Osiedle Tysiąclecia w Gostyniu jest osiedlem tylko z nazwy
Osiedle Tysiąclecia istnieje w Gostyniu tylko z nazwy, ale nie jest samodzielną jednostką pomocniczą gminy (tak, jak sołectwo). Przez lata nie powołano tam rady osiedla i zarządu, tak jak to jest na przykład na Pożegowie, Głogówku czy os. Konstytucji 3 Maja.
- Mamy taką sytuację w Gostyniu, są 3 osiedla, a dwa nie posiadają rady osiedla czyli nie funkcjonują, jako jednostka pomocnicza. Wśród nich jest Osiedle Tysiąclecia i centrum miasta - tłumaczy Roman Glura gostyński radny, mieszkający na „górach”.
Rajca jest jednocześnie przewodniczącym klubu radnych Forum Demokratyczne, który wnioskował o rozpoczęcie procedury zmierzającej do utworzenia Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu.
- Jednostki pomocnicze, jak rada osiedla, sprawdzają się. Może nie w 100%, ale jest to jakaś szansa dla lokalnej społeczności osiedlowej w naszym mieście. Mam na myśli to, że mieszkańcy jako samodzielna jednostka pomocnicza dysponują małym budżetem, co może być pomocne w zrealizowaniu prac porządkowych czy małej inwestycji. Na co pieniądze zostaną przeznaczone decyduje rada osiedla wybrana przez mieszkańców, a nie burmistrz czy radni gminni - w ten sposób Roman Glura wyjaśnia powody powołania nowej rady osiedla dla rejonu miasta, w którym przez kilkadziesiąt lat jej nie było.
Jak wynika z przepisów (ustawa o samorządzie gminnym) jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy - z inicjatywy mieszkańców lub po konsultacji z nimi. Na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, która odbyła się 2 czerwca 2022r. podjęto uchwałę, która wymusza przeprowadzenie konsultacji w sprawie powołania Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu, jako jednostki pomocniczej gminy. Dzięki temu rada miejska uzyska opinię osiedlowej społeczności w tej sprawie.
Osiedle Tysiąclecia w Gostyniu samodzielne, ale nieformalnie
Dlaczego klub radnych Forum Demokratyczne, a właściwie jego przewodniczący od dłuższego czasu lobbował za "usamodzielnieniem" istniejącego od kilkudziesięciu lat Osiedla Tysiąclecia?
- To osiedle już jest właściwie samodzielne, tylko nieformalnie. Mamy szkołę, sklepy, plac zabaw, przedszkole jest blisko. Może tworzyć oddzielną społeczność. Jeśli jest taka możliwość, to trzeba skorzystać - mówi Roman Glura.
Zauważa, że rada osiedla, a tym samym status osobnej jednostki pomocniczej może się przydać.
- Jak bardzo, widzimy na podstawie funkcjonowania osiedli Konstytucji 3 Maja, Pożegowa czy Głogówka. Mam częsty kontakt z mieszkańcami. Oni widzą, obserwują to, co się dzieje na pozostałych osiedlach Gostynia. Są głosy, że inne są aktywniejsze, że coś organizują, w coś inwestują - przyznaje radny Glura.
Tłumaczy, że lokalna społeczność osiedlowa może sobie wygospodarować budżet i to mieszkańcy wspólnie mogą zdecydować, jaka inwestycja dla osiedla jest ważna. Można zaproponować zadanie do realizacji - jak to robią sołectwa - a gmina dołoży do kwoty, którą mmieszkańcy zdecydują się przekazać na dane zadanie.
Rada sołecka i rada osiedlowa mają ze sobą wiele wspólnego. Sołectwo i osiedla funkcjonują jako jednostki pomocnicze gminy, podobnie działają. Powołanie osobnej jednostki może być też jakąś formą zaangażowania mieszkańców w działanie na rzecz osiedla. Poczują się ważniejsi - wyjaśnia Roman Glura.
Osiedle Tysiąclecia w Gostyniu w ostatnich latach się odmładza
Najpierw jednak trzeba powołać radę osiedla, a wybierają ją mieszkańcy. Uchwała, jaka została podjęta na ostatniej sesji gostyńskiej rady miejskiej, wymusza konsultacje, które odbędą się we wrześniu. Wtedy ewentualnie mieszkańcy mogą zgłaszać swoje „za” lub „przeciw” - czy popierają pomysł powołania rady osiedla, czy też nie. W Gostyniu długo pokutowała opinia, że Os. Tysiąclecia to jeden z rejonów miasta, gdzie średnia wieku mieszkańców jest dość wysoka, bo mieszkają tam ludzie starsi. Radny Glura zapewnia jednak, że w ostatnich latach to się zmienia.
- Coraz więcej lokatorów to młodzi ludzie, młode małżeństwa z małymi dziećmi. I właściwie dobrze, że istnieje Szkoła Podstawowa nr 3 bo przynajmniej dzieci mają blisko. Swoje musiałem prowadzić do "jedynki" - mówi radny.
Konsultacje zaplanowane na wrzesień pozwolą zebrać opinie, wnioski i uwagi w sprawie utworzenia jednostki pomocniczej Osiedla Tysiąclecia. Jeśli te będą pozytywne i będą wskazywały, że lokalna społeczność chce funkcjonować, jako samodzielna jednostka, radni muszą podjąć uchwałę w sprawie utworzenia Osiedla Tysiąclecia w Gostyniu i nadać mu statut. Być może nastąpi to jeszcze jesienią 2022 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.