reklama
reklama

Dzień Niepodległości w Borku Wlkp. Z refleksją, dumą i szacunkiem pochylili się nad historią Polski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Salwa armatnia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Borku Wlkp., uroczyste podniesienie flagi podczas manifestacji oraz wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, a także zapalenie zniczy przez harcerzy i ochotników z MDP na grobach uczestników Powstania Wielkopolskiego – tak społeczność gminy Borek uczciła Święto Niepodległości.
reklama

- Uroczystość na boreckim rynku jest wyrazem poszanowania przeszłości, nadzieją na bezpieczną teraźniejszość i stabilną przyszłość – w ten sposób Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku powitała uczestników patriotycznej manifestacji z okazji Święta Niepodległości.

Uroczystość odbyła się w centrum miasta, poprzedziła ją msza św. w intencji Ojczyzny. Mieszkańcy gminy przeszli z boreckiej fary na rynek, by z refleksją, dumą i szacunkiem pochylić się nad historią Polski, nad symbolami walki o wolność, godność, suwerenność i zwycięstwo. 

W Gostyniu 11 listopada po południu odbył się Gostyński Bieg Niepodległości - ZOBACZ TAKŻE TUTAJ.

Apel Poległych na boreckim rynku

Dh Piotr Kuliński złożył burmistrzowi Borku meldunek o gotowości zebranych na rynku do rozpoczęcia obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie podharcmistrzyni Agnieszka Nawrocka odczytała Apel Poległych.

- Mieszkańcy ziemi boreckiej, żołnierze wojska Polskiego, rodacy. Stajemy dziś do uroczystego Apelu Pamięci w Borku Wielkopolskim, aby uczcić tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 11 listopada 1918 r. odrodziła się wolna Polska. Dzisiaj my, spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków. 

Wołam idących szlakiem ku niepodległości konfederatów barskich, kosynierów gen. Tadeusza Kościuszki, legionistów generała Jana Henryka Dąbrowskiego, wiarusów księcia Józefa Poniatowskiego, podchorążych bohaterów nocy listopadowej oraz powstańców listopadowych i styczniowych – stańcie do apelu! - wołała.

W odpowiedzi można było usłyszeć wołanie kompanii:

- Chwała bohaterom!

Kończąc Apel Poległych podharcmistrzyni mówiła:

- Do was zwracam się potomni - niech bohaterowie walk o niepodległość Rzeczpospolitej i ich czyny pozostaną na zawsze w waszej pamięci! W historii Polski i dziejach narodu polskiego! Chwała bohaterom! - mówiła podharcmistrzyni.

- Cześć ich pamięci! - odpowiedziała kompania.

Salwa armatnia i okolicznościowy referat burmistrza Borku Wlkp.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie uświetniło manifestację patriotyczną na boreckim rynku, oddając armatnią salwę, której dźwięk rozległ się na całe miasto. Zebrani na rynku mieszkańcy wysłuchali referatu okolicznościowego „Drogi do odzyskanej niepodległości”, który podczas patriotycznej uroczystości wygłosił Marek Rożek, włodarz boreckiej gminy. 

- O powszechną wojnę prosimy Cię Panie! Czy te słowa musiały w księgach męczeństwa narodu polskiego w ogóle paść? Błędy gospodarcze, polityczne, społeczne, które namnażały się przez niemal 200 lat, doprowadziły do upadku państwowości polskiej. Polska została wymazana z mapy świata. Polska, ale nie społeczeństwo. (...) Zaczęto szukać różnych dróg do odzyskania niepodległości. Celowo nie użyłem tutaj słowa „naród”. Naród z znaczeniu dzisiejszym czy z końca XIX wieku dopiero ma się wytworzyć - rozpoczął wystąpienie Marek Rożek.

Podkreślił, że trzeba było przemian całego XIX wieku, by wytworzyło się nowoczesne społeczeństwo - polski naród. Wspomniał o Legionach, wojnach napoleońskich, powstaniu listopadowym i styczniowym.

- Te wszystkie czyny uświadomiły ówczesnej szlachcie, która stopniowo odchodziła do lamusa, że sama szabelka nie wystarczy, że trzeba świadomych mas społecznych, że konieczna jest edukacja. Tym wszystkim czynnikom sprzyjały przemiany XIX w. niemal na całym świecie - mówił Marek Rożek. - Na zachodzie coraz częściej mówiło się o tym, że ma powstać niepodległe państwo polskie, Stany Zjednoczone wyraźnie na ten temat się wypowiadały już w przemówieniu noworocznym prezydenta - dodał.

Tutaj o wyjątkowym koncercie, jaki odbył się 11 listopada w MGOK Borek Wlkp. - KLIK

"Niepodległa do hymnu" - w Borku Wlkp. to już piąty raz

Gmina Borek Wlkp. włączyła się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Po raz 5. w samo południe, 11 listopada w całej Polsce oraz w wielu miejscach poza granicami kraju z dumą i szacunkiem śpiewany jest hymn państwowy. Zainteresowanie wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego przez lata nie słabnie. W 2021 roku wybrzmiał on w ponad 1000. miejsc na 6 kontynentach. 

W piątek, w samo południe borecka społeczność również stanęła do hymnu. Jednocześnie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Projekt jego budowy na boreckim rynku sfinansowany został w ramach akcji „Pod biało-czerwoną” z honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów. Celem projektu jest godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczpospolitej w bitwie warszawskiej w 1920 r. oraz wzmocnienie idei zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego.

Następnie, obecne na boreckim rynku delegacje samorządowe, a także reprezentujące instytucje i gminne placówki, zakłady pracy, organizacje pozarządowe i zespoły folklorystyczne, złożyły wieńce i kwiaty pod pamiątkowymi tablicami. 

Na boreckim rynku obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości się nie zakończyły. Harcerze oraz ochotnicy z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych jednostek OSP w boreckiej gminie złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach bohaterów powstania wielkopolskiego, jakie znajdują się przy kościele na Zdzieżu.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama