Reklama

Dwie parafie z powiatu gostyńskiego pieniądze dostały. Proboszcz gostyńskiej fary się odwołuje. Program Ochrona Zabytków 2023

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Dwie parafie z powiatu gostyńskiego pieniądze dostały. Proboszcz gostyńskiej fary się odwołuje. Program Ochrona Zabytków 2023 - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pawie 1,5 mln zł trafi do powiatu gostyńskiego po rozstrzygnięciu I naboru w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona Zabytków”. W sumie rozdysponowano kwotę 164 mln zł. Wnioskodawcy, którzy nie otrzymali wsparcia, mają jeszcze kilka dni, by złożyć odwołanie.

Reklama

W ramach programu „Ochrona zabytków”, który ma na celu zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowane są prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy róznego rodzaju obiektach, wpisanych do rejestru zabytków. Zgodnie z założeniem programu wnioski o dotacje mogą składać różne podmioty, przez co dofinansowanie uzyskują różnego rodzaju zabytki, jak i wykonywane prace. 

Cieszą się filipini i parafia w Domachowie

Jeszcze przed Wielkanocą rozstrzygnięto I nabór wniosków o wsparcie finansowe z programu MKiDN „Ochrona zabytków” (na prace planowane do wykonania w 2023 r.). W sumie rozdano 164 mln zł. Jednocześnie w programie prowadzony jest II nabór wniosków, zatem ostateczny budżet na ochronę zabytków będzie znacząco wyższy.

W I naborze dofinansowanie otrzymały 534 projekty, które dotyczą remontu, konserwacji i zabezpieczeń zabytków w całej Polsce. W tej grupie są również parafie z powiatu gostyńskiego. 

Po rozstrzygnięciu I naboru dofinansowanie w kwocie  650 000 zł otrzyma m.in. Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Domachowie. Pieniądze mają być przeznaczone na III etap remontu. Chodzi o konserwację polichromii na zrębie oraz konstrukcji szkieletowej ścian kościoła (ściana południowa, prezbiterium) i belek tęczowych. 

Mogą się cieszyć również księża filipini ze Świętej Góry. Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri Głogówko otrzyma dofinansowanie w wysokości 813 000 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację VI etapu prac konserwatorskich, prowadzonych w prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej.

Kto jeszcze z regionu dostanie kasę po I naborze?

Z naszego regionu, w I naborze programu MKiDN wsparcie rownież otrzymają:

  • parafia pw. NMP Niepokalanie Poczętej Oporowo, na renowację elewacji kościoła wraz z remontem konstrukcji szkieletowej ścian zewnętrznych - zakończenie prac - 307 000 zł
  • Fundacja Zamek w Rydzynie Rydzyna, na restaurację sali Wielka Alkowa - etap II prac restauratorskich i prace budowlane fasady frontowej zamku - 1 000 000 zł
  • parafia pw. św. Katarzyny w Dąbczu na remont elewacji w drewnianej konstrukcji szkieletowej - 98 000 zł.
  • samorząd powiatu kościańskiego na wymianę, odnowienie i naprawę stolarki okiennej oraz drzwiowej w oficynie pałacu w Jarogniewicach, w wysokości 50 000 zł.
  • Dom Zakonny w Osiecznej Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych na kontynuację wykonania instalacji przeciwpożarowej oraz remontu, w tym wymianę instalacji elektrycznej - etap II -  278 000 zł.
- Cieszę się, że tak wiele miejsc, gdzie wielokrotnie gościłem, otrzyma wsparcie na dalsze prace remontowe. To dla mnie niezwykle ważne, aby troszczyć się o nasze dziedzictwo kulturowe. Bo kiedy nas zabraknie, te miejsca pozostaną dla kolejnych pokoleń - komentuje I rozdanie MKiDN poseł PiS, Jan Dziedziczak. 

Jeśli złożony wniosek nie otrzymał dofinansowania, ale uzyskał co najmniej 50 pkt., starającym się o wsparcie przysługuje możliwość złożenia odwołania. Wnioskodawcy mogą je składać do 16 kwietnia. Z tej możliwości zamierza skorzystać proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu.

Co z gostyńską farą?

W regulaminie programu „Ochrona Zabytków”, przy omawianiu strategicznych celów informuje się, że kluczowe dla realizacji celów programu są zadania prowadzące do zabezpieczenia, zachowania i utrwalenia substancji zabytku. W ramach programu dofinansowania nie mogą zaś uzyskać projekty zakładające adaptację, przebudowę obiektów zabytkowych lub ich znaczącą rekonstrukcję.

- Duży nacisk kładziony będzie na dofinansowanie prac przy obiektach najbardziej zagrożonych oraz zabytkach najcenniejszych – wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO czytamy w regulaminie.

Budynek gostyńskiego kościoła farnego jako zabytek na listę UNESCO nie został wpisany, ale z pewnością jest obiektem zagrożonym - zwłaszcza wieża, z której spadają już cegły - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Samorządowcy rozumieją, ministerstwo parafię traktuje po macoszemu

Remont wieży kościoła pw. św. Małgorzaty to kosztowna, ale pilna inwestycja. Zdają sobe z tego sprawę lokalni samorządowcy i dofinansowują zadanie w takiej wysokości, na jaką pozwala budżet. Z budżetu powiatu gostyńskiego przyznano parafii 28 500 złotych dotacji z przeznaczeniem na remont i konserwację elewacji wieży kościoła pw. św. Małgorzaty.

Radni z Rady Miejskiej w Gostyniu również udzielili dotacji parafii farnej na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy elewacji wieży kościoła w wysokości 50 000 zł. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Wartość I etapu remontu wieży wynosi 2 521 627,11 zł (w całości zadanie miałoby kosztować 4 mln zł). Parafia farna wnioskowała o wsparcie w wysokości 700 000 zł  (28%). Jeśli w ministerstwie nie znajdą się pieniądze, prace przy elewacji świątyni zostaną przerwane. Mało tego, parafia będzie musiała oddać pieniądze, ktore otrzymała z samorządu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy