Reklama

Akcja oddawania krwi dla Ukrainy. Powstał formularz woli

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agnieszka Andrzejewska

Akcja oddawania krwi dla Ukrainy. Powstał formularz woli - Zdjęcie główne

W Gostyniu i okolicach nie brakuje krwiodawców | foto Agnieszka Andrzejewska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy powstaje baza osób gotowych oddać krew. Poprzez formularz możliwe jest zgłoszenie gotowości do oddania krwi, jako pomoc dla naszych sąsiadów, Ukraińców.

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, powstaje baza osób gotowych oddać krew. O ile samych krwiodawców,  których są w Polsce tysiące do tej darowizny namawiać nie trzeba, to sformalizowanie ich woli pomoże w dystrybucji cennego płynu na Ukrainę, która nie należy do Unii Europejskiej.

Wojna na Ukrainie to zwiększona podaż krwi

Wszystko zaczęło się od apelu ukraińskiego prezydenta. Wołodymyr Zelenski zaapelował na początku inwazji wojsk rosyjskich na jego kraj o oddawanie krwi dla żołnierzy i ludności cywilnej. Jego słowa wywołały natychmiastową reakcję Ukraińców, którzy ustawili się w kolejkach do centrów krwiodawstwa.

– Krew to taki magiczny lek. Nie da się go wyprodukować. A jeśli dawca nie przyjdzie lub nie odda krwi, po prostu jej nie dostaniesz – powiedziała, cytowana przez Onet, Tatiana Kanchura, koordynatorka ukraińskiego Projektu Darczyńców w regionie południowo-wschodnim.

Jednakże z uwagi, że od napaści Putina na Ukrainę minęły już ponad 2 tygodnie i walki trwają, do zbiórki krwi dołączyła i Polska

W Polsce krwi pod dostatkiem

Trzeba podkreślić, że dzięki aktywności Krwiodawców, świadomości w zakresie dzielenia się krwią, wzrastającej edukacji i, co bardzo ważne, współpracy z publiczną służbą krwi, stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce są na wysokim poziomie, poprzez formularz możliwe będzie zgłoszenie gotowości do oddania krwi, jako pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów. 

W Gostyniu comiesięczne akcje krwiodawstwa prowadzone są przy współpracy HDK PCK "Błękitna Kropelka" przy Urzędzie Gminy Suchy Las oraz GOK "Hutnik". O jednej z nich piszemy TU

ikonografika: Stan banku krwi w RCKiK w Poznaniu na dziś, 15.03.2022

Krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek. Nie można jej kupić ani wyprodukować, a świadomość, że możemy uratować komuś życie jest wartością nadrzędną. 

Formularz dobrej woli

Dlatego, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, powstaje baza osób gotowych oddać krew. Mając na względzie wyjątkowe okoliczności, jak również szczególne zaangażowanie Polaków i chęci do oddania krwi dla obywateli Ukrainy, opracowany został formularz, w ramach którego możliwe jest zgłoszenie gotowości do oddania krwi, jako pomoc dla naszych sąsiadów.

Wsparcia dla tej inicjatywy udzieliło wiele osób, stowarzyszeń oraz organizacji, takich jak Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.  

Formularz ułatwi koordynowanie akcji i komunikację z osobami, które zgłoszą chęć oddania krwi, dzięki czemu możliwe będzie racjonalne zarządzanie jej zasobami. 

LINK do formularza TUTAJ

Gdzie można oddać krew?

Krew można oddawać w dowolnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Najbliższe Gostyniowi centrum krwiodawstwa znajduje się w Poznaniu.

Kto może zostać dawcą?

Honorowym krwiodawcą zostać może osoba między 18. a 60. rokiem życia (65. w przypadku, gdy już oddawało się krew). Minimalna waga krwiodawcy to 50 kg. Istotny jest również stan zdrowia, w tym przyjmowane leki - ich stałe zażywanie jest przeciwwskazaniem do oddawania krwi.

Przy oddawaniu krawi potrzebny jest dowód osobisty lub inny dokument z PESELem i zdjęciem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy