reklama
reklama

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego lub refinansowanie – sposobem na rosnące raty?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały partnera

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego lub refinansowanie – sposobem na rosnące raty? - Zdjęcie główne

foto Materiały partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła sezon podwyżek stóp procentowych. Raty kredytu mieszkaniowego mogły wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Czy w obliczu rosnących rat kredytu mieszkaniowego opłaca się jego wcześniejsza spłata? Być może wzrost raty kredytu nie pozwala Ci spiąć domowego budżetu w równaniu dochody – wydatki i myślisz o refinansowaniu! Podpowiadamy.
reklama

Lektura artykułu zajmie Ci około 5 minut, a dowiesz się z niego o:

  • kosztach wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego,
  • kiedy warto refinansować kredyt mieszkaniowy.

Koszty wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego, co warto wiedzieć?

Gdy podejmiemy decyzję o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego najistotniejszym kosztem, z którym trzeba będzie się zmierzyć jest opłata za wcześniejszą spłatę kredytu. Opłata ta ma zazwyczaj charakter procentowy i liczona jest od kwoty, którą chcemy wczesnej spłacić. Jeśli zaciągnęliśmy kredyt, którego odsetki naliczane są według zmiennej stopy procentowej, to po 3 latach regularnego spłacania bank nie może pobierać opłat za przedterminową spłatę. Gdy ten termin nie został przekroczony a zdecydujesz się na spłatę kredytu hipotecznego przed upływem lat 3, bank ma prawo pobrać prowizję w wysokości 3 % spłacanej kwoty. Warto wiedzieć, że jeśli umowa o kredyt hipoteczny została podpisana po 21 lipca 2017 roku kredytobiorca nie musi martwić się o koszty wcześniejszego uregulowania zobowiązania.

Gdy bank wymagał przy kredycie hipotecznym ubezpieczenia domu lub mieszkania, a chcesz z niego zrezygnować przy wcześniejszej spłacie sprawdź koniecznie artykuł pt.:  rezygnacja z ubezpieczenia domu wzór na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/.

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Ideą refinansowania kredytu jest pozyskanie tańszej formy finasowania w innym banku, by spłacić obecny dług zaciągnięty na zakup mieszkania. Nowy bank może zaoferować lepsze warunki kredytowe, a gdy spłacaliśmy kredyt mieszkaniowy powyżej 3 lat w sposób regularny nie musimy obawiać się opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu.

Najczęstszym motorem poszukiwania nowej oferty jest wysokość miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego. Te w obliczu ciągłych podwyżek stóp procentowych przez RPP wciąż rosną. Niższa rata kredytu nie powinna być jednak jedynym aspektem branym pod uwagę przy refinansowaniu. Zwróć koniecznie uwagę na pozostałe koszty refinansowania (prowizja za udzielnie nowego kredytu, opłaty sądowe związane ze zmianą hipoteki w księdze wieczystej) i sprawdź, czy w ujęciu sumarycznych kosztów nie spowodują one wzrost zadłużenia. Koniecznie sprawdź też kwestie ubezpieczenia na:
https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/jak-ubezpieczyc-mieszkanie-pod-kredyt/91.html

Pamiętaj o wakacjach kredytowych

Gdy żadne z powyższych rozwiązań nie wchodzą w rachubę Twoich finansów możesz zastanowić się nad skorzystaniem z tzw. wakacji kredytowych. Większość banków udostępnia możliwość prolongaty w spłacie rat kredytu hipotecznego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama