Reklama

Pierwsze drzewa już „poległy”. Prace przy obwodnicy DW 434 dla Gostynia odbywają się w lesie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Szykują nam się na ten rok naprawdę duże kłopoty i utrudnienia w ruchu drogowym - uprzedza Wiesław Glapka, wójt Piasków. Problemy komunikacyjne związane są z budową obwodnicy DW 434 dla Gostynia. Obecnie przygotowanie terenu na prowadzenie inwestycji rozpoczęło Nadleśnictwo Piaski.

Mieszkańcy powiatu poruszający się drogą krajową nr 12 z Gostynia do Piasków zauważyć mogą maszyny i drwali w przydrożnym lesie. 21 lutego rozpoczęła się wycinka drzew, a następnego dnia wjechały tam maszyny. W ten sposób Nadleśnictwo Piaski przygotowuje teren pod budowę obwodnicy DW 434 dla Gostynia. O ich przebiegu, podczas konferencji prasowej, poinformowano dziś media.

- Ostatniego dnia stycznia wojewoda wielkopolski wydał zezwolenie na realizację tej długo oczekiwanej inwestycji, której przebieg obejmuje również tereny Nadleśnictwa Piaski. Nasze działania oparte są na decyzji wojewody wielkopolskiego oraz na podstawie porozumienia zawartego z wielkopolskim zarządem dróg w Poznaniu - mówił nadleśniczy Tomasz Kwieciński.  

Usuwają drzewa 

Nadleśnictwo Piaski przygotowuje terenu pod obwodnicę usuwając drzewa i krzewy w lesie przy ścieżce rowerowej Gostyń - Piaski, wzdłuż drogi krajowej nr 12. Wykonawcę robót leśnych wybrano w postępowaniu przetargowym. To doświadczona firma, świadcząca od wielu lat usługi z zakresu gospodarki leśnej.

Prace związane z wycinką będą prowadzone na powierzchni 3,5 ha w lutym i marcu. Nadleśniczy Kwieciński zaapelował do mieszkańców o ostrożność i stosowanie się do znaków ostrzegających przed robotami prowadzonymi w lesie.

- Finał prac zaplanowano z końcem marca 2022 roku. Prawie hektar powierzchni lasu zostanie zaadaptowany na zagospodarowanie terenu przy zjeździe obwodnicy. Zależy nam bardzo na bezpieczeństwie mieszkańców, którzy korzystają ze ścieżki rowerowej. Tabędzie zamknięta na czas wycinki w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej - powiedział Tomasz Kwieciński.

Zwrócił uwagę, że przy wyłączeniu powierzchni leśnych pod realizację inwestycji drogowych bardzo ważnym zadaniem jest kompensacja wyciętego drzewostanu.

- Zalesienie każdego hektara lasu lub gruntu rolnego będzie skutkowało w przyszłości pięknym lasem. Zgodnie z decyzją środowiskową obowiązkiem wykonawcy jest zalesienie kompensacyjne wyznaczonego terenu w stosunku 1:1. Lasy Państwowe aktualnie realizują politykę krajowego programu zwiększania lesistości. Wszystkich zainteresowanych sprzedażą lasów i gruntów przeznaczonych do zalesiania zapraszamy do składania ofert w Nadleśnictwie Piaski - dodał nadleśniczy Kwieciński podkreślając, że zależy im na gruncie rolnym z warunkami do zalesiania.

W sumie pod obwodnicę DW 434 dla Gostynia z terenu Nadleśnictwa Piaski zostanie przeznaczony teren o powierzchni około 4 ha, w tym 0,70 ha stanowi grunt, gdzie nie trzeba prowadzić wycinki drzew. Gmina Piaski zgodziła się na zamknięcie drogi leśnej, biegnacej wzdłuż ogrodzenia terenu księży filipinów. Problemu z wyznaczneiem objazdów nie będzie, jest ona uczęszczana tylko przez spacerowiczów, ewentualnie przez rowerzystów. 

Działamy, chociaż nas nie widać

Na początku odcinka przyszłej obwodnicy - przy zlocie szos w kierunku Krobi i do Podrzecza również jest usuwany fragment lasu.

- Działamy w kilku miejscach. Na całej długości odcinka trwają zabezpieczenia geodezyjne. Nie widać nas jeszcze, gdyż warunki pogodowe nie sprzyjają. Z początkiem marca na budowę wprowadzimy już sprzęt i maszyny budowlane - poinformował kierownik budowy Marek Zaremba z firmy Strabag.

Obecnie nieprzejezdna jest droga do Leciejewa, wzdłuż której trwa wycinka drzew -TUTAJ. Dla bezpieczeństwa uzytkowników szosy zorganizowano objazd na długości 11 km. Wykonawca obwodnicy zdradził, że nie planuje zamknięcia kolejnej drogi. Jak poinformował Piotr Górka z firmy Starbag, podczas realizacji będą wprowadzane tymczasowe objazdy - w śladzie istniejącej drogi. W miejscu, gdzie ogród klasztorny graniczy z lasem, w bliskiej odległości powstaną dwa mosty jeden nad drogą krajową nr 12, drugi nad linią kolejową.

- Zadaniem, nad którym będziemy chcieli się skupić w najbliższym czasie jest budowa objazdu w śladzie docelowych łącznic na węźle Piaski, żebyśmy mogli zamknąć fragment drogi krajowej. Skupimy się na robotach ziemnych, by zbudować nasyp i konstrukcję drogi, a kierowców puścimy po śladzie łącznic - poinformował Piotr Górka z firmy Strabag.  

Poważny problem w ruchu drogowym od kwietnia, maja

Starosta gostyński Robert Marcinkowski zauważył, że powiat gostyński stał się wielkim placem budowy:  

- Obwodnica staje się faktem. Walczyliśmy o nią latami. Wiele osób nie wierzyło, że te deklaracje będą urzeczywistnione. Dziś - nawet jeśli ktoś nie wierzy, to może przekonać się na własne oczy, że prace trwają - mówił.

Wójt Wiesław Glapka zwrócił uwagę, że 95% terenów przeznaczonych pod obwodnicę DW 434 przebiega przez gminę Piaski.

- Do tego dołożą się prace przy budowie obwodnicy drogi krajowej 12 dla Gostynia, do połowy przyszłego roku będziemy w Piaskach przebudowywać całą ulicę Drzęczewską, łącznie z drogą przez Drzęczewo II. To, co  w tej chwili widzimy, to nie są żadne przeszkody dla kierowców. Prawdziwe zmiany w organizacji ruchu i objazdy dopiero się zaczną. Od kwietnia lub maja juz zacznie się poważny problem w komunikacji między Piaskami a Gostyniem. Szykują nam się na ten rok duże kłopoty i utrudnienia na szosach - oznajmił włodarz gminy Piaski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy