Reklama

"Bilet za złotówkę" przekonał komisję konkursową. Innowacyjny projekt powiatu gostyńskiego otrzymał wyróżnienie w Warszawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Cieszę się, że projekt zyskał uznanie komisji konkursowej i otrzymał wyróżnienie. Mobilizuje nas to do dalszej pracy i wdrażania rozwiązań służących mieszkańcom powiatu gostyńskiego - w ten sposób Robert Marcinkowski, gostyński starosta komentuje nagrodę, jaką otrzymał powiat gostyński w konkursie Innowacyjny Samorząd serwisu samorządowego PAP (samorząd.pap.pl).

Innowacyjny Samorząd jest projektem Serwisu Samorządowego PAP, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne gminy, miasta, powiaty i województwa. Konkurs został przeprowadzony pod patronatem Ministerstwa Rozwoju. Jego celem jest promocja kreatywnych samorządów, które są inspiracją dla pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Podczas tegorocznej edycji doceniono projekt starostwa w Gostyniu: ,,Innowacyjność komunikacyjna. Powiatowa Komunikacja Autobusowa. Bilet za złotówkę”.

Gala rozdania nagród odbyła się w Warszawie 26 maja 2022 r. Obecny na spotkaniu Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii zaznaczył, że innowacyjny samorząd nie oznacza konieczności stosowania nowych rozwiązań technologicznych, ale może wyróżniać się nowoczesnym podejściem np. do spraw społecznych.

- Innowacyjny to wcale nie oznacza, że musimy stosować absolutnie najnowocześniejsze cyfrowe technologie. Myślę, że jest wiele przykładów, że innowacyjne podejście wiązało się z nowoczesnym myśleniem - mówił minister. 

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 237 projektów. Najwięcej, bo aż 64 wpłynęło w kategorii gmin miejskich. Gminy wiejskie złożyły 51 projektów, gminy miejsko-wiejskie – 37, powiaty – 28, duże miasta – 28, województwa – 28.

W kategorii powiatu wyróżnienie otrzymało 10 projektów z siedmiu powiatów, w tym powiat gostyński, który zgłosił aplikację pod hasłem: ,,Innowacyjność komunikacyjna. Powiatowa Komunikacja Autobusowa. Bilet za złotówkę”. 

Przypomnijmy, 1 kwietnia 2021 r.  powiat gostyński uruchomił 9 linii autobusowych - TUTAJ, będących uzupełnieniem komercyjnych przewozów. Za ich pomocą możliwe było przemieszczenie się dwa razy w tygodniu z wszystkich gmin powiatu do jego stolicy – Gostynia i z powrotem. Autobusy kursują w godzinach rannych i południowych tak, aby umożliwić mieszkańcom załatwienie różnych spraw, m.in. w urzędzie, zakupy czy wizytę w przychodni.

Taka inicjatywa była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych”. Część pieniędzy pochodzi z budżetu państwa, resztę dołożył powiat gostyński.

Rozkład jazdy założono w taki sposób, aby stanowił uzupełnienie kursów komercyjnych. 

Przejazd autobusem jest płatny, zgodnie z przyjętym cennikiem. Ceny zostały jednak ustalone na bardzo korzystnych dla pasażerów zasadach. Założono, że najtańszy bilet kosztuje złotówkę, a po uwzględnieniu ewentualnych ulg, jeszcze mniej. Ceny zostały uzależnione od długości przejazdu. Analizując zapotrzebowanie na poszczególne trasy powiat gostyński w 2022 r postanowił  kontynuować projekt  na sześciu najbardziej uczęszczanych liniach. Tego typu transport zbiorowy jest pierwszym takim rozwiązaniem komunikacyjnym w naszym subregionie.

Jak wyróżnienie komentuje starosta gostyński Robert Marcinkowski?

W powiecie gostyńskim staramy się wdrażać projekty i rozwiązania, które podnoszą komfort życia mieszkańców. Jednym z nich jest uruchomienie Powiatowej Komunikacji Autobusowej, umożliwiającej osobom wykluczonym komunikacyjnie transport do stolicy powiatu i z powrotem. Dzięki temu mogą oni zrobić zakupy, skorzystać z porady lekarskiej czy wizyty w urzędzie. Jak pokazują statystyki, projekt cieszy się zainteresowaniem, bo od początku funkcjonowania linii sprzedano ponad 6000 biletów. Dodatkowo ceny za przejazd są bardzo korzystne - najtańszy bilet kosztuje 1 zł. Cieszę się, że projekt zyskał uznanie komisji konkursowej i otrzymał wyróżnienie. Mobilizuje nas to do dalszej pracy i wdrażania rozwiązań służących mieszkańcom powiatu gostyńskiego - mówi.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy