Reklama

Trzeba będzie zgłosić, czym palimy w piecu

Opublikowano: 13 stycznia 2021 12:14
Autor: Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Właściciele domów od I kwartału nowego roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają.

Reklama

Gminy czekają na wytyczne - są już gotowe do działania. To do nich trafią nasze deklaracje.

UWAGA! Do wygrania 500 zł w gotówce! Czytaj pod artykułem

Nowy obowiązek w 2021 r. Właściciele domów od I kwartału nowego roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Nowe przepisy właściwie weszły w życie już od 1 stycznia 2021 r. Będą pomocne w tworzeniu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która ma pomóc w walce ze smogiem. 

Czym jest SMOG, co nas zabija?: Kliknij tutaj

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) zostanie stworzona na podstawie deklaracji składanych przez właścicieli domów i ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. To ogólnokrajowy system, w którym będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

- CEEB będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych “kopciuchów”. Budowa nowego systemu została powierzona Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego (GUNB). Docelowo system przyjmie postać elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej. Utworzenie ewidencji zostało skorelowane z wprowadzanymi zmianami w funkcjonującym programie “Stop Smog” - czytamy na stronie internetowej GUNB.

Budynki wielolokalowe i domy jednorodzinne

Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wyjaśnia, że w CEEB znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie - chodzi głównie o kotłownie.

Docelowo znajdą się tam informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

- Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach - poinformowała Dorota Cabańska, szefowa GUNB. Na postawie informacji gromadzonych w CEEB samorządy będą mogły dobierać odpowiednie polityki i programy do walki ze smogiem w swoich gminach.
 

Dofinansowanie z Unii

Szefowa GUNB poinformowała ponadto, że w listopadzie 2020 r. podpisana została umowa na dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej na kwotę ok. 30 mln zł. Ta umowa, jak i nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (przegłosowana 17 września 2020 r. przez Sejm), otworzyła drzwi do stworzenia CEEB.

Ewidencja będzie budowana etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023. W sierpniu 2023 r. ma on być ostatecznie rozliczony. D. Cabańska uważa, że uruchamiana etapami baza jest lepsza.

- Budowanie przez trzy lata i wielkie wdrożenie na końcu może się wiązać z ryzykiem poważnych błędów - stwierdziła.

Najpierw komunikat, później obowiązkowe deklaracje 

Jak informuje Dorota Cabańska, pierwszym elementem, który zacznie działać, będą deklaracje o źródłach spalania, składane przez właścicieli domów. Ci od I kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem.
 

- To będzie pierwsza funkcjonalność, jaką w CEEB chcemy uruchomić. Prowadzimy obecnie postępowanie przetargowe w tej sprawie i jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości - powiedziała szefowa GUNB. - Dane, jakie będziemy zbierać, będą ograniczone do minimum, tak aby oświadczenie było możliwie proste - podkreśliła p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
 

 

Zgodnie z planem w 2021 r. opublikowany zostanie komunikat ministra właściwego ds. budownictwa inicjujący uruchomienie deklaracji, a po trzech miesiącach, bo tyle wymaga ustawa, trafią do niej pierwsze dane. Od tego momentu właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Cabańska zaznaczyła, że przesłanie takich informacji będzie obowiązkowe.

Był pilotażowy program
Kolejne funkcjonalności, dotyczące np. sprawozdawczości nt. otrzymanych środków pomocowych na walkę ze smogiem, pojawią się w II-III kwartale 2022 r. Z informacji GUNB wynika, że od października 2018 do końca 2020 roku prowadzony był pilotaż oraz projekt badawczo-rozwojowy dotyczący ewidencji. Wzięło w nim udział 17 gmin - m.in. Zabrze, Ustroń, Opoczno, Podkowa Leśna, Katowice, Warszawa (Targówek), Skawina, Karczew, Sucha Beskidzka, Mińsk Mazowiecki. Wyniki pilotażu będą wykorzystane w ramach prac nad docelowym systemem CEEB.

Ewidencja będzie miała połączenie z innymi ewidencjami i rejestrami, np. z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków, i to właśnie z niej będą pobierane niektóre dane - najbardziej podstawowe, niezbędne do oceny domów. Docelowo w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju.

 

Jak to zadziała u nas?

Gminy czekają na konkretne wytyczne, ale są przygotowane do działania. - Na razie weszła w życie nowelizacja ustawy, nie ma jeszcze przepisów wykonawczych. Kiedy stopniowo zaczną się ukazywać, wtedy na bieżąco będziemy się do tego dostosowywać. Robiliśmy już wykaz szamb czy oczyszczalni przydomowych. Podejrzewam, że ze źródłem ogrzewania będzie tak samo - mówi Wiesław Glapka, wójt Piasków. - Nie pracowaliśmy nad tym jeszcze. Mamy świadomość, że to kolejne zadanie dla administracji - dodaje wójt Pępowa, Grzegorz Matuszk. - Bierzemy pod uwagę wszystkie nowe obowiązki, nowe przepisy nałożone na samorządy gminne od nowego 2021 roku. Staramy się obecnie tak przeorganizować prace w urzędzie miejskim, żeby sprostać wszystkim nowym zadaniom - mówi Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi.

 

źródło: business insider


Sponsorzy konkursu

 

KONKURS! Wygraj 500 zł w gotówce!

 

Chcemy nagradzać mieszkańców powiatu gostyńskiego, którzy zadeklarują dbałość o środowisko. Kilka osób ma szansę otrzymać 500 zł w gotówce! Wystarczy wypełnić formularz (DOSTĘPNY TUTAJ), nagrać filmik lub udokumentować zdjęciami ekologiczne rozwiązania w swoim domu, a potem przesłać go na nasz adres e-mail: [email protected]. Nasz konkurs trwa do końca lutego. Regulamin dostępny jest TUTAJ oraz w siedzibie redakcji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -4

  Marian

  I bardzo dobrze. My od lat mamy ogrzewanie gazowe. W tym roku wymieniliśmy stary piec gazowy na nowy. Ten nowy jest tak ekonomiczny, że rachunki za gaz są naprawdę niskie a ogrzewam dom, wodę i gotuję na gazie. Węglem i drewnem już się nie opłaca grzać bo wychodzi drożej niż gaz.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -1

  Ida

  W Krobi też te buraki smrodzą.

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Aloj

  Wreszcie! Strach mieszkać, otwierać okna , szczególnie w wololne dni i wieczorami. Ludzie myślą krótkowzrocznie, a to smutne. Zabija nas, dzieci, zwierzęta i całe środowisko.

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -2

  Mieszkanka

  Porzegowo to tragedia jeden wielki smog, masakra. Ludzie nie zwracają uwagi na to że mieszkają tam też inni w tym dzieci i starsi. Wieczorem nie idzie tam wyjść na spacer. Tragedia i wstyd!!!!