Reklama

Bez rady osiedle nie może funkcjonować. Wybory ważne dla mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Bez rady osiedle nie może funkcjonować. Wybory ważne dla mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Gostyniu utworzono Osiedle Tysiąclecia, jako jednostkę pomocniczą gminy. Ma już statut, teraz przyszedł czas na powołanie rady osiedla. Wybory odbędą się za tydzień. Każdy pełnoletni mieszkaniec będzie mógł wziąć w nich udział.

Z inicjatywy radnych Forum Demokratycznego

Osiedle Tysiąclecia w Gostyniu powstało z inicjatywy radnych gminy Gostyń, działających w klubie Forum Demokratyczne, który złożył wniosek o rozpoczęcie procedury. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, ale wcześniej należy przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami, chyba że sami wyszli oni z taką inicjatywą. Tak było również w przypadku tego osiedla - od 1 do 30 września 2022 r. przeprowadzono konsultacje społeczne, których celem było zebranie opinii w sprawie utworzenia osiedla oraz uwag i wniosków do projektu uchwały o utworzeniu Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu - CZYTAJCIE TUTAJ.

Chodziło również o nadanie statutu nowej jednostce pomocniczej. Do Urzędu Miejskiego w Gostyniu wpłynęło 348 wypełnionych kart konsultacyjnych. Większość - 341 sztuk - złożono w wersji papierowej. Wszystkie formularze poddano analizie.  Mieszkańcy biorący udział w konsultacjach nie zgłosili żadnych uwag, ani wniosków - PISALIŚMY O TYM TUTAJ.

Stare - nowe osiedle w Gostyniu

347 osób opowiedziało się za utworzeniem Osiedla Tysiąclecia. Powołane uchwałą Rady Miejskiej w Gostyniu 22 grudnia 2022 r. osiedle obejmuje ulice: Bolesława Chrobrego, Emilii Plater, Hutnika, Leszczyńską, Mieszka I, Parkową, Polną, Przemysława II, Przy Dworcu, Robotniczą, Spokojną, Willową, Władysława Łokietka, Zacisze i Zachodnią w Gostyniu.

Kiedy zebranie wyborcze mieszkańców Rady Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu?

Przyszedł czas, by wybrać Radę Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu. Zebranie mieszkańców poświęcone tej procedurze odbędzie się w przyszły piątek, 17 lutego 2023 r., w sali Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Początek wyborów zaplanowano na godzinę 18.00. Warunkiem rozpoczęcia zebrania wyborczego w pierwszym terminie, jest obecność na nim przynajmniej 1/10 osób uprawnionych do głosowania.

W przypadku braku wymaganej frekwencji, ponowny termin zebrania wyborczego wyznaczono w tym samym dniu (17 lutego) piętnaście minut później (czyli na godz. 18.15). W drugim terminie zebranie wyborcze odbędzie się bez względu na liczbę uczestników.

Na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, która odbyła się 26 stycznia 2023 r. wyznaczono przewodniczącego zebrania wyborczego. Będzie nim Mirosław Żywicki, który jest przewodniczącym rady miejskiej.

Wybory tajne, powszechne, równe, bezpośrednie

W lokalu wydzielone będzie miejsce zapewniające tajność głosowania, co jest ważne ponieważ.wybory członków rady osiedla są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Prawo wybierania ma każdy obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale mieszka na obszarze osiedla.

Członkowie rady osiedla są wybierani na zebraniu mieszkańców spośród nieograniczonej liczby kandydatów posiadających prawo wybieralności. Kandydatów tych można zgłaszać na piśmie z podpisami zgłaszających lub ustnie, bezpośrednio na zebraniu - z tym, że prawo zgłaszania kandydatów przysługuje wszystkim członkom zebrania.

Jak długo będie pracowała rada Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu?

Kadencja rady i zarządu osiedla trwa 5 lat - zgodnie ze statutem rozpoczyna się w dniu wyboru, a kończy w dniu wyłonienia rady osiedla następnej kadencji. Rada osiedla, zarząd i przewodniczący zarządu osiedla pełnią obowiązki do czasu wyboru nowych organów osiedla.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy