Reklama

PCPR w Gostyniu docenione w województwie. Zwyciężyło w konkursie. Jaka nagroda?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż PCPR w Gostyniu

PCPR w Gostyniu docenione w województwie. Zwyciężyło w konkursie. Jaka nagroda? - Zdjęcie główne

foto fotomontaż PCPR w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dali znać Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zwyciężyło w konkursie „Wielkopolska otwarta dla Kadry Socjalnej” zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Jaka nagroda czeka pracowników?

„Wielkopolska Otwarta” to idea otwartości władz samorządowych regionu na wyzwania społeczne, jakie instytucje realizują w obszarze osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, rodziny, kadry pomocy społecznej, wolontariatu, dostępności, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

- Formuła Wielkopolski Otwartej pozwala na budowanie wrażliwości społecznej, upowszechnianie wiedzy na temat aktualnych wyzwań i jednocześnie pozwala wspierać poszczególne grupy społeczne - tłumaczy Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu. 

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu (ROPS), w ramach idei Wielkopolski Otwartej, zaprosił wielkopolskie instytucje pomocy społecznej do udziału w inicjatywie „Wielkopolska Otwarta dla Kadry Socjalnej”. W konkursie uczestniczyły instytucje powiatowe, gminne oraz te, prowadzone przez organizacje pozarządowe. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było przeciwdziałanie przemocy w rodzinie w okresie pandemii.

- Jury oceniało realizowane działania, usługi, kampanie społeczne i dobre praktyki. Doceniło projekty realizowane przez PCPR w Gostyniu - cieszy się Mirosław Sobkowiak, dyrektor PCPR w Gostyniu. 

Komisja zwróciła uwagę m.in. na:

 • cykl warsztatów kompetencyjnych dla rodziców „Jak wychowywać bez przemocy”;
 • cykl warsztatów socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży;
 • liczne szkolenia dla kadr pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia i kuratorów w zakresie wykorzystywania narzędzi: „Kwestionariusze szacowania ryzyka przemocy” oraz „Algorytmy postępowania w przypadku przemocy w rodzinie” -  w procedurze „Niebieskie Karty” oraz przy interwencyjnym odbiorze dziecka z rodziny (w tym w wersji online i hybrydowej);
 • szkolenia kompetencyjne dla kadr pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia i kuratorów w zakresie rozpoznawania nowych zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania rodziny (fonoholizm, cyberprzemoc, patostreaming, seksting, grooming, happy slaping, squidgaming) oraz sposobów przeciwdziałania tym zagrożeniom. 
Doceniono również:

 • szkolenia kompetencyjne dla rodziców, w tym rodziców zastępczych, w zakresie rozpoznawania nowych zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania rodziny;
 • artykuły medialne informujące o zjawisku przemocy w rodzinie, jego rozpoznawaniu i sposobach reagowania (w mediach regionalnych i ogólnopolskich);
 • bezpłatne mediacje rodzinne w sprawach konfliktów rodzinnych (w tym w wersji online);
 • cykl warsztatów „Przeciwdziałanie zjawisku przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy” dla nauczycieli, dla rodziców, dla uczniów;
 • szkolenia dla środowiska seniorów poświęcone zjawisku przemocy wobec osób starszych i sposobów reagowania;
 • szkolenia dla środowiska osób z niepełnosprawnościami poświęcone zjawisku przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami i sposobów reagowania;
 • utworzenie i prowadzenie Ośrodka Poradnictwa Specjalistycznego „Bezpiecznie w rodzinie - Mocna rodzina” – udzielającego szeroko rozumianego wsparcia specjalistycznego przez specjalistów z zakresu psychologii, interwencji kryzysowej, mediacji, terapii, pedagogiki rodziny oraz pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie – (porady i wsparcie w formie stacjonarnej lub online);
 • realizację programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie;
 • realizację programów terapeutyczno-psychologicznych dla osób stosujących przemoc w rodzinie;
 • opracowanie i wydanie książkowego (60 stron) praktycznego poradnika dla rodziców „Poradnik dla dobrych rodziców” - napisanego w formie łatwo przystępnej językowo, z licznymi poradami i przykładami, wskazującymi jak wychowywać bez przemocy. 
Uwadze jury nie umknęła także współpraca, jaką gostyńskie PCPR prowadzi w zakresie przeciwdziałania przemocy z wieloma podmiotami, w tym z OPS-ami, BOIK-iem, czy organizacjami pozarządowymi np. ze Stowarzyszeniem „Dziecko” i Fundacją „Fabryka Pomysłów”. 

Nagrodą jest zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu szkolenie warsztatowe z tematyki wskazanej przez PCPR w Gostyniu, z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w wymiarze 16 godzin.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy