Reklama

To nie są przejścia dla pieszych? W powiecie gostyńskim mamy dużo takich "pasów".

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Od ponad roku na przejściach dla pieszych pierwszeństwo ma zawsze przechodzień, wiemy o tym już wszyscy. Co jednak, gdy „zebra” takowym przejściem nie jest? Jakie są wytyczne? Kiedy obowiązują zaostrzone przepisy? Co, gdy brakuje znaku?

Napisał do nas internauta, który ma pytanie dotyczące przejść dla pieszych znajdujących się w Pogorzeli.

- Codziennie przejeżdżam przez Pogorzelę, jadę zawsze od pl. Powstańców Wlkp, ul. Kotkowiaka i dalej przez Rynek w kierunku Krobi. Od pl. Powstańców do Rynku przejeżdżam 4 przejścia dla pieszych – wyjaśnia pan M.

Następnie wymienia je w kolejności przejazdu:

  •  od Placu Powstańców Wlkp.
  •  tuż przed Rynkiem (obok piekarni)
  •  na Rynku przed skrzyżowaniem z ul. Gostyńską
  •  na Rynku za skrzyżowaniem z ul. Gostyńską.

zdj. Google Maps/ fotomontaż: M. Mostowy

Są pasy, znaków brak

Nasz czytelnik zauważył, że spośród czterech przejść tylko jedno posiada towarzyszący „pasom” znak pionowy.

- Oprócz przysłowiowej "zebry" na każdym z tych przejść, tylko jedno z nich jest oznakowane znakiem pionowym D-6 "Przejście dla pieszych" (jest to ostatnie wymienione przeze mnie przejście) – dodaje kierowca. 

Dalej pyta, czy pozostałe trzy wymienione przez niego "zebry" są pełnoprawnymi przejściami, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (czyli bez znaku pionowego D-6)? Czy nie powinno się postawić przy nich znaków D-6?

-  Proszę sobie wyobrazić, iż w przypadku opadów śniegu nie będzie widać "pasów" na jezdni, a jednocześnie nie ma znaków pionowych informujących o przejściu – zaznacza czytelnik.

Przepisy są jednoznaczne

Pytania internauty zadaliśmy gostyńskiej drogówce. 

- Żeby przejście dla pieszych było „właściwe”, musi być oznakowanie znakiem pionowym D-6 oraz poziomym P-10 (czyli „pasami” przyp. red.)  - wyjaśnia st. asp. Jakub Tomczak, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Podkreśla stanowczo, że jeżeli będzie wyłącznie oznakowanie poziome P-10 ("zebra") bez znaku pionowego D-6 to nie jest to przejście dla pieszych.

Znak D- 6 należy stosować przy wszystkich przejściach dla pieszych, natomiast jeżeli nawierzchnia jezdni nie nadaje się do umieszczenia znaku poziomego oznaczającego przejście dla pieszych, a istnieje potrzeba ustalenia przejścia, przejście to może wyznaczyć tylko znak D-6, umieszczony po obu stronach drogi. Zaleca się, aby były to znaki dwustronne.

[Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach: rozp. Min. Infrastruktury 3.07.2003 r. Załącznik nr 1-4 do rozporządzenia z dnia 3.7.2003 r.]

Kto uzupełni znaki?

Z czterech wymienionych „zebr” tylko ostatnia jest prawidłowo oznakowana. Tam piesi uczestnicy ruchu mają bezwzględne pierwszeństwo w związku z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym z 1 czerwca 2021r.

Pozostałe trzy należałoby zlikwidować (zmyć "pasy" z drogi) albo uzupełnić znakiem D- 6.

Jakie są przyczyny braku znaków pionowych D-6 przy tych przejściach, nie wiadomo. Może wcześniej takie znaki tam stały i z różnych przyczyn zostały usunięte, może przejścia zostały zlikwidowane, a farba użyta do ich wymalowania jest trudna do usunięcia, więc pozostałości są nadal widoczne.  Zapytaliśmy o te problematyczne "zebry" zarządcę drogi, Urząd Miasta w Pogorzeli.

Dowiedzielismy się, że na Placu Powstańców Wielkopolskich znaki pionowe najprawdopodobniej były, ale mogły zostać usunięte podczas remontu i nie zamontowane ponownie. Pozostałe przejścia nie były oznakowane znakiem pionowym D-6, znaki zostaną zamontowane po uzgodnieniu na Komisji ds. Bezpieczeństwa.

- Gmina Pogorzela zwróci się do komisji bezpieczeństwa o uzupełnienie brakujących znaków pionowych - zapewnił Piotr Piorun, zajmujący stanowisko ds. Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej i Drogownictwa.w Urzędzie Miasta Pogorzela.

Ostrożność przede wszystkim 

- Należy przypomnieć też, że pierwszeństwo pieszych nie zwalnia ich od zachowania szczególnej ostrożności - dodaje st. asp. J. Tomczak z WRD KPP Gostyń.

Przypominamy!

Znak D-6 "przejście dla pieszych" oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6 jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy