Reklama

Autokary miały być od marca, ale ruszą za miesiąc. Dlaczego samorząd powiatu gostyńskiego się spóźnia?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Autokary miały być od marca, ale ruszą za miesiąc. Dlaczego samorząd powiatu gostyńskiego się spóźnia? - Zdjęcie główne

Powiatowe przewozy pasażerskie rusza najprawdopodobniej od kwietnia | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z miesięcznym opóźnieniem ruszy w powiecie gostyńskim publiczny transport zbiorowy na 9 liniach autokarowych. Powodem opóźnienia jest zmiana sposobu wyłonienia operatora, czyli przewoźnika. Początkowo miały to być negocjacje, jednak później starosta powiatu gostyńskiego zdecydował się na ogłoszenie przetargu.

Reklama

Pierwotnie samorząd powiatu gostyńskiego planował uruchomienie transportu zbiorowego od 1 marca 2021 r. Pomysł powstał dlatego, że na mapie powiatu istnieją tzw. białe plamy komunikacyjne. Problem wykluczenia transportowego dotyka najczęściej ludzi najsłabszych: biednych, starszych i z niepełnosprawnościami. Do obszarów wykluczenia należą te, gdzie jest słabo rozwinięta infrastruktura i siatka połączeń autobusowych: są to małe miejscowości, główne wsie i obszary peryferyjne. Uruchomienie 9 linii autokarowych (z płatnymi biletami) na terenie powiatu gostyńskiego to program pilotażowy, który ma ułatwić mieszkańcom dojazdy do lekarza, do urzędu, szkoły czy na targowisko.

Na początku 2021 r. zapowiadano, że uruchomione z początkiem marca kursy linii komunikacyjnych  będą odbywały się 2 razy w tygodniu. Założenie było takie, aby jeden z kursów nakładał się na jeden z dni targowych w Gostyniu. Na wprowadzenie pomysłu w życie zgodę wyrazili radni - CZYTAJ TUTAJ.

Wykonawca zadania  miał zostać wybrany na zasadzie negocjacji, ale włodarz powiatu postanowił odejść od tego pomysłu.

- W momencie przygotowywania samego projektu, nie ukrywam, że sam miałem wątpliwości, czy nie powinniśmy zmierzać do procedury transparentnej, a nie pozostać powierzeniu zadania konkretnemu wykonawcy. Nie podpisaliśmy umowy z firmą Milla z Leszna, tak jak było to planowane wcześniej. Uznałem, że ten rynek ma charakter  konkurencyjny i powinniśmy ogłosić przetarg - wyjaśniał radnym Robert Marcinkowski, gostyński starosta, na posiedzeniu komisji budżetowej 4 marca.

Przetarg na świadczenie usług dla publicznego transportu zbiorowego został ogłoszony w trybie podstawowym bez negocjacji, o którym mowa w ustawie „Prawo zamówień publicznych”.

- Projekt umowy stanowił załącznik do dokumentacji przetargowej. Oferenci mogli się z nim zapoznać - wyjaśnia Joanna Jakubiak, rzecznik prasowy starostwa w Gostyniu.

Otwarcie ofert nastąpiło 5 marca. Zainteresowanych realizacją usług transportu zbiorowego jest 2 przewoźników: spółdzielnia Milla z Leszna oraz lokalna firma Ludwiczak z Gostynia. Obie firmy złożyły oferty, które opiewają na kwotę powyżej 300 tys. zł:

 

 

Milla Spółdzielnia w Lesznie -  309 515,96  zł brutto

Usługi Transportowe – Handel Przemysław Grzegorz  Ludwiczak - 339 641,52 zł brutto

 

W tej chwili w Starostwie Powiatowym w Gostyniu trwa analiza i ocena ofert. Umowa  z wykonawcą będzie podpisana po zakończeniu procedury przetargowej (do 31 marca). Będzie obowiązywać do końca 2021 r. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pierwsze autobusy wyjadą na drogi z początkiem kwietnia.

 

Cennik biletów z uwzględnieniem ulg ustawowych ustali wybrany operator na podstawie obowiązującej uchwały zarządu powiatu.
Samorząd powiatowy otrzymał od wojewody wielkopolskiego dopłatę do uruchomienia planowanych przewozów. Spodziewano się blisko 140 tys. zł.  Ostatecznie powiat gostyński otrzyma 131 040 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy