Reklama lokalna
reklama

Chaos w ścieżkach pieszo-rowerowych w powiece gostyńskim? Rowerzyści nie chcą z nich korzystać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Chaos w ścieżkach pieszo-rowerowych w powiece gostyńskim? Rowerzyści nie chcą z nich korzystać - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościŚcieżki rowerowe w powiecie gostyńskim budowane są chaotycznie - zauważył jeden z mieszkańców i wystosował w tej sprawie pismo do zarządu powiatu. O tym, że rowerzyści nie są zainteresowani poruszaniem się po wyznaczonym dla nich ciągu mówiła też radna Izabela Dereszewicz, twierdząc, że „coś jest nie tak” ze ścieżką przy ul. Strzeleckiej. Co na to starosta gostyński?  
reklama

Najważniejsza inwestycja samorządu powiatowego w 2024 r.

Podczas sesji Rady Powiatu Gostyńskiego, która odbyła się 14 grudnia 2023 r. starosta w sprawozdaniu międzysesyjnym poinformował radnych na jakim etapie jest przetarg na wykonawcę przebudowy drogi przez Brzezie - od skrzyżowania z al. Niepodległości, w kierunku Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu. Radni dowiedzieli się również, jak zaprojektowana została droga i co będzie wykonane w ramach zadania - NASZ PORTAL PISAŁ O TYM TUTAJ.

- Jest to naturalna kontynuacja przebudowy drogi, którą rozpoczęliśmy w 2023 roku od skrzyżowania z drogą krajową nr 12. Oddaliśmy do użytku ul. Strzelecką w Gostyniu, a ciąg dalszy, za skrzyżowaniem z al. Niepodległości w Brzeziu, to początek tegorocznej inwestycji, związanej z przebudową drogi na odcinku o długości ponad 900 m. Doprowadzimy tam ścieżkę rowerową, która dotrze do ZSS w Brzeziu. Jeśli chodzi o jezdnię, nowa asfaltowa nawierzchnia będzie się łączyć z wyremontowanym odcinkiem po budowie kanalizacji w Brzeziu-Huby - informował Robert Marcinkowski, gostyński starosta.

reklama

Informacja podana w relacji starosty gostyńskiego, wywołała dyskusję radnych o jakości i strukturze ścieżek rowerowych przy drogach powiatowych. Samorządowcy mieli motyw - to petycja mieszkańca Gostynia, niezadowolonego z infrastruktury rowerowej dostępnej w powiecie.

Niezadowolony ze ścieżek rowerowych

Gostynianin, w piśmie skierowanym do Starostwa Powiatowego w Gostyniu zauważył, że ciągi, po których mogą poruszać się rowerzyści są budowane w sposób chaotyczny, często nie tam, gdzie są naprawdę potrzebne, ale - jego zdaniem - tam, „gdzie się da”. Autor petycji, który jest bardzo zainteresowany kontynuacją przebudowy drogi przez Brzezie, podkreślił, że „często infrastruktura rowerowa wręcz utrudnia poruszanie się rowerem, zamiast ułatwiać”. 

reklama

Opierając się na tym, co zostało zrobione w pierwszym etapie przebudowy, przy kontynuacji inwestycji zaproponował podjęcie - wspólnie z władzami gminy - działań, które miałyby na celu „opracowanie standardów technicznych stosowanych przy budowie dróg rowerowych".

Według tego mieszkańca wiele rozwiązań jest niedopuszczalnych

Zdaniem mieszkańca Gostynia należy zadbać przede wszystkim o to, by infrastruktura rowerowa była ciągła.

Niedopuszczalnym jest by ścieżka rowerowa wzdłuż całej drogi powiatowej Brzezie - Gostyń była przerywana przejściem dla pieszych - czytamy w petycji. - Dodatkowo, jeśli będzie to ścieżka dwukierunkowa, powinna być usytuowana na całej długości, od początku do końca po jednej stronie drogi. Niedopuszczalnym jest, by część ścieżki znajdowała się po jednej stronie drogi, a część po drugiej. Należy także zbadać natężenie ruchu na drodze i jeśli jest ono niskie na całej długości, zastosować pasy rowerowe po obu stronach drogi - napisał.

reklama

Petycja była rozpatrywana na listopadowym posiedzeniu zarządu powiatu gostyńskiego. W odpowiedzi Tomasz Langner, kierownik referatu ds. dróg, poinformował, że projektanci ciągów pieszych, rowerowych czy drogowych, korzystają z wytycznych udostępnionych i rekomendowanych przez ministerstwo infrastruktury, które wyznaczają standardy budowania ścieżek rowerowych.

- Oprócz tego opracowania dokumentacji na budowę ścieżek rowerowych w obszarach zabudowanych uwarunkowane są możliwościami terenowymi, czyli szerokością pasa drogowego - zauważył Tomasz Langner.

Infrastruktura drogowa w Gostyniu i pozostałych miejscowościch gminy pozwala najczęściej na budowanie tylko chodników lub ciągów pieszo-rowerowych. Specjaliści ds. budowy dróg Starostwa Powiatowego w Gostyniu zapewniają, że przy projektowaniu pod uwagę brane jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- W celu zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności przy projektowaniu dokumentacji przeprowadzamy konsultacje z gminami powiatu gostyńskiego, mające na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dokładamy wszelkich starań, aby nowo budowane chodniki i ciągi rowerowe bądź pieszo-rowerowe powstawały w miejscowościach, w których jest duże natężenie ruchu i istnieje potrzeba poprawy bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do szkoły, starszych ludzi, często o obniżonej sprawności ruchowej, a także wszystkich innych osób - napisano w odpowiedzi do autora petycji.

Były konsultacje dotyczące inwestycji drogowej w Brzeziu

Z kolei wiceprzewodniczący rady powiatu gostyńskiego, Marcin Krawiec dociekał na grudniowym posiedzeniu, czy uwagi i propozycje zamieszczone w petycji zostaną uwzględnione w projekcie przebudowy drogi przez Brzezie?

- Mieszkaniec wskazał konkretne propozycje. Czy to jest realne do zastosowania? Czy to jest zgodne z wytycznymi ministerstwa infrastruktury, czy raczej sprzeczne z zasadami projektowania? - dopytywał radny.

Gostyński starosta Robert Marcinkowski zaznaczył, że radni oraz mieszkańcy Brzezia czy ul. Strzeleckiej w Gostyniu uczestniczyli w konsultacjach społecznych dotyczących inwestycji. 

Okazało się, że autor petycji również uczestniczył  w obradach powiatowej komisji bezpieczeństwa.

- Wiele pytań wówczas padło. Wszystko panu wyjaśniliśmy. Podziękowaliśmy za niektóre sugestie, które postaramy się przy różnego rodzaju projektach zastosować. Nie wszystkie uwagi są podzielane z wytycznymi ministra infrastruktury - wyjaśnił Tomasz Langner.

Coś jest nie tak - ze ścieżką czy rowerzystami?

Radna z Brzezia, Izabela Dereszewicz odniosła się do uwagi starosty dotyczącej konsultacji społecznych w sprawie przebudowy drogi w Brzeziu. 

- Faktycznie były konsultacje, jednak trudno jest w takiej sytuacji wszystko zauważyć. Trzeba mieć fachową wiedzę techniczną, żeby stwierdzić, czy można coś poprawić. Ze ścieżką rowerową przy ul. Strzeleckiej coś chyba jest faktycznie nie tak, gdyż mało kto tam jeździ. Mieszkańcy na rowerach jeżdżą ulicą - stwierdziła.

Starosta „rozłożył ręce”.

- Co do tego, że ludzie nie jeżdżą ścieżką rowerową... mógłbym powiedzieć:  po moście w Piaskach TIR-y nie powinny jeździć, a i tak jadą - odwołał się do sytuacji na drodze powiatowej, ale w sąsiedniej gminie.

I zauważył jedno wyjście z sytuacji dla rowerzystów, którzy rzekomo nie zamierzają korzystać z nowo powstałej ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu.

- Możemy wprowadzić zakaz poruszania się po jezdni, wtedy też rozwiążemy problem - powiedział z lekkim sarkazmem. - Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Ścieżka przy ulicy Strzeleckiej jest wykonana zgodnie z przepisami, teoretycznie rowerzyści powinni nią się poruszać. Mieszkam akurat przy ulicy w ciągu drogi, należącej do gminy i czasami też widuję osoby, które zamiast jechać ścieżką rowerową, jadą drogą. Każdy ma swój wybór. Pytanie, czy jest to bezpieczne? Po to są budowane ścieżki rowerowe, by z nich korzystać - zauważył włodarz powiatu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama