Reklama

Czy w Gostyniu jest wystarczająca ilość miejsc postojowych? Parkowanie dla cierpliwych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Czy w Gostyniu jest wystarczająca ilość miejsc postojowych? Parkowanie dla cierpliwych - Zdjęcie główne

foto Agnieszka Andrzejewska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Parkowanie w mieście - według wielu kierowców - powinno być dyscypliną sportową. Nic chyba nie wzbudza w nas tylu negatywnych emocji, co użytkownik innego pojazdu, który beznamiętnie wciska się nam w skrzętnie wyszukane miejsce postojowe. Równie wiele mamy „ciepłych” uczuć dla kierowców, którzy parkują swoje auta bezmyślnie w bramach, na chodnikach czy w poprzek wyrysowanych miejsc.

Reklama

Dla przyjezdnych nasze miasto wydaje się zapchane samochodami. Kierowcy bezradnie krążą w kółko po jednokierunkowych ulicach w poszukiwaniu miejsca postojowego. Niektórzy decydują się na parking w płatnej strefie, inni szukają miejsca na osiedlach. Rzeczywiście z wolnymi miejscami postojowym jest tak źle?

 

Więcej pojazdów niż mieszkańców

Według danych na koniec zeszłego roku, w powiecie gostyńskim zarejestrowanych było 93.897 pojazdów na 75.907 mieszkańców. Statystycznie wychodzi więc 1,25 pojazdu na każdego zameldowanego w naszym powiecie. Oczywiście, w tej statystyczne nie są ujęte tylko auta, ale także ciągniki, motorowery i przyczepki - a więc wszystko, co wymaga tablic rejestracyjnych.

Z kolei ogół mieszkańców powiatu to także maleńkie dzieci, czy młodzież do 14, którzy z przyczyn oczywistych pojazdu żadnego ani posiadać ani tym bardziej prowadzić nie mogą.

Żeby jeszcze bardziej unaocznić jak bardzo jesteśmy zmotoryzowani, przeliczmy. Według danych statystycznych, na każdy 1 km kwadratowy powierzchni powiatu przypadają około 94 osoby i... 116 pojazdów.

 

Przy markecie za darmo?

Jeśli nie chcemy płacić, możemy poszukać miejsca na parkingach sklepów wielkopowierzchniowych. Część z nich - jak Biedronka przy ul. Poznańskiej, Lidl, Netto czy Mediaexpert oferują godzinę (a nawet 1,5 h) bezpłatnego postoju dla swoich klientów. Warunkiem jest wydrukowanie odpowiedniego biletu i umieszczenie go za przednią szybą w widocznym miejscu. Każda kolejna godzina to koszt od 2 do 5 zł. Brak wydrukowanego biletu wiąże się z karą od 80 zł wzwyż, nawet w przypadku „darmowych” 60 minut.

Pozostałe markety (np. Biedronka przy ul. Łąkowej, nowo wybudowana Galeria, Inter i Brico-Marche czy nawet otwarte 7 dni w w tygodniu „Delikatesy Centrum” nie ograniczają dostępu do miejsc parkingowych i - póki co - nie mają ich „obiletowanych”. Ale i tam bywa, że jest tłoczno.

 

Teoretycznie wolne 

Do dyspozycji kierowców jest jeszcze spory plac parkingowy po zamkniętym niedawno hipermarkecie „Tesco”- tam nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Również na ul. Starogostyńskiej (przy budynku, gdzie dawno temu była siedziba Sanepidu) oraz za Rossmanem są darmowe place, na których chętnie parkują gostynianie i zorientowani przyjezdni. Ten ostatni wprawdzie często jest zapchany po ostatni zderzak, ale z kronikarskiego obowiązku należy go wymienić. Są również 2 pasy po kilkanaście miejsc parkingowych wokół popularnych Plant, jeden przed budynkiem szpitala, drugi - równolegle, przy stacji Orlenu (wjazd od ul. Przy Dworcu). Teoretycznie można tam zaparkować, w praktyce to jak wygrana w zdrapce: „spróbuj szczęścia następnym razem”.

 

Parkuj i płać

Natomiast w strefie płatnego parkowania, czyli na ulicach: Kolejowej, Powstańców Wlkp., Witosa, Łącznikowej, Łaziennej, Wrocławskiej (od Ronda Solidarności) oraz na gminnych placach - przy ulicach: Helsztyńskiego (przy Pireusie), Jana Pawła II, Tkackiej, Nowe Wrota oraz Łąkowej płacimy od 0,50 zł za 30-minutowy postój (wyjątek stanowi plac przy ul. Łąkowej oraz Nowe Wrota - szczegółowe informacje poniżej). Opłaty obowiązują od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00. W weekendy i święta danin - zgodnie z obowiązującymi przepisami - pobierać nie wolno

Nie warto ryzykować nielegalnego postoju w strefach, ponieważ pracownicy miejscy bardzo często sprawdzają „obecność” biletów parkingowych na szybami stojących aut. Jeśli ich nie uświadczą, zostawiają nam za szybą stosowne wezwanie. Za nieuiszczenie opłaty za parkowanie pobiera się należność dodatkową w wysokości 50 złotych. Opłata dodatkowa ulega obniżeniu do kwoty 30 zł, gdy zostanie uiszczona w terminie 7 dni roboczych od dnia wystawienia wezwania do zapłaty.

Za przekroczenie czasu parkowania kara administracyjna wynosi 30 zł i ulega obniżeniu do kwoty 15 zł jeśli zostanie wniesiona w terminie 7 dni roboczych od wystawienia wezwania.

 

Wcale nie tacy bezkarni

Poszukiwanie wolnego miejsca czasem kończy się parkowaniem wbrew przepisom, a nawet logice. Niedawno zapytaliśmy facebookowym profilu gazety o tzw. „miszczów parkowania” (*pisownia zamierzona). Pytanie opatrzyliśmy zdjęciem słynnego już auta stojącego na ul. Kolejowej – właściciel sporego pojazdu notorycznie ustawia auto prostopadle do jezdni, blokując przy okazji pół chodnika. Co zaskakujące, większość internautów była oburzona postem i uważała, że szukamy problemu na siłę. Być może nie próbowali przejechać wózkiem po zablokowanym w tym miejscu chodniku czy wyjechać z bramy zatarasowanej przez kolejnego bezmyślnego kierowcę.

Warto pamiętać, że każdorazowe zaparkowanie w miejscu nieuprawnionym czy utrudniającym funkcjonowanie innym uczestnikom drogi (a więc i rowerzystom czy pieszym) może zostać zgłoszone policji. I takich zgłoszeń gostyńska drogówka ma kilka, kilkanaście miesięcznie.

- Na chodniku można zatrzymac samochód osobowy, jeżeli w tym miejscu nie obowi.ązuje zakaz zatrzymywania się i postoju a ustawienie pojazdu jest możliwe w taki sposób, aby pozostawic dla pieszych m,inimum 1,5 m szerokości chodnika – wyjaśnia asp. sztab. Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

W każdym innym przypadku kierowca musi się liczyć z mandatem karnym w wysokosci 100 zł i nałożeniem 1 punktu karnego.

- Ten sam taryfikator dotyczy osób, które pozostawią swój pojazd (zaparkują, zatrzymają się) i w ten sposób utudniają innym wyjazd z garażu, z posesji czy nawet z innego miejsca na parkingu – dodaje funkcjonariuszka.

 

Problem jest czy nie?

Czy w mieście potrzeba dodatkowych miejsc parkingowych? Według właścicieli pojazdów, pewnie tak. Co na to urzędnicy?

- Przy okazji remontów czy inwestycji drogowych staramy się wygospodarować miejsca parkingowe pojedyncze, albo - jeśli to w danym miejscu możliwe większą ilość miejsc postojowych - mówi Monika Wozik, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.

Jako przykład podaje najnowszą sytuację, gdzie przy okazji budowy ul. Letniej ma powstać 36 miejsc parkingowych, prostopadłych do jezdni.

- Staramy się tworzyć nowe miejsca tam tylko, gdzie jest możliwość -  dodaje urzędniczka. Podkreśla, że gmina nie posiada w centrum miasta terenu, na którym mógłby powstać duży parking.

Takie możliwości wykorzystano już w ostatnich latach – choćby na ul. Jana Pawła II za rzeką na ul. Czereśniowej przy cmentarzu. Dlatego teraz gostyński Urzad Miejski stara się przy każdej remontowej okazji wygospodarować, jeśli to możliwe, wygospodarować miejsca postojowe.

- Pomysłem na poprawę sytuacji związanej z parkowaniem w okolicach os. Tysiąclecia jest budowa garaży za nieczynnym marketem – mówi urzędniczka.

Uchwalono już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli uruchomić ten teren właśnie w takim celu. Obecnie trawa wydzielanie geodezyjne terenu, potem najpewniej radni podejmą stosowną uchwałę.

- Prawdopodobnie w przyszłym roku spróbujemy przygotować przetarg na sprzedaż tego terenu – dodaje na koniec Monika Wozik, naczelnik wydziału.

 

 

Cennik w strefach płatnego parkowania

Minimalna stawka za postój wynosi 50 groszy (co odpowiada 14 minutom parkowania). Parkomat przyjmuje monety o nominałach: 10, 20, 50 groszy oraz 1, 2, 5 zł (urządzenie nie wydaje reszty):

 • za pierwsze 30 minut : 1,10 zł
 • za pierwszą godzinę : 2,20 zł
 • za drugą godzinę : 2,40 zł
 • za trzecią godzinę : 2,60 zł
 • za czwartą i każdą następną godzinę : 2,20 zł
Opłaty za parkowanie pojazdów w Strefie należy uiszczać poprzez wykupienie biletu w parkomatach i umieszczenie tego biletu w miejscu czytelnym za przednią szybą pojazdu w sposób nie budzący wątpliwości do jego czytelności dla kontrolerów.

Płatności za opłaty parkingowe można dokonywać także za pomocą telefonu komórkowego przy wykorzystaniu aplikacji: moBILET lub ePARK

 

Cennik dla Łąkowej i Nowe Wrota:

 • parkometr przy ul. Łąkowej: opłata za parkowanie przy ul. Łąkowej jest stała i wynosi 2 zł w godz. 6.00 - 17.00. Bilet zakupiony w parkometrze jest ważny tylko na parkingu przy ul. Łąkowej.
 • parkometr na placu targowym przy ul. Nowe Wrota: opłaty za parkowanie pobierane będą w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 6.00-21.00. Natomiast w dni targowe, czyli we wtorek i piątek, w godz. 16.00-21.00. Osoby, które zdecydują się zaparkować w tym miejscu muszą pamiętać, że na placu targowym obowiązuje zakaz postoju we wtorki, piątki i niedziele w godz. 4.00-16.00, a za pozostawienie samochodu naliczana będzie opłata karna w wysokości 300 zł. Taryfa opłat w nowym parkometrze jest taka sama jak w całej strefie.
 

Lidl:

 • 1,5 h gratis, każda kolejna godzina 5,00 zł
 • brak ważnego biletu: 95 zł
 

Biedronka:

 • 1 h gratis, minimalna opłata za 30 min. to 1 zł, każda kolejna godzina – 2 żł
 • brak ważnego biletu: 80 zł
 

Mediaexpert:

 • 1 h gratis, każda kolejna h postoju za 3 zł
 • brak ważnego biletu: 100 zł
Netto:

 • 1 h gratis, każda kolejna godzina - 3 zł
 • brak ważnego biletu: 95 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy