Reklama

Czas na emeryturę w Starostwie Powiatowym w Gostyniu. Jakie dostali odprawy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Czas na emeryturę w Starostwie Powiatowym w Gostyniu. Jakie dostali odprawy? - Zdjęcie główne

Gostyń. Sekretarz powiatu Justyna Dębska przedstawiła roszady kadrowe oraz w organizacji pracy w Starostwie Powiatowym w Gostyniu | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sześciu pracowników Starostwa Powiatowego w Gostyniu pod koniec lutego przeszło na emeryturę. Chodzi m.in. o naczelnika wydziału komunikacji i dróg - Jerzego Ptaka i przewodniczącą powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności - Małgorzatę Wozik. Zmiany - nie tylko kadrowe, ale i organizacyjne, nastąpiły chociażby w wydziale komunikacji i dróg.

Sześciu pracowników odeszło ze Starostwa Powiatowego w Gostyniu

Pracownicy z długoletnim stażem, którzy od początku pracowali w Starostwie Powiatowym w Gostyniu, skorzystali ze swoich uprawnień i 27 lutego 2023r. przeszli na emeryturę. 

- To był dla nich korzystny czas, dlatego że ZUS przeliczył od nowa „tabelę trwania życia” przechodzących na emeryturę. Ze względu na pandemię wartości te się zmieniły. Odchodząc z pracy w lutym, otrzymali lepsze stawki, niż gdyby mieli to zrobić np. w połowie roku - wyjaśnia Justyna Dębska, sekretarz powiatu gostyńskiego.

Ze swoich uprawnień emerytalnych skorzystali naczelnik wydziału komunikacji i dróg - Jerzy Ptak, przewodnicząca powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności - Małgorzata Wozik, a także czworo innych pracowników z wydziału komunikacji i dróg - referatu ds. dróg i referatu ds. komunikacji, z wydziału budownictwa i architektury oraz powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Zmiany organizacyjne w gostyńskim starostwie 

Starostwo Powiatowe w Gostyniu wiedziało o planowanych odejściach, dlatego też przygotowało się do zmian kadrowych. Na część stanowisk, chociażby w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności przeprowadzono nabór z wyprzedzeniem. 

- Od 1 marca pracę rozpoczęła tam nowa osoba. Powiatowym zespołem ds. orzekania o niepełnosprawności natomiast będzie od teraz zarządzała Magdalena Zawieja - pracownik Starostwa Powiatowego w Gostyniu, która oprócz dotychczasowych obowiązków otrzymała nowe związane z przewodniczeniem zespołowi - wyjaśnia sekretarz powiatu.
 

Roszady kadrowe to nie wszystko. W niektórych wydziałach wprowadzono zmiany organizacyjne. Są stanowiska z wakatami, ale niektóre nie będą na razie obsadzane. Tak jest w wydziale komunikacji i dróg, gdzie w sumie jest 20 etatów. Będzie on funkcjonował tak, jak do tej pory, z dwoma referatami w strukturach wydziału: referatem ds. komunikacji oraz referatem ds. dróg. Referatami zarządzają kierownicy, wyznaczono zastępców. 

- Są to osoby, które były już pracownikami wydziału komunikacji i dróg, z wiedzą i doświadczeniem, które pozwalały powierzyć im stanowiska kierownicze - wyjaśnia sekretarz powiatu. - Referat ds. komunikacji funkcjonuje w okrojonym składzie (dotychczas naczelnik był jednocześnie szefem tego referatu; stanowisko naczelnika wydziału nie zostało zlikwidowane, jest w strukturze jednak starostwo nie przewiduje na razie naboru). Aktualnie pojawiło się kierownicze stanowisko – kierownika referatu, na które awansowała długoletnia pracownica wydziału - Agata Kluczyk, natomiast jej zastępcą została także długoletnia pracownica wydziału - Danuta Czabajska. 

W drugim referacie, który wchodzi w struktury wydziału – referacie ds. dróg, na stanowisku kierowniczym pozostał Tomasz Langner, a na jego zastępcę powołano Pawła Grzempowskiego, również doświadczonego pracownika.

Sekretarz powiatu gostyńskiego zapewnia, że nowa organizacja pracy nie będzie miała wpływu na poziom obsługi klientów. Starostwo nie uzupełnia na razie wakatów, przyjmuje niewielu nowych pracowników, co ma doprowadzić do oszczędności i optymalizacji zatrudnienia.

- Podzieliliśmy również pracę, obowiązki pomiędzy pozostałych pracowników. W wydziale komunikacji i dróg można zauważyć spadającą liczbę interesantów, jest mniej rejestracji pojazdów niż w czasach przed pandemią. Od września 2022 r. nie wydaje się kart pojazdu oraz nalepek na szyby – automatycznie zmniejszyło to dochody budżetu powiatu. Na bieżąco śledzimy też zmieniające się przepisy prawne, tak aby dostosować liczbę etatów potrzebnych do sprawnej obsługi klientów - tłumaczy Justyna Dębska.
 

Ile wyniosły odprawy dla pracowników odchodzących ze starostwa w Gostyniu?

Pełna kwota odpraw dla 6 osób, które odeszły z urzędu w sumie wynosiła 222 495,54 zł i te pieniądze były zaplanowane w budżecie powiatu gostyńskiego. Obowiązek wypłaty odpraw emerytalnych wynika z zapisów ustawy o pracownikach samorządowych, które przewidują, iż pracownikom odchodzącym na emeryturę wypłaca się odprawę emerytalną w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Przypomnijmy, z końcem grudnia 2022 r. na emeryturę przeszła geolog powiatowa Maria Wołcyrz. Od 1 stycznia Sylwia Kościańska jest geologiem powiatowym i - z racji awansu wewnętrznego - pełni jednocześnie funkcję naczelnika wydziału - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

W zespole pracowniczym w wydziale geodezji, kartografii i gospodarki nieruchomościami powstał wakat. Starostwo Powiatowe w Gostyniu ogłosiło nabór na stanowisko ds. prowadzenia ewidencji gruntów i budynków - CZYTAJ TUTAJ.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy