Reklama

Czy opiekun osoby niesamodzielnej ma prawo odetchnąć? Jak najbardziej. Opieka wytchnieniowa w Gostyniu to ułatwia

Opublikowano: śr, 4 sie 2021 04:28
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Czy opiekun osoby niesamodzielnej ma prawo odetchnąć? Jak najbardziej. Opieka wytchnieniowa w Gostyniu to ułatwia - Zdjęcie główne

Gostyń. Opieka wytchnieniowa w gminie Gostyń jest realizowana z początkiem sierpnia | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z początkiem sierpnia w gminie Gostyń ruszyła opieka wytchnieniowa. MGOPS w Gostyniu na wykonanie programu otrzymał około 90 tys. zł dofinansowania.

Opieka wytchnieniowa, jaka świadczona jest w gminie Gostyń, to forma wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. Jej istotą jest zapewnienie bezpłatnej opieki osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy czy skorzystać z poradniczego wsparcia lub nauki w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Opieka wytchnieniowa jest elementem systemu pomocy społecznej i jest świadczona jako czasowa usługa opiekuńcza nad osobą niesamodzielną. MGOPS w Gostyniu na wykonanie programu otrzymał około 90 tys. zł dofinansowania. 

- Chcielibyśmy wykorzystać te środki maksymalnie - deklaruje Karol Jasiak, kierownik MGOPS w Gostyniu. 

 

Opieka wytchnieniowa - czego potrzeba?

Celem programu jest zwiększenie dostępności usług opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, zamieszkujących gminę Gostyń i ma za zadanie ułatwić dostęp do bezpłatnych, trwałych oraz wysokiej jakości usług opieki wytchnieniowej oraz polepszyć funkcjonowanie faktycznych opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

- Usługi te nie wymagają wizyty pracownika pomocy społecznej w domu, nie wymagają przeprowadzania wywiadu środowiskowego. Nie wymagamy informacji o dochodach. Dla nas najważniejszą rzeczą jest to, by osoba z niepełnosprawnością zamieszkiwała z opiekunem - wyjaśnia kierownik MGOPS w Gostyniu. 

 

Chcesz odetchnąć od codziennych obowiązków? Załatw opiekę wytchnieniową

Zarówno weekendowa, kilkudniowa czy kilkunastodniowa opieka w zastępstwie za opiekuna faktycznego jest możliwa w związku ze zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia spraw życia codziennego lub odpoczynkiem opiekuna faktycznego.

- Opiekujący się osobą z niepełnosprawnością może odetchnąć w tym czasie, kiedy pojawi się pracownik - może pójść do kina, na spotkanie ze znajomymi, do lekarza lub na rehabilitację, a także na zakupy, załatwić sprawy urzędowe - tłumaczy Karol Jasiak. 

 

Opiekę wytchnieniową realizuje spółdzielnia "Arka"

W gminie Gostyń program realizuje wykwalifikowana kadra, zatrudniona przez Spółdzielnię Socjalną „Arka”, która jest realizatorem, wybranym w konkursie. Osoby z niepełnosprawnością trudno się  aklimatyzują, dłużej przyzwyczajają się do nowych warunków, dlatego opiekunem w tym programie może zostać znajomy (sąsiad, dotychczasowa pielęgniarka), pod warunkiem, że nie zamieszkuje z osobą, którą miałby się opiekować. Opiekunem nie może również zostać osoba spokrewniona (córka, wnuk, rodzic). Składający wniosek w MGOPS może zaznaczyć, że ma wybraną osobę, która mogłaby się zająć niepełnosprawnym podopiecznym. Wtedy wybrany opiekun może w spółdzielni Arka zgłosić się jako opiekun.

 

Ile godzin opieki wytchnieniowej przysługuje?

Opieka wytchnieniowa w formie dziennej, w miejscu zamieszkania w gminie Gostyń jest realizowana od poniedziałku do niedzieli w godz. 6-22.

- W jakich godzinach dokładnie opiekun ma się pojawić u osoby wnioskującej ustalamy sobie indywidualnie, ale jego przebywanie z podopiecznym nie może przekroczyć 4 godzin dziennie - mówi kierownik gostyńskiego MGOPS.

Limit programowy wynosi 240 godzin w ciągu roku dla zgłoszonej osoby, co daje 5 godzin w tygodniu.

- My chcemy ten limit wykorzystać maksymalnie, ale nie realizujemy tego programu od początku roku, od stycznia, ponieważ umowę otrzymaliśmy dopiero w czerwcu i później spłynęły środki na realizację. Mamy pieniądze na realizację do końca 2021 roku. W międzyczasie był ogłaszany konkurs na świadczenie usług - wyjaśnia Karol Jasiak. - Przewidywaliśmy opiekę dla 10 osób dorosłych i trójki dzieci z niepełnosprawnościami. Z uwagi na to, że skumulowały się godziny, osób objętych opieką może być więcej i wybrany opiekun może im poświęcić więcej czasu. Nie możemy jednak przekroczyć w sumie 2250 godzin, jakie wyznacza w ogóle regulamin programu - dodaje.

Pierwszeństwo mają zawsze osoby ze sprzężoną niepełnosprawnością, które nie korzystają z innych form pomocy - z zajęć w ŚDS, z usług opiekuńczych - taka osoba jest w pierwszej kolejności kwalifikowana do przyznania opiekuna. 

Obecnie w MGOPS w Gostyniu rozpatrywane są już 3 wnioski, pod koniec ubiegłego tygodnia wpłynęły kolejne 4. Chętni, opiekujący się osobami z niepełnośrpawnością, którzy chcą odetchnąć kilka godzin w ciągu dnia, załatwić swoje sprawy, pójść na basen, mogą się zgłosić „po opiekuna” w siedzibie ośrodka pomocy społecznej przy ul. Wrocławskiej. 

 

Uproszczona procedura składania wniosków do przyznania opiekuna w programie opieki wytchnieniowej

Procedura zgłoszenia osoby, którą miałby się zająć wykwalifikowany pracownik Spółdzielni Socjalnej „Arka” jest bardzo uproszczona. Chętni, którzy chcieliby odetchnąć w ciągu dnia powinni zgłosić się do MGOPS w Gostyniu, aby wypełnić formularz zgłoszenia. 

- Składający wniosek powinni mieć ze sobą orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, którą się opiekują. W przypadku osoby dorosłej taka opieka przysługuje opiekunowi osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w przypadku dziecka wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności - tłumaczy kierownik MGOPS w Gostyniu.

Osoba, która chce złożyć wniosek w sprawie opieki wytchnieniowej  wcześniej powinna udać się do lekarza, aby uzyskać zaświadczenie na wzorze określonym przez ministerstwo - wg skali, która określa psychoruchowe możliwości podopiecznego, dla której szuka opiekuna.

- Chodzi o to, żeby opiekun przyznany w zakresie opieki wytchnieniowej wiedział, czy dana osoba potrafi sama jeść, sama potrafi się umyć czy obsłużyć się - mówi Karol Jasiak.

 

W gostyńskim ośrodku pomocy społecznej wciąż przyjmowane są wnioski. 

Formularz wniosku można pobrać ze strony MGOPS w Gostyniu - TUTAJ KLIK wraz z kartą oceny, którą musi wypełnić lekarz - KLIK

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    brawo Gostyń

    brawo, w gminie piaski funduszy było bodajże tylko dla 3 rodzin, także nie ma na co liczyć mając niepełnosprawnych pod opieką, trzeba pracować 24 h na dobę aż do śmierci. smutny los jeśli nie ma się swoich funduszy albo rodziny do pomocy