Reklama

Bezpłatne szkolenie z obsługi broni palnej w Pępowie. Wyjazdowa akcja Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Lesznie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 kwietnia 2022r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Pępowie odbyło się pierwsze bezpłatne szkolenie z obsługi broni palnej dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy. Wśród uczestników szkolenia były 2 kobiety.

W spotkaniu, które zorganizowało Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Lesznie im. Mieczysława Opatrnego wzięło udział około 30 osób, zarówno dorośli, jak i młodzież zrzeszona lub zainteresowana zapisem do pępowskiej sekcji TG „Sokół”, prowadzonego przez dh. Mirosławę Bigaj.

Szkolenie przeprowadzili instruktorzy z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie: oraz Ryszard Kosowski - starszy sierżant rezerwy Wojska Polskiego i instruktor ,,Sokoła”, sześciokrotny uczestnik misji zagranicznych, m. in. w Iraku, Kosowie i Afganistanie.

Szkolenie w Pępowie. Najpierw wiedza teoretyczna

Punktualnie (jak w wojsku) o 17.00 szkolenie rozpoczęło się od półgodzinnego wykładu. Podczas szkolenia została omówiona budowa amunicji i granatu, a także innych materiałów dostępnych na polu walki oraz podstawy celnego strzelania i kalibracja broni.

- Następnie odbyło się praktyczne testowanie wyniesionej z wykładu wiedzy, czyli zaprezentowano budowę i obsługę karabinku z rodziny KBK AK i odbyło się szkolenie z rozkładania i składania broni palnej – mówi dh Kamil Klimaszewski, komendant Polowej Drużyny Sokoła Leszno.

Jak rozłożyć i złożyć karabinek?

Jego zdaniem, takie kilkugodzinne szkolenie uświadomiło uczestnikom, jak taka broń funkcjonuje i że nie jest ona zabawką. - Zaprezentowanie poszczególnych mechanizmów może chociażby uchronić nas przez przypadkowym odbezpieczeniem i użyciem broni z amunicją – tłumaczy instruktor.

Kilkukrotnie został podkreślony temat bezpieczeństwa użytkowania broni palnej.

- Broń to jest narzędzie, które może zranić, doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet zabić, nie można o tym zapominać – dodaje.

Oczywiście, piątkowe spotkanie było tylko "podstawą podstawy" prawdziwego szkolenia, bo dopiero po 2- 3 miesiącach intensywnych ćwiczeń można uznać, że jakąś znajomość obsługi broni ostrej się posiadło. Jednak obecni w pępowskim GOKSiAL-u kursanci mają już pierwszy kontakt z bronią za sobą i to od nich zależy, czy wezmą udział w kolejnych szkoleniach. 

Samoobrona. Większy nie znaczy silniejszy

Po szkoleniu odbył się również pokaz przykładowych zajęć z samoobrony.

- Zdarza się, że młody człowiek mimo że jest przekonany o swojej sile i przewadze, przy zastosowaniu prostych technik leży na podłodze – mówi dh Klimaszewski.

Kilka lekcji uczy pokory, ale i nastawia mentalnie uczestników, że niekoniecznie nie mają szans w starciu i większym napastnikiem. Ból na macie jest prawdziwy, nie wirtualny, co dla współczesnej młodzieży, wychowanej na konsolach do gier jest cennym doświadczeniem.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lesznie już jutro, 9 kwietnia (sobota) o godzinie 18.00 zaprasza do swojej siedziby przy ul. Sienkiewicza 20  na spotkanie organizacyjne dla osób chętnych wstąpić do Polowej Drużyny Sokoła sekcja Gostyń, o którym można przczytać również TUTAJ.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy