reklama

Obszary zapowietrzony i zagrożony wprowadzono na terenie powiatów gostyńskiego i leszczyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wieści Rolnicze - Dorota Jańczak

Obszary zapowietrzony i zagrożony wprowadzono na terenie powiatów gostyńskiego i leszczyńskiego - Zdjęcie główne

Grodzisko. Zgodnie z obowiązującymi procedurami weterynaryjnymi całe stado kaczek, w którym wykryto zwierzęta zarażone wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) zostało wybite | foto Wieści Rolnicze - Dorota Jańczak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoW związku ze stwierdzeniem przed kilkoma dniami ogniska ptasiej grypy na terenie Grodziska, gmina Poniec wojewoda wielkopolski objął większą część powiatu gostyńskiego oraz powiat leszczyński ograniczeniami mającymi na celu zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
reklama

Jest to kolejna o ostatnich tygodniach niepokojąca wiadomość dla okolicznych rolników i hodowców, po stwierdzeniu obecności wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u dzików na terenie powiatu gostyńskiego - więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

Podobnie jak przed kilkunastoma dniami, taki i teraz chorobę, w tym przypadku atakującą ptactwo hodowlane i dzikie, ujawniono na obszarze gminy Poniec.

Właściciel fermy nie wie, jak ptasia grypa dostała się do jego stada

Do wykrycia ogniska doszło dokładnie przed tygodniem, 19 listopada na fermie kaczek, gdzie hodowano ponad 12 tysięcy ptaków. W jaki sposób wirus ptasiej grypy dostał się do kurników w Grodzisku?

reklama

- Trudno jest mi powiedzieć - wszystkie standardy są zachowane: jest bioasekuracja, ptaki są w zamknięciu, wszystkie okna są okratowane, tak samo jak wentylacja. Z tego, co mi wiadomo, ta choroba przenosi się też przez wiatr. Mam znajomego lekarza, który mówi, że jak ptasia grypa padnie na wioskę, to w ciągu tygodnia cała miejscowość jest zainfekowana - mówi właściciel stada. 

Obecnie przedsiębiorca, który swoją hodowlę prowadzi od 5 lat ma wstrzymaną działalność, jednocześnie czeka na rekompensatę od państwa za wybite stado. Jak mówi, liczy się czas.

- W tej chwili jest zablokowany wjazd i wyjazd z fermy. Jesteśmy w trakcie usuwania obornika, który będzie zabezpieczony przy udziale Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gostyniu. Później przyjdzie mycie, dezynfekcja, a z tego co się orientuję, to od tego momentu musi jeszcze minąć 21 dni kwarantanny. Dlatego myślę, że do ponownego uruchomienia minie 1,5 - 2 miesiące - tłumaczy hodowca.  

reklama

Kaczki wybito dwutlenkiem węgla

Wybicie całego stado to dla niego ogromna strata ekonomiczna, ale na całość także patrzy z ludzkiego punktu widzenia. A ten nie był zbyt przyjemny, gdy ponad 12 tysięcy kaczek straciło życie.

- Jak się po tym gazowaniu otworzyło kurnik i wszystko leżało, to strach było patrzeć - opowiada mężczyzna.

Obszary zapowietrzony i zagrożony wprowadzono na terenie dwóch powiatów

W związku ze stwierdzeniem ogniska ptasiej grypy w Grodzisku wojewoda wielkopolski Michał Zieliński ustanowił obszar zapowietrzony (3 km od miejsca wykrycia wirusa) oraz obszar zagrożony (10 km).

I tak za obszar zapowietrzony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) uznano teren obejmujący:

reklama

  • w gminie Poniec, miejscowości: Bogdanki, Łęka Wielka, Grodzisko, Łęka Mała, Żytowiecko, Teodozewo;
  • w gminie Krobia, miejscowości: Bukownica i Pijanowice;
  • w powiecie gostyńskim, w gminie Gostyń, miejscowości: Sikorzyn i Huby Pijanowskie.
Natomiast za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) teren obejmujący:

  • w gminie Poniec, miejscowości: Dzięczyna, Poniec, Śmiłowo, Drzewce, Rokosowo, Bączylas, Czarkowo, Wydawy;
  • w gminie Krobia, miejscowości: Stara Krobia, Domachowo, Sułkowice, Wymysłowo, Żychlewo, Chumiętki, Krobia, Grabianowo, Kuczyna, Kuczynka, Ziemlin, Karzec, Pudliszki;
  • w gminie Gostyń, miejscowości: Siemowo, Kosowo, Stankowo, Stary Gostyń, Witoldowo, Czajkowo, Gola, Daleszyn, Gostyo, Brzezie, Czachorowo, Krajewice, Ziółkowo, Leciejewo;
  • w gminie Piaski, miejscowości: Podrzecze, Grabonóg, Bodzewko Pierwsze;
  • w powiecie leszczyńskim, w gminie Krzemieniewo, miejscowości: Oporowo, Oporówko, Lubonia, Mierzejewo, Kociugi, Garzyn, Drobnin, Krzemieniewo, Karchowo, Bielawy, Brylewo, Hersztupowo, Nowy Belęcin, Stary Belęcin, Zbytki.
Na zewnętrznych granicach obszarów zapowietrzonego i zagrożonego pojawią się tablice ostrzegawcze z czarnym napisem na żółtym tle: „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW OBSZAR ZAPOWIETRZONY” oraz „UWAGA! WYSOCE ZJADLIWA GRYPA PTAKÓW OBSZAR ZAGROŻONY”.

reklama

Obostrzenia dla właścicieli stad w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym ptasią grypą

Na 3-kilometrowym obszarze zapowietrzonym właściciele stad będą musieli:

niezwłocznie usuwać zwłoki drobiu lub innych ptaków z terenu gospodarstwa;

niezwłoczne czyścić i odkażać środki transportu i sprzęt wykorzystywany do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, inne środki transportu wjeżdżające do gospodarstwa lub z niego wyjeżdżające oraz inne przedmioty lub substancje, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków;

stosować środki bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób;

prowadzić wykaz osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkańców gospodarstwa.

Ponadto na obszarze zapowietrzonym zakazuje się:

wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;

wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;

organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;

przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;

transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Z kolei, jeżeli chodzi o 10-kilometrowy obszar zagrożony to istnieje obowiązek:

niezwłocznego usuwania zwłok drobiu lub innych ptaków;

niezwłocznego czyszczenia i odkażania środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków;

stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się:

wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwie, bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;

wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;

organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;

przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;

transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zagrożonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama