Reklama

Co dalej z dachem kościoła w Pępowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Co dalej z dachem kościoła w Pępowie? - Zdjęcie główne

Z daleka uszkodzeń dachu nie widać.... | foto Agnieszka Andrzejewska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Remont kościoła parafialnego pw. Św. Jadwigi w Pępowie planowany był już od dawna. Już poprzedni proboszcz, śp. ksiądz Małek zbierał fundusze na odnowienie dachu prezbiterium. Letnie ulewy, niestety, odsłoniły rozmiar prac budowlanych, jakie muszą być wykonane. Odsłoniły dosłownie, bo powstały szerokie pęknięcia i szczeliny.

Zupełnie niedawno ks. proboszcz Andrzej Drobiński zorganizował, i to ze sporym sukcesem piknik parafialny, na którym, m.in. można było dobrowolnie zakupić „Dachówkę dla Świętej Jadwigi”. To był jeden z pomysłów, by uzbierać fundusze na całościowy remont dachu. Kolejną opcją było pozyskania dofinansowania zarówno z gminy Pępowo jaki i z samego powiatu. Niestety, na listopadowej XXXIV sesji Rady Powiatu Gostyńskiego nie przyjęto do porządku obrad punktu o rozpatrzeniu wniosku o udzieleniu

„ dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonym na terenie powiatu gostyńskiego z uwagi na fakt, iż prace które mają być wykonane przy zabytku, są konieczne ze względu na destrukcję obiektu zabytkowego”

złożonego przez parafię pw. św. Jadwigi w Pępowie. Do przyjęcia wniosku pod głosowanie zabrakło jednego głosu.

Jak mówi Mirosława Bigaj, radna powiatowa i jednocześnie mieszkanka Pępowa, remont dachu nie jest nowym tematem:

- Myśmy rzeczywiście planowali remont dachu naszego kościoła w Pępowie. Jeszcze śp. ksiądz Małek zebrał pieniądze na nowy dach prezbiterium. Ale w lipcu tego roku zaczął nam przeciekać nie ten dach, a dach nawy głównej -.

Do tej pory nikt się nie spodziewał, że jest on w tak złym stanie. Niedawno radna była w świątyni i patrzyła na północną ścianę nawy głównej, gdzie są piękne sztukaterie wokół okna. Proces degradacji widać gołym okiem.

- Tam naprawdę "odłazi" już farba i ściana jest mokra – zapewnia.

Niestety, każdy kolejny deszcz powoduje, że woda opadowa wnika w ścianę nawy głównej, powodując degradację muru i tynku. Na ścianie szczytowej nawy głównej pojawiają się pęknięcia związane z przegniciem fragmentów więźby dachowej. Po oględzinach specjalistów okazało się, że struktura więźby w wielu miejscach jest gąbczasta, a zatem nie pełni już skutecznie funkcji konstrukcyjnej.

Mamy więc proces nasiąkania ścian i sklepienia wodą z jednej strony, a z drugiej - na ścianie szczytowej pojawiły się pęknięcia i niektóre – o czym mówił Michał Klepacki, przygotowujący dla pępowskiej parafii wnioski o dotacje – są już dość szerokie, około 7 cm. Równocześnie osunięcie dachu o kilkanaście centymetrów spowodowało, że system rynien nie łapie prawidłowo całej wody deszczowej, która powinna nimi spływać. To działa jak naczynia połączone. Proces niszczenia dachu sam z siebie się nie zatrzyma, a na pewno cudownie nie cofnie.

- My możemy go zahamować jedynie szybkim wejściem firmy remontującej na dach, podjęciem niezbędnych prac ciesielskich i dekarskich, m.in. wymianą zniszczonych elementów więźby dachowej, żeby powstrzymać proces pękania i osuwania się dachu – tłumaczy M. Bigaj.

Jej zdaniem, to jest w tej chwili priorytet, który uchroni pępowską świątynię przed postępowaniem zniszczeń.

- Jeśli to zrobimy, ściana przestanie nasiąkać, a my zyskamy więcej czasu na znalezienie funduszy na kompleksowy remont, szacowany na prawie milion złotych.

O dalszych losach remontu kościoła parafialnego w Pępowie będziemy informować.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy