Reklama

Burmistrz Gostynia o pracy nad budżetem: „to była duża gimnastyka”. "Okrojone" inwestycje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Burmistrz Gostynia o pracy nad budżetem: „to była duża gimnastyka”. "Okrojone" inwestycje - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podejmowaliśmy codziennie naprawdę trudne decyzje. 15 listopada złożyłem podpis pod projektem budżetu, gdyż udało się jakoś wygospodarować 40 mln zł, by spiąć budżet. To była duża gimnastyka - mówił Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia w połowie listopada, podczas spotkania z mieszkańcami w Krajewicach. Przyznał wówczas, że miesiąc pracy nad projektem budżetu na 2023 r. „był dramatyczny”. Projekt jest - bez kredytu, ale z bardzo ograniczonymi funduszami na inwestycje.

Radni podczas posiedzeń komisji stałych Rady Miejskiej w Gostyniu pracują nad gminnym budżetem na 2023 rok, analizują projekt, dyskutują. Na 15 grudnia 2022 r. zaplanowano sesję, na której ma zostać podjęta uchwała w tej sprawie.

Przeglądają i rozmawiają - o planach budżetowych na 2023 r.

6 grudnia odbyło się wspólne posiedzenie radnych, pracujących w komisji edukacji, kultury i spraw społecznych oraz w komisji budżetu i planowania. Projekt budżetu oraz Wieloletni Plan Finansowy gminy Gostyń omawiano wspólnie z burmistrzami i skarbnikiem gminy Hanną Marcinkowską.

Dochody gminy Gostyń na 2023 r. zaplanowano w kwocie przekraczającej 128 mln zł. Z kolei wydatki mają wynieść 135 mln zł.

- Czyli mamy zrównoważony budżet - skomentował Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza gminy Gostyń. 

Gmina spodziewa się dochodów z podatków CIT i PIT w kwocie 41,6 mln zł, pieniądze z dotacji z budżetu państwa to kwota 12,2 mln zł, a dochody z subwencji oświatowej zaplanowano w wysokości 26,7 mln zł.

Podczas omawiania gminnych wydatków, zaplanowanych na 2023 r. radni nie byli zaskoczeni informacją o tym, że „największą częścią finansowego tortu w gminie Gostyń są pieniądze przekazywane na oświatę i wychowanie”. W 2023 roku zaplanowano na ten cel 67,4 mln zł. W tej kwocie znajduje się również kasa na realizowany obecnie remont Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu w wysokości 5,1 ml zł. To bardzo duża kwota. Zakończenie zadania przewidziano na wrzesień 2023 r..

W przyszłym roku gostyński samorząd nie zamierza przeznaczyć ani złotówki na duże inwestycje, związane z remontem czy przebudową w pozostałych szkołach, ale też przedszkolach. Wyjątkiem jest placówka w Sikorzynie - tam zostanie przekazana kwota około 130 - 150 tys. zł, która ma być przeznaczona, m.in. na remont bardzo zaniedbanych toalet czy korytarza. Na tym fundusze zarezerwowane na wydatki remontowe w placówkach oświatowych się kończą.

Na pomoc społeczną w przyszłym roku zaplanowano 20,1 mln zł. Zastępca burmistrza Gostynia zaznaczył, że sporą cześć pochłaniają wydatki przekazywane do domów pomocy społecznej, w których przebywają mieszkańcy gostyńskiej gminy.

Ponad 14 milionów na inwestycje w projekcie budżetu na 2023 rok

Zadania inwestycyjne - to dział w projekcie budżetu, który zazwyczaj wywoływał sporo emocji i wzbudzał kontrowersje, co przekładało się na długie dyskusje, negocjacje, kompromisowe propozycje. W 2023 roku realizację inwestycji zaplanowano skromnie. Na ten cel gmina chce wydać w sumie ponad 14 mln zł.

W tę kwotę wliczone są pieniądze, które gmina Gostyń przekaże na pomoc samorządowi powiatowemu:

 •  265 tys. zł przeznaczone będzie na ulepszenie  nawierzchni drogi powiatowej Krajewice - Ziółkowo.
 • 1,1 mln  zł to dofinansowanie inwestycji związanej z przebudową drogi powiatowej Gostyń - Brzezie wraz z budową ścieżki rowerowej
 • 0,5 mln zł z gminnego budżetu będzie przekazane na budowę hali sportowej przy ZSZ w Gostyniu.
- Początkowo była mowa o 1 mln zł, ale na prośbę powiatu w przypadku tej inwestycji kwota dofinansowania jest niższa, za to więcej dołożymy do przebudowy ul. Strzeleckiej i dalej przez Brzezie do skrzyżowania z al. Niepodległości - wyjaśniał radnym Grzegorz Skorupski.

Inwestycje drogowe w gminie Gostyń w 2023 r.

W planach budżetowych jest kontynuacja inwestycji drogowej związanej z powstaniem al. Niepodległości, czyli łącznika ul. Leszczyńskiej z ul. Górną. W wydatkach w 2023 r. zarezerwowano 40 tys. zł na dokumentację inwestycji związanej z powstaniem kolejnego łącznika prowadzącego od al. Niepodległości do Ronda Zeidlera.

- Ta droga jest tam potrzebna, ale w przyszłym roku zamierzamy przygotować tylko dokumentację, która umożliwi przygotowanie i składanie wniosków o pozyskanie zewnętrznych funduszy z najróżniejszych programów i naborów - dodał Grzegorz Skorupski.

Na budowę drogi łączącej strefę gospodarczą w Czachorowie z drogą w kierunku Sikorzyna zaplanowano 1,5 mln zł.

- Na razie nie wiemy, jaka będzie ta ogólna kwota.Mamy dofinansowanie w wysokości 10 mln zł, ale najpierw gmina musi wydać środki ze swojego budżetu, żeby później wpłynęło dofinansowanie, które nam przyznano. Sytuacja jest podobna, jak z remontem kamienicy. W przyszłym roku dowiemy się, ile zadanie będzie kosztowało - może pochłonąć 12 mln zł, jak szacowaliśmy, ale możemy też potrzebować 15 mln zł - tłumaczył zastępca burmistrza.

Zaplanowane wydatki na pozostałe inwestycje:

 • 2 mln zł na kontynuację przebudowy kamienicy położonej u zbiegu ulic 1 Maja i Rynku; 
 • 1 350 000 zł - na budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Witoldowie (dofinansowanie z zewnątrz 80%)
 • 0,5 mln zł na opracowanie inwentaryzacji w ramach planowanej modernizacji oświetlenia
 • 75 tys. zł - na budowę sieci wodociągowej w ul. Jana Pawła II (dotyczy to działek, które znajdują się na zapleczu gminnego parkingu)
 • 100 tys. zł - wykonanie nasadzeń zieleni w centrum miasta (dotyczy gostyńskiego rynku)
 • 70 tys. zł - tyle zaplanowano na zagospodarowanie terenu przy dworcu autobusowym
 • 265 tys. zł będzie kosztował program wymiany pieców
 • 15 tys. zł dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni
 • 1,1 mln zł  utrzymanie terenów zielonych
 • 1,1 mln zł utrzymanie czystości na terenie gminy Gostyń
 • 850 tys. zł usługa przewozowa w zakresie komunikacji miejskiej

O kasie dla powiatu gostynskiego z projektu budżetu wielkopolski na 2023 r. - PRZECZYTASZ  TUTAJ

Dyskusja dotycząca projektu budżetu gminy Gostyń i planów finansowych na kolejne lata

Radny Mateusz Matysiak zwrócił uwagę, że w projekcie budżetu, w dziale inwestycji nie zarezerwowano funduszy na „oczekiwany od lat remont hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gostyniu. 

- Czy  ta inwestycja znalazła się gdzieś w planach na kolejne lata? Czy włodarze o tym myślą? - pytał radny.

Wiceburmistrz przyznał, że gmina w pierwszej kolejności zamierza doprowadzić do finału inwestycję w gostyńskiej „piątce”. Wówczas kolejna inwestycją mogłaby byc realizowana w szkole nr 2 lub szkole nr 3 w Gostyniu. 

- Te szkoły wymagają remontu. Jak państwo wiecie wydatki na oświatę są potężne, nie jesteśmy w stanie tego dostosować - powiedział Grzegorz Skorupski.

Padło również pytanie o planowaną budowę saunarium na krytej pływalni, przy czym Mateusz Matysiak zastrzegł, że zadaje pytania także w imieniu mieszkańców, którzy są zainteresowani gminnymi działaniami.

- Czy jest rozpatrywana taka opcja, że możemy zrobić fragment, część, mały remont, polepszyć warunki, które mamy tam obecnie? - dociekał rajca Matysiak.

Grzegorz Skorupski przyznał, że w okresie kilkunastu lat, od kiedy pracuje w gostyńskim samorządzie - początkowo jako radny, od kilku lat jako urzędnik - nie było w gostyńskiej gminie „budżetu, który tak trudno byłoby spiąć”.

-  Kiedy oszczędzamy na energii elektrycznej, ogrzewaniu, oświetleniu, kiedy są problemy z dostarczeniem węgla, to nie jest najlepszy czas by myśleć o saunarium. Do tego tematu wrócimy, kiedy będziemy mieli zapewnione najważniejsze potrzeby - tłumaczył Grzegorz Skorupski.

Okazało się, że w budżecie na 2023 rok zarezerwowano pieniądze na pięcioprocentową podwyżkę zarówno dla pracowników urzędu miejskiego, jak i pozostałych gminnych jednostek. 

- To podwyżka poniżej inflacji, ale projekt budżetu powstaje w wyjątkowo trudnym okresie. Jeśli państwo słyszycie gdzieś informacje, że samorządy mają się dobrze, że mają nadwyżki, to tak nie jest - mówił wiceburmistrz.

Poinformował radnych, że tworzenie nowych miejsc pracy w urzędzie nie jest przewidziane, za to mogą być ogłaszane nabory po to, by uzupełnić wakat.  

- Zapotrzebowanie jest dość duże, gdyż są wydziały, które potrzebują pomocy. Coraz więcej obowiązków, spraw zostaje przerzuconych na samorządy lokalne, ale utrzymujemy ilość etatów. O zwolnieniach nie ma mowy - wyjaśnił Grzegorz Skorupski. 

Gmina Gostyń bez kredytu

Podczas dyskusji zwrócono też uwagę na fakt, że gmina Gostyń w 2023 r. nie planuje zaciągać kredytu. 

W tej sytuacji finansowej, w której stoimy, biorąc pod uwagę rosnące rachunki za dostarczane media, stać nas na to, żeby realizować inwestycje i jesteśmy nadal gminą bardziej wypłacalną w kolejnych latach, niż inne sąsiadujące gminy, potężnie zadłużone - mówił Grzegorz Skorupski zaznaczając, że gmina nie może narzekać na napływ środków finansowych z zewnątrz.

Zadłużenie na koniec 2022 r. będzie wynosiło ponad 2,3 mln zł, a w przyszłym roku planowane są spłaty w kwocie 1,2 mln zł, zatem kwota zadłużenia na 2023 r. miałaby wynosić 1 188 000 zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy