Reklama

O kasę starało się 5 parafii z powiatu gostyńskiego. Radni zdecydowali, że każda coś dostanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

O kasę starało się 5 parafii z powiatu gostyńskiego. Radni zdecydowali, że każda coś dostanie - Zdjęcie główne

Gostyń. Na remont w gostyńskim kościele farnym czeka wieża, która jest w bardzo złym stanie | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 100 000 zł z budżetu powiatu gostyńskiego, przeznaczone na ochronę i konserwację zabytków, radni postanowili rozdzielić pomiędzy pięciu wnioskodawców. Cieszyć mogą się parafianie z Żytowiecka, Borku Wlkp., Starego Gostynia, a także parafia św. Małgorzaty w Gostyniu i Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze. 

Pula w wysokości 100 tys. zł przeznaczona była w budżecie gostyńskiego starostwa na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach, jakie znajdują się w powiecie gostyńskim. O kasę zabiegało 5 parafii. Pieniądze  rozdysponowano na ostatniej sesji Rady Powiatu Gostyńskiego, która odbyła się 23 lutego 2023 roku. 

Marek Smektała, naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych w gostyńskim starostwie przedstawił radnym propozycję podziału kasy z budżetu powiatu. 

- Wnioskodawców było pięciu. Środki zostały podzielone pewnym algorytmem matematycznym. Jako wydział wzorowaliśmy się na ubiegłorocznym pomyśle przewodniczącego komisji budżetowej, ponieważ ten algorytm się sprawdził. Propozycja jest taka, zarówno ze strony wydziału, jak i zarządu powiatu, aby te 100 tysięcy podzielić - połowę, czyli 50 tys. zł podzielono po równo między wszystkich wnioskodawców, a pozostałe pieniądze przyznano według sprawdzonego algorytmu – wyjaśnił Marek Smektała. 

Komisja budżetu i samorządowo-organizacyjna Rady Powiatu Gostyńskiego wyraziły pozytywną opinię do projektu uchwały, nie zgłoszono żadnych uwag, a radni poparli pomysł jenomyślnie. 

Bez dyskusji przyznano pieniądze pięciu parafiom. Dofinansowanie w kwocie 15 000 złotych otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Biskupa w Żytowiecku. Finanse, co wynika ze złożonego wniosku, zostaną przeznaczone na projekt budowlany i program prac konserwatorskich bramy w murze kościelnym.

Dofinansowanie w wysokości 14 750 złotych otrzymała też parafia pw. Pocieszenia NMP w Borku Wlkp. na remont elewacji kościoła filialnego.
Cieszyć może się proboszcz parafii w Starym Gostyniu. Otrzyma 11 400 zł dofinansowania na trzeci etap modernizacji ołtarza głównego w kościele pw. św. Marcina.

28 500 złotych to dotacja, która została przyznana parafii farnej w Gostyniu na remont i konserwację elewacji wieży kościoła pw. św. Małgorzaty. 
Prowadzone od kilku lat prace konserwatorskie w bazylice będą mogli kontynuować księża filipini. Powiatowi radni przyznali Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze dofinansowanie w wysokości 30 350 złotych na szósty etap konserwacji prezbiterium bazyliki świętogórskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy