reklama

Do mieszkańców powiatu gostyńskiego trafiły już pierwsze alerty RCB o załamaniu pogody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Do  mieszkańców powiatu gostyńskiego trafiły już pierwsze alerty RCB o załamaniu pogody - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNawet 100 litrów deszczu na metr kwadratowy ma spaść w niektórych rejonach naszego kraju w najbliższych dniach. Z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że mogą zostać wydane ostrzeżenia nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W pamięci mieszkańców powiatu gostyńskiego żywe są jeszcze wydarzenia sprzed kilku tygodni, gdy deszcze spowodowały lokalne podtopienia, a nawet sprawiły, że niektóre drogi stały się nieprzejezdne. - Piasek w workach jest przygotowany jeszcze od ostatniej ulewy, ale myślę, mam nadzieję, że to nie będzie potrzebne. Coś takiego zdarza się raz na 100 lat - mówi Krzysztof Goliński, sołtys Kromolic, które najbardziej ucierpiały podczas wspomnianych sierpniowych wydarzeń.
reklama

Pierwsze alerty już trafiły do mieszkańców       

Według synoptyków, do Polski zmierza tzw. niż genuański znad południowej Europy. Na południu i południowym zachodzie kraju suma opadów ma sięgnąć nawet około 100 litrów na metr kwadratowy. Tak obfite opady mogą doprowadzić do zalań, podtopień i powodzi błyskawicznych.

Pierwsze alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o intensywnych deszczach zaczęły przychodzić do mieszkańców zagrożonych terenów już w środę, 11 września ostrzegając o możliwych podtopieniach w nocy oraz zabraniające zbliżania się do wezbranych rzek. Obfite opady mają potrwać do soboty, 14 września.

Ostrzeżenia najniższego stopnia będą dotyczyć województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wschodnich i południowych powiatów województwa wielkopolskiego, wschodniej części województwa dolnośląskiego, a także prawie całego województwa opolskiego (z wyjątkiem wschodnich powiatów).

reklama

W piątek, 13 września w związku z intensywnymi opadami deszczu synoptycy mogą ogłosić ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Natomiast w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim oraz lubuskim będą obowiązywać prawdopodobnie ostrzeżenia niższego stopnia.

Pierwszego dnia weekendu opady mają być najsilniejsze. W związku z tym w województwie dolnośląskim możliwe są ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, a w województwach: opolskim, śląskim, małopolskim, łódzkim i wielkopolskim powinny obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Mieszkańcy woj. lubuskiego i świętokrzyskiego powinni spodziewać się z kolei ostrzeżeń najniższego stopnia.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĘ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

reklama

Ulewy w powiecie gostyńskim. Bez paniki, ale w gotowości

W powiecie gostyńskim sierpniowe ulewy (18 i 19 sierpnia) przyniosły kilkadziesiąt interwencji strażackich, z żywiołem walczyli zarówno członkowie PSP, jak i druhowie OSP. Pogoda nie oszczędziła południowo-wschodniej części naszego regionu. Najwięcej interwencji związanych z zalanymi garażami i piwnicami odnotowano w gminie Pogorzela, ale też w Krobi i Borku Wlkp.

reklama

Najcięższa sytuacja wystąpiła w Kromolicach, gdzie poziom wody w miejscowym stawie, do którego dodatkowo spływała „deszczówka” z okolicznych pól, rósł z minuty na minutę, aż w końcu zrównał się i przelał przez drogę powiatową. Tak naprawdę w pogorzelskiej wsi do teraz widać ślady tamtych wydarzeń.

- Wszystko zostało, tylko zaporę zdjęliśmy, żeby puścić wodę. Worki z piaskiem są do dzisiaj, tam gdzie zostały ułożone, przygotowane i nikt ich nie usunął - mówi Krzysztof Goliński, sołtys, a zarazem wiceprezes OSP Kromolice.  

Czy wieś przygotowuje się na nadejście intensywnych opadów deszczu?

- Nie prowadzimy jakichś specjalnych działań, cały czas jednak mamy na uwadze, że to się może znowu wydarzyć. Ale teraz wiemy już, co robić z wodą, żeby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji. Jak zrobić sztuczne zalewisko na łące i będziemy powoli obserwować sytuację. Krata, która tam jest też została wyczyszczona, żeby w razie czego woda miała gdzie odpłynąć. Wiadomo, że jakieś nieczystości, śmieci czy gałązki mogą przypłynąć i zatkać odpływ, ale sobie z tym radzimy. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie intensywne będą to opady i jak rozłożą się w czasie. Mam jednak nadzieję, że to i worki z piaskiem nie będą potrzebne - odpowiada K. Goliński.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĘ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

Ochotnicy szykują pompy, w komendzie czekają          

Jak sytuacja wygląda w innych gminach?

- Jesteśmy w ciągłej gotowości. Mamy dyżury całodobowe, więc na bieżąco analizujemy sytuację meteorologiczną. Poza tym strażacy otrzymali prośbę o przegląd sprzętu, w tym pomp. Mamy też zabezpieczony piasek, którego możemy użyć i worki - informuje Adam Sarbinowski odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w gminie Krobia.          

Spokojnie sytuację obserwują także strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu.

- Dotychczas nie otrzymaliśmy żadnych ostrzeżeń czy informacji, żeby w jakikolwiek sposób dodatkowo zwiększać obsadę w komendzie: liczbę strażaków czy dyżurnych na stanowiskach kierowania - wyjaśnia kapitan Łukasz Hajduk, rzecznik prasowy KP PSP w Gostyniu.

Czym są ostrzeżenia meteorologiczne IMGW  

  • Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
  • Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych. ·   
  • Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama