Czesław Roszczak otrzymał Laur Królowej Sportu

Sport Sportowiec Czesław Roszczak, mieszkający w Łagiewnikach w gminie Kobylin i reprezentujący UKS „Olimpijczyk” Pogorzela otrzymał Laur Królowej Sportu w kategorii M80. Gala dla najlepszych sportowców odbyła się w Bydgoszczy, 16 października 2022r.

W niedzielę, 16 października 2022r. w Hotelu City w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Lauru Królowej Sportu. Galę Lauru Królowej Sportu zorganizował Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki. Wśród laureatów był Czesław Roszczak, mieszkający w Łagiewnikach zawodnik UKS "Olimpijczyk" Pogorzela

W Rankingu Masters za rok 2022 wśród kobiet zwyciężyła Jolanta Morawczyńska, startująca w chodzie kobiet w kategorii W50, która zdobyła 21 pkt. za medale  Mistrzostw Świata Masters i rekordy Polski. W śród mężczyzn najlepszy okazał się właśnie Czesław Roszczak startujący w kategorii M80, który zdobył 58 punktów za zdobycie 4 złotych medali i 1 brązowego na Halowych Mistrzostwach Europy w Bradze (Portugalia) oraz 3 srebrne medale i 2 brązowe na Mistrzostwach Świata Masters w Tampere (Finlandia).

Rekordy, medale i rankingi

Warto przypominieć największe sukcesy Czesława Roszczaka w zakończonym sezonie, który trwał bardzo długo i przeplatany był niespodziankami. W sezonie halowym w pchnięciu kulą sportowiec z Pogorzeli uzyskał 12,44 m, wynik ten jest najlepszym wynikiem na świecie w hali. Natomiast podczas Halowych Mistrzostw Europy w Bradze (Portugalia) zdobył aż 5 medali, w tym 4 złote i 1 brązowy.

- W sezonie letnim na Mistrzostwach Polski w rzucie ciężarkiem na wysokość w Łagiewnikach przerzuciłem ciężarek nad poprzeczką na wysokości 5,30 m co jest nowym rekordem świata w kat.M80 - przyznaje Czesław Roszczak. - Na Mistrzostwach Świata Masters w Tampere w Finlandii zdobyłem 5 medali, w tym 3 srebrne i 2 brązowe. Oceniam ten sezon jako udany!!!

Zdobycie na mistrzostwach 10 medali pozwoliło Czesławowi Roszczakowi wyjść na pierwszą pozycję pod względem liczby zdobytych miejsc na podium podczas Mistrzostw Europy i Świata w historii Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters. Imponująca liczba 52 medali, które zgromadził w trakcie swojej kariery pozwoliła mu wyprzedzić dotychczas prowadzącego Andrzeja Piączkowskiego z Warszawy, który zdobył 50 krążków.

źródło: profil FB Czesława Roszczaka

Uhonorowano też seniorów

Podczas bydgoskiej gali wręczono także statuetki zawodnikom seniorom. Wśród kobiet najlepszą okazała się wieloboistka Adriana Sułek, a wśród mężczyzn młociarz Wojciech Nowicki. Za niespodziankę sezonu uznano Annę Kiełbasińską, która zdobyła medale w biegu na 400 m. Na zakończenie kariery sportowej  wręczono statuetki doskonałym biegaczom Adamowi Kszczotowi i Marcinowi Lewandowskiemu. Ponadto, uhonorowano najlepszego trenera i sponsorów wspomagających lekkoatletów.