Reklama

Blisko 2 miliony na 87 przyłączy. Dzięki kanalizacji sanitarnej Siemowo odżyje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski

Blisko 2 miliony na 87 przyłączy. Dzięki kanalizacji sanitarnej Siemowo odżyje? - Zdjęcie główne

Siemowo, gm. Gostyń. - Aż trudno w to uwierzyć. Po 6 latach mówienia, zabiegania o kanalizację sanitarną, wreszcie coś się ruszy w tej sprawie - komentuje Andrzej Czupryński, sołtys Siemowa. | foto fotomontaż Z. Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Gostyń otrzymała dofinansowanie unijne na budowę kanalizacji sanitarnej w Siemowie. 14 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego umowę na realizację zadania podpisał burmistrz Jerzy Kulak. To kolejna taka inwestycja realizowana na terenach wiejskich dzięki unijnemu wsparciu. Wcześniej kanalizacja sanitarna została wybudowana w Kosowie, Czajkowie, Brzeziu i Czachorowie.

Zadanie w Siemowie ma zostać wykonane w 2022 r. - Aż trudno w to uwierzyć. Po 6 latach mówienia, zabiegania o kanalizację sanitarną, wreszcie coś się ruszy w tej sprawie - komentuje Andrzej Czupryński, sołtys Siemowa i gminny radny. - Brak kanalizacji hamuje realizację innych zadań w Siemowie i rozwój miejscowości. Mieszkańcy, z którymi rozmawiałem, pozytywnie się do tego odnoszą. Słychać głosy: „nareszcie” - dodaje.

Gostyński samorząd wniosek o dofinansowanie budowy kanalizacji sanitarnej we wsi Siemowo składał w 2019 r., kiedy otrzymał sygnał z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, że pozostały środki unijne w dziale związanym z ochroną środowiska. Teraz okazało się, że złożony wniosek wymaga jedynie formalnych korekt i uzupełnienia.

- Przygotowaliśmy wniosek na zadanie o wartości 3,7 mln zł. Uznaliśmy, że trochę ponad połowę kosztów dofinansowania dostaniemy, ze świadomością, iż będziemy w stanie dołożyć podobną kwotę z własnego budżetu. Po pierwszym rozdaniu gmina Gostyń znalazła się na liście rezerwowej, na bardzo dalekiej pozycji. Sądziliśmy, że są bardzo małe szanse na to, że otrzymamy dofinansowanie. Przypuszczaliśmy, że będziemy musieli czekać na kolejne rozdanie środków unijnych, na tak zwaną siedmiolatkę, na kolejną możliwość pozyskania środków - wyjaśnia Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Ale w ostatnich tygodniach gmina najpierw dostała sygnał z prośbą o poprawę i uzupełnienie wniosku. A w połowie kwietnia telefoniczne wiadomości z wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego były już konkretne - informowano, że projekt budowy kanalizacji w Siemowie mieści się w limicie i przygotowywana jest dokumentacja, aby zawrzeć umowę o dofinansowanie ze środków unijnych. Wiadomo, że będzie trzeba je rozdysponować do 2023 r.  Mniej więcej po miesiącu gostyński włodarz podpisał stosowną umowę. Pieniądze są pewne.

Kanalizacja sanitarna Siemowo ruszy. W kolejce czekają kolejne wsie

Inwestycja w Siemowie mieści się w planie budowy kolejnych kanalizacji sanitarnych na terenach wiejskich, jaki przed laty dla gminy przygotowywał ZWiK w Gostyniu. Wtedy wyznaczono kilka miejscowości, które kanalizacji sanitarnej potrzebują.

-  Z dofinansowania zadania w Siemowie powinni być zadowoleni nie tylko mieszkańcy tej wioski, ale również społeczność Sikorzyna czy Witoldowa, gdyż to znacząco przyspieszy w przyszłości budowę kanalizacji sanitarnej również w tych miejscowościach. Siemowo ruszyło do przodu i te wsie będą mogły liczyć na realizację inwestycji w przewidywalnym czasie - wyjaśnia Jerzy Kulak.

Kanalizacja sanitarna Siemowo. Trzeba było zmienić projekt

Samorządowcy wychodzą z założenia, że nić kanalizacji sanitarnej w niedużych miejscowościach można wybudować ze środków z budżetu gminy Gostyń, gdyż to pochłania mniej kosztów.

- Najczęściej kosztorys opiewa na mniej więcej 1 mln zł i co kilka lat przystępujemy do takich inwestycji. Ale droższe zadania, wymagające wkładu kilku milionów złotych były już poza zasięgiem budżetu gminy. Siemowo czy Sikorzyn to wsie, gdzie doprowadzenie kanalizacji do każdej nieruchomości może kosztować około 6 milionów - wyjaśnia burmistrz.

Przy drugim rozdaniu, kiedy z urzędu marszałkowskiego napłynęły informacje o niewykorzystanych środkach unijnych, od początku dawano beneficjentom do zrozumienia, że maksymalnie będzie można pozyskać nie więcej niż 2 miliony złotych.

- Byliśmy świadomi, że jeśli przygotujemy wniosek o środki na inwestycję, w której w pełni zostanie skanalizowana cała wioska - za 6 mln zł, to będzie dla naszego budżetu duży problem. Dostalibyśmy 2 mln zł dofinansowania, ale 4 mln zł w jednym roku budżetowym gmina musiałaby znaleźć. Zmieniliśmy projekt, wnioskowaliśmy o 3,7 mln zł. Uznaliśmy, że jeśli mniej więcej połowę kosztów dotacji pozyskamy, to będziemy mieli możliwość dołożenia podobnej kwoty - tłumaczy Jerzy Kulak.

 

1 951 636 zł - kwota dofinansowania, jakie gm. Gostyń otrzyma na budowę kanalizacji sanitarnej w Siemowie ze środków unijnych

3 751 000 zł - wartość zadania, z budżetu gminy trzeba będzie wyłożyć ok. 1,8 mln zł

 

Kanalizacja sanitarna Siemowo. Nie wszystkie nieruchomości

W Siemowie zadanie będzie realizowane w 2022 r. Powstanie główna nić kanalizacji sanitarnej o długości 4 800 mb (sieć grawitacyjna i tłoczna) z przyłączami kanalizacyjnymi do 87 nieruchomości. Zostanie wybudowana również 1 przepompownia ścieków.

- Na wysokości szkoły, gdzie mamy łącznik pomiędzy Kosowem a Siemowem powstanie dalsza nić rurociągu tłocznego. Tam też będą przepompownie ścieków na terenie Siemowa. Te ścieki będą przepompowywane rurociągiem tłocznym do Kosowa, stamtąd do Goli i dalej do Gostynia - tłumaczy Dariusz Szymański, prezes ZWiK w Gostyniu.

Przyznaje, że ze względów proceduralnych należało nieco zmienić projekt zadania, wyciąć pewne odcinki kanalizacji, aby zrealizować zadanie przy gwarantowanej kwocie dofinansowania.

- Wycięliśmy odcinek przy drodze prowadzącej w stronę Belęcina oraz tak zwany Grabówiec - drogę do Żelazna - wyjaśnia prezes ZWiK.

W wiosce jest ponad 100 numerów, około 20 nieruchomości nie zostało ujętych w projekcie budowy kanalizacji sanitarnej. Ale czy te posesje pozostaną bez przyłączy? W tej kwestii ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Burmistrz chce poznać zdanie rady sołeckiej na ten temat.

- Zakładam, że powinniśmy wykonać wszystkie te prace, ale trzeba się zastanowić, skąd wziąć na to środki finansowe, jak szybko jesteśmy w stanie to zrobić i kosztem jakich zadań? Trzeba znaleźć jeszcze ok. 2,5 mln zł. Radni wskazywali na to i powinny rozpocząć się rozmowy. Planuję spotkać się z radą sołecką wioski. Nadszedł moment, kiedy jej członkowie powinni się wypowiedzieć - jakie zadanie dla Siemowa jest najważniejsze? W mojej ocenie trzeba skorzystać z tej szansy i docelowo doprowadzić do skanalizowania całej miejscowości - zdradza plany Jerzy Kulak.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy