reklama

Nadleśnictwo Piaski czeka na oferty od właścicieli działek chcących sprzedać tereny pod zalesienia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Nadleśnictwo Piaski czeka na oferty od właścicieli działek chcących sprzedać tereny pod zalesienia - Zdjęcie główne

Nadleśnictwo Piaski najbardziej zainteresowane jest terenami, które przylegają do lasów albo leżą wewnątrz kompleksów. - Zdarzają się miejsca, gdzie mamy takie „enklawy” obcych gruntów pośród naszych - wtedy jesteśmy najbardziej zainteresowani zakupem takich terenów. Natomiast, jeżeli jest to działka o małej powierzchni, gdzieś pośród pól, do tego bez dojazdu są to przypadki najmniej przez nas pożądane - informuje Rafał Byczyński | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoW ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości Nadleśnictwo Piaski chce kupić ziemię pod zalesienia. Teren musi być jednak ujęty w planie zagospodarowania przestrzennego jako grunt pod zalesienie lub objęty decyzją o warunkach zabudowy w tym kierunku. - Jeżeli nie będzie takiej decyzji, czy grunt nie będzie ujęty w planie, wtedy nie otrzymamy pozytywnej decyzji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na zakup - tłumaczy Rafał Byczyński, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Piaski.
reklama

Koszty wyceny są naprawdę niewielkie w porównaniu do tego, co oferent może zyskać

Kierownictwo piaskowskiego nadleśnictwa czeka na oferty ze strony właścicieli, którzy chcieliby sprzedać lasy lub tereny pod zalesienia. Apeluje jednak, by zgłaszały się osoby przekonane do sprzedaży.

- Osoba, która chce sprzedać las musi być zdeterminowana i jego decyzja musi być ugruntowana. Koszty, jakie poniesie zlecając sporządzenie operatu szacunkowego są naprawdę niewielkie w porównaniu do tego, co może zyskać - informuje Rafał Byczyński.

Nadleśnictwo Piaski oczekuje więc na pisemne oferty wraz z załączonym wypisem z rejestru gruntów oraz mapką ewidencyjną (można je otrzymać w wydziale geodezji odpowiedniego starostwa powiatowego - w przypadku Starostwa Powiatowego w Gostyniu, wydział znajduje się na ulicy Poznańskiej 200 - budynek PUP).

reklama

- Po wstępnej akceptacji oferty poprosimy oferenta o zlecenie rzeczoznawcy wyceny oferowanej do sprzedaży nieruchomości - dodaje starszy specjalista służby leśnej.

Nadleśnictwo Piaski opiera się na wycenie rzeczoznawcy

Cena gruntu jest określana przez rzeczoznawcę majątkowego z uprawnieniami (tj. figurującego w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych). Nadleśnictwo Piaski może dostarczyć listę rzeczoznawców, z których samo korzysta lub oferent może poszukać biegłego na własną rękę. Księga wieczysta prowadzona dla danego gruntu nie powinna być obciążona żadnymi zobowiązaniami, np. kredytami bankowymi, których nie można „usunąć”.

reklama

- Często padają pytania, jaką średnią cenę można uzyskać sprzedając hektar lasu. Wtedy tłumaczę ludziom, że to tak, jakby ktoś spytał o cenę samochodu. I tak, jak wartość 16-letniego „malucha” i mercedesa prosto z salonu jest inna, tak inna będzie cena za kilkuletnią uprawę sosnową i 160-letni drzewostan dębowy. Dlatego opieramy się na wycenie rzeczoznawców majątkowych - podsumowuje R. Byczyński.

Zainteresowani sprzedażą lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia mogą kontaktować się z Nadleśnictwem Piaski pod nr tel. 65 573 90 80.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama