reklama

Czy nasze kościoły są bezpieczne?

Opublikowano:
Autor:

Czy nasze kościoły są bezpieczne? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Świat na chwilę się zatrzymał i z niepokojem spoglądał na wydarzenia w Paryżu. Pożar w katedrze Notre Dame strawił dach katedry i jej iglicę, która pod wpływem ognia zawaliła się. Pożary w świątyniach, to nieczęsty widok.

 

W powiecie gostyńskim, jeden z takich niebezpiecznych przypadków miał miejsce wigilię Bożego Narodzenia w roku 2002. Zastępca komendanta powiatowego gostyńskiej straży mł. bryg. Michał Pohl zapewnia, że obiekty sakralne są pod stałą kontrolą. - Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć tego, co się może wydarzyć – mówi.

Na terenie powiatu gostyńskiego mamy 27 kościołów. Strażacy z komendy powiatowej, każdego roku kontrolują przynajmniej trzy. Jeżeli są wpisane do rejestru zabytków, wtedy współpracują z konserwatorem zabytków oraz z policją, która dodatkowo sprawdza stan zabezpieczeń przed włamaniem.

- Zawsze stwierdzamy jakieś usterki. Podpowiadamy, co należy poprawić i wydajemy zalecenia pokontrolne – wyjaśnia mł. bryg. Michał Pohl, zastępca komendanta powiatowego PSP.

W ciągu ostatniej dekady, wszystkie spośród 27 kościołów, były skontrolowane. Najbardziej zagrożone, zdaniem straży pożarnej, są świątynie w Domachowie, Jeżewie i Piaskach (kościół z szachulcową konstrukcją, z wieloma drewnianymi częściami).

Najczęstsze w obiektach sakralnych usterki, które stwierdzono na naszym terenie, to sprawy związane z przeglądami instalacji użytkowych: elektrycznych, odgromowych, grzewczo-kominowych. Strażacy, którzy jeżdżą na kontrole obiektów sakralnych, starają się odwiedzić każdy zakamarek kościoła. Na bieżąco wskazują usterki.

- Nie ma możliwości, abyśmy w każdym kościele byli co roku. Zdarza się, że to proboszczowie zapominają o przeglądach gaśnic, czy sprzętu – mówi strażak.

Zauważa, że najczęściej w takich obiektach, podobnie jak w paryskiej katedrze, nieszczęścia zdarzają się przy okazji remontów.

- Niekiedy są to prace niebezpieczne pożarowo, smolenie pokrycia dachu, używa się palników gazowych, urządzeń elektrycznych – mówi.

Architektura drewniana wymaga szczególnej opieki oraz zaangażowania właściciela. Obiekty drewniane wymagają przeprowadzania systematycznej konserwacji budulca.

- W latach 2009 – 2015 Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wraz z przedstawicielami państwowej straży pożarnej i policji przeprowadzał corocznie wspólny przegląd kościołów, w tym szczególnie kościołów drewnianych, w zakresie kontroli przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami – w tym zabezpieczenie przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe. Kontrole wykazały, że większość kościołów drewnianych było zabezpieczonych przeciwpożarowo – mówi Paulina Grądys, p.o. kierownik leszczyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Który z pożarów w świątyni wspominają mieszkańcy? Gdzie trzykrotnie runęłą kościelna wieża? O temacie piszemy w bieżącym Życiu Gostynia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE