reklama

Gminy Poniec i Krobia nadal znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami kategorii 3

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Profil facebookowy gminy Krobia

Gminy Poniec i Krobia nadal znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami kategorii 3 - Zdjęcie główne

Dotychczas 13 miejscowości w powiecie gostyńskim: 10 na terenie gminy Krobia oraz Janiszewo, Waszkowo i Zawada w gminie Poniec było na obszarze zagrożonym ASF wyznaczonym przez wojewodę wielkopolskiego | foto Profil facebookowy gminy Krobia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoKolejne ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń wykryto na terenie sąsiedniego powiatu rawickiego. Od kilku tygodni nie mieliśmy złych wieści na temat dalszego rozprzestrzeniania się choroby na tym terenie i sytuacja związana z zagrożeniem ASF wydawała się coraz bardziej optymistyczna. Do czasu. Niestety, w ostatni dzień września wyniki badań próbek pobranych w jednym z gospodarstw na terenie Golejewa (gmina Pakosław) potwierdziły wystąpienie tam ogniska śmiertelnej choroby dla trzody chlewnej. Czy te wiadomości są złe także dla naszych rolników?
reklama

ASF najprawdopdobniej przyjechał w słomie

Jak przekazuje Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Rawiczu, próbki pobrane od stada z gospodarstwa w Golejewie zostały zbadane w środę 29 września, a następnego dnia wieczorem Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie ASF w stadzie. Z tytułu usuwania zabójczego dla świń wirusa wybitych zostanie około 30 sztuk trzody, a sprzęt i słoma będą zutylizowane.

reklama

- Najprawdopodobniej choroba została przywieziona ze słomą - informuje Mieczysław Kowalonek, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu.

W strefach zapowietrzonej i zagrożonej ASF znajdzie się kilkaset gospodarstw i kilkadziesiąt tysięcy świń

Wystąpienie ogniska w Golejewie drastycznie zmienia sytuację rolników w powiecie rawickim. Obszar, który do tej pory na mapach był zaznaczony na niebiesko - czyli wolny od ASF i objęty tylko pewnymi ograniczeniami, znajdzie się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej.

Sytuacja jest dużo poważniejsza niż wtedy, gdy ognisko ASF stwierdzono na terenie gminy Bojanowo. Ta część powiatu rawickiego jest typowo rolnicza i funkcjonuje na niej dużo większa liczba gospodarstw trudniących się hodowlą trzody. W strefie zapowietrzonej, czyli w promieniu 3 kilometrów od ogniska zlokalizowane są 74 gospodarstwa i ponad 4 tysiące świń.

reklama

Natomiast w strefie zagrożonej - w promieniu 10 km - 525 gospodarstwa i ponad 70 tys. zwierząt. Nowe rozporządzenia nakładające na rolników określone restrykcje związane z ogniskiem w Golejewie powinny się ukazać w tym tygodniu. Ognisko ASF stwierdzono także w miejscowości Niezgoda w sąsiednim powiecie milickim.

Powiat gostyński pozostanie poza 10-kilometrowym okręgiem ASF

Jak ma się to do ograniczeń w powiecie gostyńskim i czy sytuacja u sąsiadów z ostatnich dni rodzi bezpośrednie konsekwencje w stosunku do naszych rolników? Warto zaznaczyć, że gmina Pakosław nie graniczy z żadną gmin powiatu gostyńskiego.

- Natomiast, jeżeli wyznaczymy okrąg o promieniu 10 kilometrów, co wynika z polskich przepisów wprowadzanych w życie, to nie dosięga on powiatu gostyńskiego. I to jest jedyne, co na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, potwierdzić i się z tego ucieszyć. Z kolei, jeżeli chodzi o strefy wyznaczone przez Unię Europejską [tzw. kolorowe - przyp. red], to nie wiemy, co będzie - mówi Janina Świerczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu.

reklama

Wszystkie 13 miejscowości nie są już zagrożone ASF, ale nadal czerwone

Czy są jeszcze inne pozytywne wieści w temacie ASF w powiecie gostyńskim? Okazuje się, że tak. Dwa rozporządzenia wojewody (z 2 i 13 sierpnia) związane z wystąpieniem I i III ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie powiatu rawickiego zostały uchylone.

- To oznacza, że nie mamy na terenie naszego powiatu już ani jednej miejscowości, która znajduje się na obszarze zagrożonym, czyli tym wyznaczonym przez wojewodę, jak to było dotychczas. Ale nadal znajdują się, podobnie jak cała gmina Poniec i Krobia na obszarze objętym ograniczeniami kategorii 3 - koloru czerwonego na mapie - dodaje Janina Świerczyńska.

Więcej informacji na temat obecnych procedur i obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń można znaleźć na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gostyniu - zobacz TUTAJ.

Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami na dzień 2 października 2021 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama