Reklama

Dyrektor gostyńskiego szpitala zwolniła dyscyplinarnie główną księgową. Wiemy, co się stało

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Życie Gostynia

Dyrektor gostyńskiego szpitala zwolniła dyscyplinarnie główną księgową. Wiemy, co się stało - Zdjęcie główne

foto Archiwum Życie Gostynia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak dotąd nieznane były powody zwolnienia Małgorzaty Garbarczyk, głównej księgowej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu. W piątek, 2 września wyszło na jaw, że osoba odpowiadająca za finanse gostyńskiego szpitala została zwolniona w trybie dyscyplinarnym. Władze powiatu gostyńskiego, które pełnią nadzór nad placówką medyczną wydają się być równie zaskoczone tą informacją, jak środowisko lokalne i nie ukrywają, że „z niepokojem obserwują tak nagłą zmianę kadrową oraz wyniki finansowe”. Od dyrekcji szpitala udało nam się zyskać odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie.

Reklama

Główna księgowa pojawiła się na zarządzie powiatu

Przed dwom tygodniami odbywała się sesja Rady Powiatu Gostyńskiego (26 sierpnia), na której m.in. podejmowana była kwestia szpitala, a w szczególności jego ujemnego wyniku finansowego. Jeszcze przed posiedzeniem rady powiatu na zarządzie analizowano sprawozdanie z wykonania planu finansowego SP ZOZO w Gostyniu. Referentem ze strony szpitala była właśnie Małgorzata Garbarczyk.

Czy padły wtedy słowa lub stało się coś, co mogło zadecydować o jej późniejszym zwolnieniu? Możemy tylko spekulować. W każdym razie wicestarosta Janusz Sikora już podczas sesji mówił o tym, że w trakcie zarządu członkowie dowiedzieli, że kilka oddziałów gostyńskiego szpitala ma ujemny wynik finansowy, „jeżeli chodzi o kontrakty wynikające częściowo z okresu lockdownu”.

-  Oddział paliatywny był nowo otworzony i tak właściwie od 18 stycznia [roku 2020 - przyp. red] krótko pracował, a potem został wciągnięty w sprawy związane z COVID-em. Mówimy także o chirurgii dziecięcej, o oddziale wewnętrznym, chirurgii ogólnej. To są pewnie jakieś problemy związane z nadganianiem wyrobienia tego kontraktu. Są oddziały, które będą miały możliwość zmniejszenia tego [ujemnego wyniku finansowego - przyp. red], ale są też oddziały, gdzie będzie o to trudno. I tak oddział ginekologiczno-położniczy i noworodkowy - ilość dzieci, która się rodzi w naszym szpitali - jest ich dużo mniejsza niż było zakładane, jeżeli chodzi o plan finansowy szpitala. Jest tu wiele czynników (...), oby nie było tak, że czasami ten wynik może się jeszcze pogorszyć - prognozował Janusz Sikora.

Władze powiatu zaniepokojone zwolnieniem głównej księgowej. Mają zamiar "wdrożyć w możliwie najszybszym terminie stosowne działania"

Czy pośród informacji, które ujawnił wicestarosta znalazły się również takie, które dyrektor SP ZOZ w Gostyniu Justyna Jaskulska uznała za „nadużycie” przez swoją podwładną? A może sprawa dyskusji o szpitalu przed i na sesji nie mają w ogóle nic wspólnego ze zmianami kadrowymi? O całą kwestię postanowiliśmy spytać władze powiatu gostyńskiego, ale „nabrały wody w usta”.

- Decyzja o zwolnieniu księgowej nie została podjęta przez zarząd powiatu, a przez dyrekcję szpitala. Powody takiego działania zna dyrektor SPZOZ. Zarząd powiatu od lat wspiera finansowo szpital w trosce o jego rozwój. Z niepokojem obserwuje tak nagłą zmianę kadrową oraz wyniki finansowe i zamierza wdrożyć w możliwie najszybszym terminie stosowne działania - komentują sytuację powiatowi samorządowcy ustami rzeczniczki Starostwa Powiatowego w Gostyniu, Joanny Jakubiak.

Według zapewnień wicestarosty kwestia finansów szpitala, a możliwe, że także zwolnienia dyscyplinarnego głównej księgowej SP ZOZ mają być głównym tematem następnej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego.

Zastępstwo do czasu wyłonienia nowej głównej księgowej

Już po zamknięciu dzisiejszego wydania gazety udalo nam się uzyskać odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie.

- Główna księgowa została zwolniona przez dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Dyrektor nie jest zobowiązana konsultować spraw kadrowych z podmiotem tworzącym. Dyrektor ustanowiła zastępstwo do czasu wyłonienia kandydata w drodze postępowania konkursowego - czytamy w emailu, którzy otrzymaliśmy od dyrektor Samodzielniego Publicznego zespołu Opieki Zdrowotnej w Gostyniu, Justyny Jaskulskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy