reklama

Ponad 720 000 niosek zagazowanych w ognisku. Obszary zagrożony i buforowy na większości powiatu gostyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Ponad 720 000 niosek zagazowanych w ognisku. Obszary zagrożony i buforowy na większości powiatu gostyńskiego - Zdjęcie główne

foto Bogdan Bujak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoZnacznemu pogorszeniu uległa w ostatnich dniach, jak mówią służby weterynaryjne jedyne pocieszenie, że nie z naszej winy, sytuacja epizootyczna związana z ptasią grypą (HPAI) w powiecie gostyńskim. Z jednej strony na sąsiedniej ziemi rawickiej w minione święta wielkanocne wykryto pierwsze ognisko wysoce zjadliwego wirusa w stadzie hodowlanym - jednej z największych ferm drobiu w regionie, co skutkuje objęciem południowej części naszego powiatu obszarem zagrożony. Z kolei na północy już nie obszar zagrożony, ale nowa instytucja tzw. obszar buforowy będący m.in. odpowiedzią na zapowiedzi Komisji Europejskiej o nałożeniu sztywnych ograniczeń na nasz kraj za rozprzestrzenianie się HPAI, „zajął” dużą część ziemi gostyńskiej. - Za pomocą tych działań chcemy udowodnić władzom unijny, że potrafimy poradzić sobie z chorobą i zatrzymać jej rozwój - mówi doktor Krystian Ciesielski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.
reklama

W jednym stadzie wybito więcej drobiu niż hoduje się w całym powiecie gostyńskim

Pierwsze sygnały o kolejnych ogniskach ptasiej grypy (numer 80. i 81) w naszym kraju pojawiły się w Wielki Piątek, 18 kwietnia 2025 roku. Podejrzenia wystąpienia dotyczyły powiatów poznańskiego, konkretnie gminy Stęszew - miejscowości Witobel oraz szczególnie interesującego nas przypadku wykrycia wysoce zjadliwej choroby w powiecie rawickim, gmina Rawicz - miejscowości Łaszczyn.

Nasze służby weterynaryjne miały nadzieję, że w związku ze zmianą pogody i ociepleniem nie będzie dochodziło do tak łatwego rozprzestrzenia się wirusa grypy ptaków. Niestety już dzień później, w Wielką Sobotę potwierdzono obecność ptasie grypy podtyp wirusa H5N1 w jednej z największych ferm wielkotowarowych na terenie powiatu rawickiego.

reklama

- Według danych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii mówimy o stadzie liczącym dokładnie 726 295 kur niosek, które musiało zostać zagazowane. Była to operacja na bardzo dużą skalę i bardzo przykra wiadomość - mówi doktor Krystian Ciesielski. 

Powiatowa weterynarz prowadzi dochodzenie 

Nie ma jeszcze wyników dochodzenie epizootycznego prowadzonego przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Rawiczy, w jaki sposób wirus grypy ptaków dostał się na teren fermy drobiu w Łaszczynie?

- Nie dopuszczam jednak myśli, żeby w tak dużym i potężnym zakładzie zawiodła bioasekuracja. Tym, bardziej, że niedaleko znajduje się inne bardzo duże gospodarstwo wielkotowarowe produkujące drób i można wręcz mówić o swoistym „zagłębiu drobiarskim”. Dlatego służby weterynaryjne na pewno bardzo wnikliwie będą doszukiwać się drogi transmisji wirusa - dodaje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLILKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

Całe szczęście, że w tych miejscowościach są tylko hodowle przyzagrodowe

Ta niewątpliwa tragedia dla zwierząt i ludzi będących właścicielami bezpośrednio dotyka hodowców stad hodowlanych z naszego regionu. Gdyż podobnie, jak w przypadku ognisk w powiecie krotoszyńskim i wytyczenie obszaru zagrożenia obejmującego część gmin Pogorzela i Borek Wielkopolski, tak analogiczną sytuację mamy z ogniskiem w Łaszczynie. Z tą jedynie różnicą, że restrykcjami objęte zostanę dwa samorządy w południowej część powiatu gostyńskiego.

- Mówimy tutaj konkretnie o miejscowościach Sarbinowo i Szurkowo w gminie Poniec oraz Przyborowo i Niepart w gminie Krobia, które znalazły się w obszarze zagrożonym. (...) Pocieszające jest to, że na tym terenie nie mamy ferm wielkotowarowych, jedynie hodowle przyzagrodowe - precyzuje szef gostyńskiego inspektoratu weterynarii.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy przypadek ptasiej grypy na ziemi rawickiej w 2025 roku. Kilka tygodni temu wysoce zjadliwą HPAI wykryto u martwego ptactwa nad Zalewem w Jutrosinie - WIĘCEJ CZYTAJ PONIŻEJ.

reklama

Jednakże obecna sytuacja jasno pokazuje, że staliśmy się ostatnim regionem w najbliższej okolicy wolnym od grypy ptaków. Lub inaczej: ptasia grypa otacza nas praktycznie ze wszystkich stron.

Niestety, to nie koniec złych informacji.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLILKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

Obszar buforowy wprowadził Główny Lekarz Weterynarii

Także w Wielki Piątek 18 kwietnia ukazało się rozporządzenie wojewody wielkopolskiej w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Najważniejsze zmiana, oprócz terytorialnego zakresu obowiązywania obostrzeń w walce z wirusem grypy ptaków dotyczy wprowadzenia nowej instytucji tzw. obszaru buforowego.

Jak powszechnie wiadomo, obecnie w celu zwalczania choroby w ognisku wyznacza się obszary zapowietrzony (promień 3 km) i obszar zagrożony (10 km). Teraz doszedł jeszcze obszar buforowy, która nie ma wyraźnie wyznaczonej odległości od ogniska.

Wprowadzenie obszaru buforowego ze względu na sytuacją epizootyczną związaną z grypą ptaków to decyzja Głównego Lekarza Weterynarii i jest jedną z odpowiedzi na zakusy Komisji Europejskiej noszącej się z zamiarem nałożenia sztywnych restrykcji na naszych hodowców i przemysł drobiarski.

reklama

Delegacja KE odbywa właśnie w dniach 22 - 24 kwietnia 2025 roku wizytację m.in. kontrolując poczynania polskich służb weterynaryjnych. GLW udało się jednak wynegocjować zastosowanie krajowych ograniczeń, w tym właśnie obszaru buforowego, aby udowodnić władzom unijnym, że samo jesteśmy w stanie poradzić sobie z HPAI i nie ma konieczności bardzo rygorystycznych ograniczeń.

A na czym właściwie polega obszar buforowy?

W sumie obszary zagrożony i buforowy mamy już na terenie sześciu gmin

Jak wiadomo, obecnie w związku ze wspomnianymi ogniskami ptasie grypy w powiecie krotoszyńskim 10 miejscowości w gminach Pogorzela i Borek Wielkopolski znalazło się w obszarze zagrożonym:

  • w gminie Pogorzela, miejscowości: Kaczagórka, Bułaków, Międzyborze, Małgów, Wziąchów, Paradów, Kromolice;
  • w gminie Borek Wlkp., miejscowości: Zimnowoda, Głoginin, Maksymilianów.
Po rozporządzeniu z 18 kwietnia powiat gostyński zostaje dodatkowo objęty obszarem buforowym. O jakiej części naszego regionu mówimy?

- W obszarze buforowym znalazło się całe terytorium gmin: Piaski, Borek Wielkopolski, Pogorzela oraz część gminy Gostyń położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę krajową numer 12 z wyłączeniem miasta Gostyń - tłumaczy doktor Krystian Ciesielski.

Co z tego dokładnie wynika?

- Dodatkowe nakazy i zakazy miejscowości, które były ujęte poprzednim rozporządzeniem w obszarze zagrożonym, aktualnie znajdujących się w obszarze buforowym. Na pozostałym obszarze buforowym, czyli w miejscowościach, które nie były ujęte w poprzednim rozporządzeniem obowiązują nakazy i zakazy, jak w obszarze zagrożonym - tłumaczy Powiatowy Lekarz Weterynarii.     tłumaczy Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLILKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ REPORTAŻ

Ograniczenia i restrykcje obowiązujące w obszarze buforowym

  1. w odniesieniu do odstępstw dotyczących przemieszczeń drobiu, zawartych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania, czas między wstawieniami drobiu wydłuża się do upływu 14 dni, a wstawienie drobiu jest możliwe po przeprowadzeniu dodatkowej urzędowej kontroli dezynfekcji,
  2. w przypadku potwierdzenia kolejnego ogniska obszar zagrożony obejmuje promień minimum 12 km,
  3. wprowadza się obowiązkową weryfikację i zatwierdzenie planu bioasekuracji gospodarstwa utrzymującego drób przez lekarza weterynarii sprawującego opiekę lekarsko – weterynaryjną nad drobiem ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji epizootycznej na poziomie powiatu,
  4. wprowadza się obowiązek cotygodniowego monitoringu w obszarach objętych ograniczeniami – stanu zdrowia drobiu i próbkobrania przez lekarza weterynarii opiekującego się drobiem i w porozumieniu z właściwym miejscowo powiatowym lekarzem weterynarii,
  5. z zastrzeżeniem czasu obowiązywania środków zakazuje się wydawania przez właściwych miejscowo powiatowych lekarzy weterynarii odstępstw na zwiększenie obsady oraz nakazuje się dostosowanie obsady/zagęszczenia obiektów utrzymujących drób poprzez narzucenie maksymalnej obsady, indywidualnie definiowanej przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii dla każdej fermy, w której w najbliższych tygodniach planowane jest zasiedlenie,
  6. w stosunku do ferm, na których wystąpiły ogniska minimalna przerwa w produkcji wynosi 40 dni od dezynfekcji ostatecznej. Dopuszczenie do produkcji może nastąpić po dokonaniu przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii weryfikacji badań czystościowych potwierdzających nieobecność wirusa HPAI, po zasiedleniu zwierzętami wskaźnikowymi i wyłącznym utrzymywaniu ich przez 21 dni,
  7. jako element bioasekuracji na obszarach zagrożonych przy załadunku drobiu wprowadza się obowiązek organizacji indywidualnie wskazanych osób do wyłapywania ww. zwierząt oraz stworzenie przez zakłady harmonogramów i stref/obszarów działania/pracy tych grup - według zasady „cały kurnik pełny – cały kurnik pusty”,
  8. pracownicy zakładów ferm muszą być dedykowani tylko do jednej fermy z zakazem pracy, a nawet przemieszczania się incydentalnego na inne obiekty. Fermy wprowadzają wykaz personelu ferm wraz z oświadczeniami personelu o braku kontaktu z drobiem i dzikim ptactwem wolnożyjącym poza miejscem pracy oraz posiadaniu wiedzy o zakazie kontaktu ze zwłokami drobiu i dzikiego ptactwa wolnożyjącego przez 72 godziny przed przystąpieniem do pracy,
  9. zakłady wylęgu drobiu przesyłają harmonogram transportów jaj i piskląt jednodniowych z minimum 72 godzinnym wyprzedzeniem do powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca przeznaczenia,
  10. wprowadza się obowiązek powiadamiania o transportach wraz z przesyłaniem harmonogramu transportów jaj i piskląt jednodniowych z minimalnym 72 godzinnym wyprzedzeniem do powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca prowadzenia działalności oraz do powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca przeznaczenia. Powiatowy lekarz weterynarii miejsca przeznaczenia niezwłocznie przeprowadza kontrolę bioasekuracji i jeśli wynik kontroli bioasekuracji okaże się niezadowalający wprowadza zakaz wstawienia piskląt,
  11. wprowadza się wymóg każdorazowej dezynfekcji pojazdów dostarczających pasze do gospodarstwa lub odbierających uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego z gospodarstwa,
  12. powiatowi lekarze weterynarii zobowiązani są do wydania rozporządzenia na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 4) i 11) ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w każdym przypadku od chwili powzięcia podejrzenia wystąpienia zakażenia HPAI w gospodarstwie komercyjnym, zakazując w nim zasiedlania gospodarstw w obszarze 3 km,
  13. podmioty utrzymujące drób zobowiązane są do wdrożenia w planach bioasekuracji nakazów i zakazów określonych niniejszym rozporządzeniem.  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo