reklama
reklama

Rolnicy mogą starać się o refundację wydatków na bioasekurację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Rolnicy mogą starać się o refundację wydatków na bioasekurację  - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo W kontekście wykrycia ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie sąsiedniego powiatu rawickiego, bioasekuracja w ostatnich dniach jest na ustach całego środowiska rolniczego. I trudno się dziwić, bo obostrzenia związane z wyznaczeniem stref zagrożenia ASF-em niosą dla hodowców poważne konsekwencje.
reklama

Dwa ogniska ASF stwierdzono w ostatnim czasie na terenie sąsiedniego powiatu rawickiego - a dokładniej w gminie Bojanowo. To spowodowało, że część gmin Krobia i Poniec znalazła się w tzw. strefach kolorowych - czerwonej (wyznaczona w związki z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń) oraz niebieskiej - ochronnej (dawny kolor żółty) wiążących się z określonymi ograniczeniami nałożonymi na rolników - m.in. przemieszczaniem świń między stadami. Nie ma natomiast u nas koloru różowego, które to oznaczenie jest wprowadzane, gdy zostaje wykryty ASF u dzików. W sumie w zagrożonym okręgu o promieniu 10 km (kolejno 3 i 7 km) od ogniska na terenie powiatu rawickiego znalazło się 13 krobskich i ponieckich miejscowości. Wiecej na ten temat TUTAJ.

W związku z zagrożeniem ASF-em, rolnicy muszą stosować zasady bioasekuracji. Te wiążą się z chociażby z zakupem oraz wyłożeniem na terenie posesji i wejść do budynków inwentarskich mat dezynfekcyjnych, kupnem środków biobójczych i odzieży ochronnej czy zabezpieczeniem budynków przed dostępem zwierząt domowych.  

Warto więc przypomnieć, że rolnicy część pieniędzy wydanych na zabezpieczenie gospodarstw przed wniesieniem zabójczego dla świń wirusa mogą odzyskać. Do 27 sierpnia mogą składać w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o refundację 50% wydatków poniesionych na bioasekurację. Zwrócona może być część nakładów na zakupu mat dezynfekcyjnych, środków biobójczych i sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, odzieży i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych.

Do wniosków należy dołączyć faktury lub ich kopie, bądź rachunk wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie wydatków związanych z bioasekuracją, a ponadto - oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie oraz oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama