reklama
reklama

Drzwi Otwarte w ZSOiZ im. Ziemi Pogorzelskiej w Pogorzeli za nami. Warto przyjrzeć się ofercie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szkolnictwo zawodowe przez wiele lat uznawane było za gorsze, zarezerwowane dla uczniów miernych, niezdolnych do ukończenia studiów. Nic bardziej mylnego. O tym, dlaczego zawody techniczne powinny odzyskać należny im szacunek świadczy anegdota: "(...) w Polsce 20 milionów ludzi potrafi opisać proces wkręcania żarówki, ale nikt nie umie tego zrobić". Na Drzwiach Otwartych ZSOiZ w Pogorzeli w dniach 27-28 marca 2023 r. przyszli uczniowie dowiedzieli się naprawdę sporo.
reklama

W wydarzeniu Drzwi Otwarte Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli w dniach 27 i 28 marca 2023 r.  uczestniczyły zaproszone grupy zorganizowane z okolicznych szkół podstawowych z Pogorzeli, Szelejewa i Zimnowody oraz zwiedzający indywidualni.

  - Grupy brały udział w zajęciach edukacyjno-pokazowych na terenie naszej szkoły - mówi Agnieszka Wolniak, nauczycielka w ZSOiZ w Pogorzeli. -  Każdą wizytę rozpoczynała część informacyjna dotycząca oferty edukacyjnej szkoły, szczególnie szkolnictwo zawodowe.

Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z kryminalistyką na interesującym pokazie technika śledczego gostyńskiej komendy policji. Następnie grupy uczniów miały okazję do zapoznania się z zajęciami z doradztwa zawodowego, robotyki i druku 3D czy obejrzenia ciekawych doświadczeń chemicznych. Przyszłych kandydatów biblioteka zaprosiła również na ,, rozmowy między regałami".Wraz z nauczycielami na grupy przyszłych kolegów czekali również uczniowie pogorzelskich szkół.

Kryminalne ślady

W poniedziałek, 27 marca najciekawszym niewątpliwie punktem programu był pokaz wiedzy i umiejętności technika kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

- Technik kryminalistyki, inaczej zwany technikiem śledczym, jest obecny na miejscu zbrodni, gdzie jego głównym zadaniem jest zbieranie oraz zabezpieczanie śladów przestępstw lub wypadków, np. pożarów, wypadków drogowych czy zabójstw - wyjasnia podkom. Monika Curyk, rzecznik prasowy KPP w Gostyniu. - Technik kryminalistyki jest kluczową osobą na miejscu zdarzenia - zebrane ślady pozwalają bowiem na ustalenie przebiegu konkretnego wypadku czy przestępstwa. 

W pogorzelskiej szkole średniej od wielu lat prowadzona jest innowacja pedagogiczna "Spotkania z kryminalistyką". Jest to świetne przygotowanie do pracy w policji na stanowisku technika kryminalistyki. 

źródło: KPP Gostyń

Quizy i kompetencje zawodowe

Dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych wybór ścieżki edukacyjnej, a częstokroć i przyszłego zawodu to powód do wielogodzinnych przemyśleń i wątpliwości. Na pokazowych zajęciach z doradztwa zawodowego mogli dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje zespół szkół w Pogorzeli, jak sprawdzić swoje kompetencje w wyborze szkoły średniej, czy wziąć udział w quizach.

- Promujemy tutaj szkolnictwo zawodowe, tak ważne w dzisiejszych czasach - mówi Barbara Roszak, nauczyciel języka polskiego i doradca zawodowy w ZSOiZ w Pogorzeli. - Młodzi ludzie muszą poznać swoje predyspozycje zawodowe. Mają dzisiaj możliwość zapoznania się z pracą naszej placówki, przejrzeć informatory czy przygotowane broszury.

Dodała też, że wielu uczniów szkoły w momencie ukończenia 18 lat ma możliwość zapisania się na kursy kwalifikacyjne i zdobycia zawodu w trakcie nauki.

Na spotkaniu z grupą uczniowie pogorzelskiej szkoły średniej przygotowali quizy zawodoznawcze na platformie kahoot, koło fortuny oraz test osobowości zawodowej. 

- Prowadziliśmy dzisiaj dni otwarte, przeprowadziliśmy konkurencje i konkursy -  dodaje Paweł Musiał, trzecioklasista z liceum w Pogorzeli, redaktor naczelny szkolnego wydawnictwa Liceozetki. - Inspirację wzięliśmy z ostatniej wycieczki na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, gdzie byliśmy na zajęciach warsztatowych na "Wagarach z przyrodą" - tłumaczy Zuzanna Kryś, znana nam jako Waleczna Zuza. - Tam studenci prezentują swoją uczelnię, zachęcają do wstąpienia w jej progi. 

Technik czyli dobry zawód

W kolejnej sali nauczyciel Dominik Waleński wraz z grupą uczniów prezentował zawody technikalne: technik ekonomista, technik logistyk i technik agrobiznesu.

- Zapoznajemy ósmoklasistów z ofertą edukacyjną i namawiamy do przyjścia do naszej szkoły i wybrania sobie klasy o interesującym ich profilu - mówi Elżbieta Chuda, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w ZSOiZ w Pogorzeli. - Zapewniamy nie tylko teorię, ale i praktyki w klasie trzeciej i czwartej czy wycieczki do różnych firm.

Z przymrużeniem oka dodała, że zwiedzający szkołę uczniowie są tak bardzo zainteresowani każdym aspektem edukacji, że jeden z nich musiał nawet spróbować smaku nasionek gorczycy przy wykładzie o zastosowaniu tej rośliny. Zapewnił, że "szkoła jest git" i to do niej złoży dokumenty.

 

Informatyka czyli przyszłość

W klasie komputerowej uczniowie wraz z opiekunką grupy, informatykiem Karoliną Antkowiak zaprezentowali kilka przykładów praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy z zakresu programowania: grafiki komputerowej, programowania robotów czy druku 3D. Tym razem nie trzeba było namawiać młodszych gości do podchodzenia do stanowisk i luźnych dyskusji ze starszymi kolegami. Czyżby za kilka miesięcy kilku z ich dołączyło do grona przyszłych uczniów? 

Wesołe kółko chemiczne

W ostatniej części zajęć uczniowie klasy pierwszej i trzeciej przedstawili kilka doświadczeń chemicznych, zabawiając obecnych anegdotkami z życia szkolnych chemików.

- Mamy w szkole kółko chemiczne i uczniowie sobie na nim eksperymentują - chwali swoich podopiecznych Justyna Nowak, nauczyciel chemii. - Staramy się to robić bezpiecznie, na odpowiednio przygotowanym podłożu i z zastosowaniem składników chemicznych znanych nam z każdej kuchni. To jest wesoła, ale zdyscyplinowana grupa.

 

Dla pozostałych uczniów szkoły, niezaangażowanych w organizację drzwi otwartych, przygotowano międzyklasowy turniej sportowy.

- Uczniowie rywalizowali zespołowo w piłkę nożną i siatkówkę oraz indywidualnie w turnieju tenisa ziemnego - mówi Wojciech Nowak, nauczyciel wychowania fizycznego. - Przywitaliśmy sportowo wiosnę i mamy nadzieję, że już z nami zostanie.

Trochę ironicznie na koniec, ale jest takie powiedzenie na temat współczesnego szkolnictwa i ukierunkowania go na humanistykę i wiedzę teoretyczną:

(...) w Polsce 20 milionów ludzi potrafi opisać proces wkręcania żarówki, ale nikt nie umie tego zrobić.

O tym, że jedyna szkoła średnia w powiecie gostyńskim będąca pod zarządem gminy to miejsce przyjazne uczniom przekona się każdy, to obejrzy TEN klip na TikToc-u [kliknij w linka]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama