - 3040 zł/t (końcówka produkcji)
 

Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Borku Wielkopolskim, ul. Jeżewska 5, 63-810 Borek Wlkp., Punkt Sprzedaży Zimnowoda, Zimnowoda 19, 63-810 Borek Wlkp.

 • węgiel orzech - 2990 zł/t
 

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Gostyniu i okolicy. Tworzą się grupy sąsiedzkie

Część przedsiębiorców, która dotychczas zajmowała się sprzedażą opału klientom indywidualnym po zerwaniu z nimi umów przez PGG i wyłączeniu ich z możliwości zakupu węgla w polskich kopalniach „przekwalifikowała się”. Obecnie świadczą wyłącznie usługi transportowe dla tych, którzy chcą i którym uda się zakupić węgiel w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. Ze wszystkich dotychczasowych przewidywań naszych rządzących sprawdziła się jedna: że Polak potrafi. Aby opłacić koszty transportu opału z kopalń ludzie zaczęli się organizować m.in. na Facebooku czy tworzyć grupy sąsiedzkie.

- Coraz więcej ludzi, najczęściej po 5-6 osób zgłasza się do nas w tym celu. Początkowo były problemy z zakupem, ale teraz wydaje się, że idzie to sprawniej, gdyż klientów mamy coraz więcej. Zrobiliśmy już dwa tego rodzaju odbiory. Klient sam kupuje węgiel przez Internet w PGG, do nas przywozi dokumenty, które kierowca bierze, jest ustawiony w danej kopalni, przywozi z powrotem, a następnie na miejscu rozwozimy do klientów. Dotychczas transportowaliśmy węgiel z 3 kopalń na 11 możliwych. Byliśmy na „Staszicu”, „Marclu” i „Ziemowicie”. Do tej pory nie mogę powiedzieć, żeby były jakieś problemy na kopalniach, większych kolejek nie było, dość sprawnie wszystko poszło. Zobaczymy, co będzie dalej - informuje Kazimierz Kwaśniewski z SKR Krobia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy