reklama
reklama

Egzaminy ósmoklasistów w powiecie gostyńskim. Wczorajsza „Zemsta” na luzie, dziś matematyka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Po co stresować rodziców, jak to w gruncie rzeczy to nasza sprawa jest? - filozoficznie stwierdził jeden z uczniów klas ósmych w Szkole Podstawowej w Piaskach, którzy wczoraj po egzaminie z języka polskiego wyraźnie zyskali animuszu. Dziś matematyka, dla wielu zmora i stres. Jutro języki obce i po pierwszych poważnych sprawdzianach nie tylko wiedzy, ale i dojrzałości.
reklama

Już od wczoraj, 24 maja 2022r. w szkołach podstawowych powiatu gostyńskiego prawie nie ma uczniów, drzwi wejściowe są zaplombowane a po korytarzach prawie nikt nie chodzi. Spokojnie, to nie kolejny odcinek eksperymentu edukacyjnego pt. „nauczanie zdalne”. To tylko egzaminy ósmoklasistów, ich pierwszy poważny sprawdzian w życiu.

W 24 placówkach nauczania podstawowego powiatu gostyńskiego łącznie zgłoszono do egzaminów 1155 uczniów. Wśród nich było również kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy, którzy korzystali z wydłużonego czasu egzaminu ze względu chociażby na barierę językową. Jak im poszło? Dowiemy się w połowie lipca.

Egzamin ósmoklasistów - „Zemsta” łatwa i przyjemna

Do wczorajszego egzaminu z języka polskiego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Piaskach przystąpiło 81 osób (ze 125 w całej gminie Piaski), w tym 38 uczennic 43 uczniów. Jak podkreślali po wyjściu z sal egzaminacyjnych, do swojego pierwszego sprawdzianu podeszli na przysłowiowym „luzie”, ze spokojem. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 120 minut. Ósmoklasiści nie mieli łatwo, bo większość nauki w szkole odbywała się za pomocą zdalnego nauczania. To z pewnością było dodatkową motywacją, aby zdobyć jak najlepszy wynik i dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiadała nieco łatwiejszy arkusz, jak było naprawdę?

- Dobrze było, większość pytań z lektur dotyczyło „Zemsty” Fredry – zdradził pierwszy z uczniów, którzy opuścili mury szkoły. - Pytania były proste i trudniejsze, to zależy.

Wielu z nich podkreślało, że liczyło na inne tematy, chociażby „Dziady”, „Kamienie na szaniec” czy „Balladynę”, jednak temat komedii Aleksandra Fredry wszystkim właściwie „podszedł”. Trochę zaskoczyły ich kadry z filmu, gdzie trzeba było opisać komizm sytuacji i postaci.

Rozprawka o przyjaźni na egzaminie ósmioklasitów z języka polskiego 

Zdaniem innego zdającego, jeden z tematów rozprawki „Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności” był stanowczo „za krótki”.

- Ciężko było wycisnąć przynajmniej 200 słów z tego tematu, ale dałem radę – zaznaczył anonimowo.

Uczniowie klasy VIII A podkreślali, że o ile sam tekst lektury A. Fredry jest przyjemny, to było z nim związanych bardzo dużo zadań otwartych, argumentacyjnych, wymagających nie tylko wiedzy, ale i umiejętności udowodnienia swoich racji.

- Wydaje mi się, że nie dałoby się nauczyć na ten egzamin dzień przed, na ostatnia chwilę, przynajmniej ja nie ryzykowałem – śmiał się inny rozmówca.

Stres dla rodziców czy niekoniecznie?

Na pytanie, czy rodzice byli zestresowani tym ważnym dniem w życiu ich nastoletnich pociech, twierdzą zgodnie, że nie.

- Po co stresować rodziców, jak to w gruncie rzeczy nasza sprawa jest? - zapytał retorycznie (i bardzo dojrzale) jeden z  chłopaków.

O prawdziwym egzaminie dojrzałości, czyli maturze 2022 przeczytacie chociażby TUTAJ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama