Reklama

Protestujący rolnicy mają 8 postulatów, których spełnienia żądają od rządzących

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dorota Jańczak

Protestujący rolnicy mają 8 postulatów, których spełnienia żądają od rządzących - Zdjęcie główne

Ostatni raz protestujący rolnicy wyjechali na drogi powiatu gostyńskiego w październiku 2020 roku (wtedy „zasilili” ich koledzy z sąsiedniego powiatu rawickiego). Protest planowany na najbliższą środę ma być swoistym przetarciem przed planowaną przez AGROunię pod koniec lutego większą akcją protestacyjną m.in. w Warszawie. | foto Dorota Jańczak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo W środę, 9 lutego pod hasłem „STOP Drożyźnie” na drogach powiatu gostyńskiego będą protestować rolnicy z naszego terenu. - Widzimy co się dzieje, chociażby rosnąca inflacja, ceny nawozów, który podrożał o 300%. To wszystko przełoży się na wyższe ceny żywności w sklepach, jeżeli nie od razu, to w najbliższym czasie - mówi Tomasz Biernat ze Starej Krobi. W geście solidarności z innymi grupami zawodowymi w Polsce, które również dotykają galopujące ceny m.in. żywności, na rolniczych transparentach ma się pojawić symbol „ściskających się dłoni między miastem a wsią”. - To ma być pokojowy protest. Chcemy pokazać problem, który „wisi” nad nami, a nie utrudniać komuś życie - dodaje rolnik z gminy Krobia.

Nasi rolnicy przyłączają się do ogólnopolskiego strajku rolników i przedsiębiorców sektora rolniczego, których organizatorem jest AGROunia. Postulat walki z drożyzną nie jest jednak jedynym, który na swoich transparentach będą „nieśli” lokalni producenci i hodowcy.

- Przykład z ostatnich dni czy miesięcy: nawóz zdrożał z 1.000 do 3.000 zł i tą samą drogą „idzie” zboże. W zeszłoroczne żniwa tona pszenicy kosztowała 800 zł, co i tak było wysoką ceną. A na chwilę obecną jest to 1.300 - 1.400 zł/t, a dochodzę już takie słuchy, że duże firmy chcą kontraktować najbliższe zbiory pszenicy czy innych zbóż nawet powyżej 1.500 zł za tonę. To są po prostu powoli kosmiczne kwoty - ocenia Tomasz Biernat.  

Zdaniem rolników i tak już ciężką sytuację w branży pogorszą założenia Europejskiego Zielonego Ładu dotyczące całego sektora rolno-spożywczego.

- Zielony Ład będzie „gwoździem do naszej trumny”. Wtedy nie dość, że nawozy będą jeszcze droższe, to jeszcze zostaną nam narzucone normy wysiewu i niektóre środki ochrony roślin zostaną wycofane. Nawet będzie wymóg, żeby niektóre pola leżały odłogiem. Do czego to doprowadzi? Wniosek jest jeden: do spadku produkcji żywności. Były minister Jan Krzysztof Ardanowiski mówił, że ogólnie na świecie jest niedobór żywności, że ludzie w niektórych miejscach  głodują, a oni chcą jeszcze ograniczać produkcję? - pyta krobski rolnik.

Kiedy i gdzie rozpocznie się protest

Producenci i hodowcy postanowili wyraźniej zaznaczyć istniejący problem właśnie wyjeżdżając na drogi powiatu gostyńskiego. W środę, 9 lutego zaczną zbierać się od godz. 9.30 ciągnikami i innymi maszynami rolniczymi na Stacji Paliw Markowski przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu.

O godz. 10.00 protestujący ruszą:

  • w stronę Ronda Solidarności, następnie ulicą Fr. Olejniczaka udadzą się do skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Nad Kanią
  • Ulicą Nad Kanią, Fabryczną, Dworcową, Mostową do Ronda Czarnego Legionu i Leszczyńską rolnicza kawalkada pojedzie drogą krajową nr 12 przez Golę w stronę Leszna.

KLIKNIJ w mapę, aby powiększyć

- Nie chcemy nikomu robić „na złość”. Mówiłem znajomym i kolegom, żeby zrobili takie transparenty, ja taki zrobię, pokazujące symbol „ściskających się dłoni między miastem a wsią” - dodaje T. Biernat.

Na krajowej „dwunastce” w Krzemieniewie w okolicach restauracji „Dobrodziej” gostyńscy rolnicy mają zamiast spotkać się protestującymi z innych powiatów jadącymi od strony Leszna. W tym czasie sytuacja na drogach może być szczególnie trudna dla podróżujących. Następnie nakręcą z powrotem do Gostynia, dojadą do ulicy Wrocławskiej i rozjadą się do domów.

Ostatnie rolnicze protesty na drogach powiatu gostyńskiego odbyły się w 2020 roku - relację z tamtych wydarzeń znajdziesz TUTAJ.

Postulaty protestujących rolników

  • rozwiązanie trudnej sytuacji na rynku trzody chlewnej
  • ujawnienie kosztów produkcji nawozów produkowanych przez spółki Skarbu Państwa i sprzedaż bez marży dla polskich rolników
  • wypowiedzenie Europejskiego Zielonego Ładu w obecnej formie
  • kontrola przywozu produktów rolnych
  • skuteczna walka z wirusem ASF oraz wcześniejsze znoszenie stref
  • zmniejszenie pogłowia dzików w Polsce
  • rozliczenie Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
  • zwiększenie ilości produktów pochodzenia polskiego w marketach

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy