Przypomnijmy, 10 stycznia 2025 roku w jednym z gospodarstw agroturystycznych w Brandenburgii - około 70 kilometrów od granicy w Polską - wykryto ognisko pryszyczy wśród wołów domowych.
Ognisko pryszczycy w Niemczech. Kontrole transportów zwierząt do 24 lutego
Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, w związku decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2025/323 w sprawie przedłużenia ograniczeń związanych z ogniskiem pryszczycy w Niemczech, na granicy polsko-niemieckiej służby weterynaryjne kontynuują kontrole transportów zwierząt do 24 lutego.Pracownicy inspekcji mają szczegółowo sprawdzać środki transportu zwierząt wjeżdżające na terytorium kraju, a w działania zaangażowanych jest 339 pracowników oddelegowanych z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego.
- Transporty zwierząt i produktów z obszaru objętego ograniczeniami na terenie Niemiec są profilaktycznie wstrzymane do dnia 24 lutego 2025 roku włącznie - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
DALSZA CZĘŚĆ RTYKUŁU POD GRAFIKĄ - KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Niemcy badają próbki z obszarów zapowietrzonego i zagrożonego
Według przedstawionych danych, strona niemiecka miała przeprowadzić dwukrotne badanie zwierząt utrzymywanych w obszarze zapowietrzonym (w promieniu 3 km od ogniska) i aktualnie prowadzone jest 3 tura badań.Natomiast, w obszarze zagrożonym (w promieniu 10 km od ogniska) przeprowadzono jednokrotne badanie zwierząt i aktualnie trwa druga tura badań. Wszystkie dotychczas zbadane próbki miały dać wyniki ujemne.
- Do dnia 14 lutego 2025 r. w Polsce nie wystąpiło ognisko pryszczycy. Sytuacja epidemiologiczna kraju jest stabilna, a ryzyko zawleczenia choroby z Niemiec jest coraz niższe - podają służby weterynaryjne.
We współpracy z myśliwymi, inspekcja weterynaryjna prowadzi także dodatkowy monitoring zakażeń u zwierząt dzikich w powiatach graniczących z landem Brandenburgia.
Do 14 lutego 2025 r. wśród 28 przebadanych próbek od zwierzyny grubej pozyskanej w ramach polowań, wszystkie miały mieć wyniki ujemny.
Jak zabezpieczyć stada przed pryszczycą?
- Najważniejszym działaniem zabezpieczającym rodzime pogłowie zwierząt z gatunków wrażliwych jest rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji gospodarstw oraz bezwzględny zakaz nabywania zwierząt niewiadomego pochodzenia, bez wymaganych świadectw zdrowia oraz powstrzymanie się od wpuszczania osób postronnych do miejsc przebywania zwierząt parzystokopytnych - apeluje Główny Lekarz Weterynarii.
Inspekcja weterynaryjna przestrzega także przed okazyjnymi zakupami zwierząt po „atrakcyjnych cenach” i produktów pochodzenia zwierzęcego z niesprawdzonych źródeł, gdyż może to stanowić ryzyko obniżenia standardów bezpieczeństwa żywności oraz godzić w renomę produkowanych w Polsce produktów rolnych.
LIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.